Do srpna 2016 musí operátoři pokrýt alespoň 30 menších okresů
Termíny a data
Ale podívejme se na to z trochu širší perspektivy. Jak jistě víte, loni si operátoři vysoutěžili frekvence v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Použijí je pro výstavbu LTE a Český telekomunikační úřad aukci svázal podmínkou, do kdy a kolik toho musí T-Mobile, O2 a Vodafone pokrýt.
ČTÚ rozdělil Česko na okresy A (méně zalidněné) a B (více zalidněné) s tím, že A mají prioritu. Za pokrytý se okres považuje, pokud je signál dostupný pro 95 % populace při 75% pravděpodobnosti vnitřního příjmu bez externí antény a 85% pravděpodobnosti vnitřního příjmu s externí anténou.
Rozvojová kritéria v pásmu 800 MHz
- Do 30 měsíců musí pokrýt 30 okresů skupiny A.
- Do 5 let musí pokrýt všechny okresy (32) skupiny A, alespoň 22 okresů B, polovinu železničních koridorů I. až IV., rychlostních komunikací a dálnic.
- Do 7 let musí pokrýt všechny okresy skupiny A i B a také všechny železniční koridory I. až IV., rychlostní komunikace a dálnice.
- V prvních 7 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
- Do pokrytí se počítá pásmo 800, 1800 a 2600 MHz. Po dobu prvních pěti let i UMTS v pásmu 2100 MHz.
Rozvojová kritéria v pásmu 1800 MHz
- Do 8 let musí pokrýt polovinu populace Česka.
- V prvních 8 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
- Do pokrytí se počítá pásmo 1800 a 2600 MHz.
Rozvojová kritéria v pásmu 2600 MHz
- Do 7 let musí pokrýt 10 % populace Česka.
- V prvních 7 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
- Do pokrytí se počítá pouze pásmo 2600 MHz
Rozdělení okresů
Okresy A: Benešov, Bruntál, Česká Lípa, Český Krumlov, Cheb, Domažlice, Havlíčkův Brod, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Louny, Pelhřimov, Písek, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Svitavy, Tábor, Tachov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Znojmo
Okresy B: Beroun, Blansko, Břeclav, Brno-město, Brno-venkov, České Budějovice, Chomutov, Chrudim, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Litoměřice, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Plzeň-město, Praha-město, Praha-východ, Praha-západ, Přerov, Prostějov, Semily, Sokolov, Teplice, Trutnov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín
Jak jsou na tom?
Vyjdeme-li z dat o pokrytí, které eviduje samotný úřad, tak výstavba LTE jde podle plánů. Při započtení všech pásem (LTE 800, 1800, 2600 a UMTS 2100), už O2 pokrývá 17 okresů skupiny A, T-Mobile 16 okresů a Vodafone 8 okresů.
Nejslabší Vodafone bojuje u ČTÚ, aby si mohl do pokrytí započítat i pásmo 900 MHz, kde má LTE jako jediný operátor. Jeho žádost ale napadlo O2, protože samo (ani T-Mobile) LTE v tomto pásmu postavit nemůže, protože nemá dostatečně velký souvislý blok frekvencí. Úřad nakonec pásmo 900 MHz neuznal. Vodafone a T-Mobile navíc staví LTE i v pásmu 2100 MHz, to uznané je.
Na doplnění okresů typu A ještě každopádně mají dostatek času. Oněch 30 měsíců končí na přelomu července a srpna 2016. T-Mobile dostal příděl 24. února 2014, O2 pak 26. února a Vodafone 27. února.
Další termín končí v únoru 2018, to budou operátoři muset pokrýt všechny okresy skupiny A, alespoň 22 okresů B, polovinu železničních koridorů I. až IV., rychlostních komunikací a dálnic. Času mají dost.