Upravený vzhled
Jazyk material design se stále mění, ale o tomhle řeč nebude. V Androidu M opět přibude tmavý motiv jako alternativa ke stávajícímu světlému. Ikonky v rychlém nastavení notifikačního centra je možné mazat nebo přeuspořádat. A aplikace (ikonky) v launcheru se už zase posunují vertikálním, nikoliv horizontálním směrem.
" width="640" frameborder="0" height="480">
" width="640" frameborder="0" height="480">
Záloha nastavení aplikací
Vývojáři už mohli implementovat funkci, která by nastavení jejich aplikací synchronizovala s cloudem od Googlu. Ne všichni to ale dělali. Ve skutečnosti jich bylo spíš hodně málo. V Androidu M Google vsadil na stejný nápad jako Apple v iOS. Automaticky zálohuje nastavení všech aplikací, aniž by s nimi vývojáři museli něco dělat.
Nastavení jedné aplikace může mít až 25 MB, což stačí, protože dočasné soubory (cache) není třeba zálohovat. Data se v zašifrované podobě na Google Drive, ale uživateli to nijak neubírá z volné kapacity. K záloze dochází každých 24 hodin, a to v době, kdy se zařízení nabíjí, je v pohotovostním režimu a připojené k Wi-Fi. Když se pak přihlásíte na nový telefon či tablet, Google vám stáhne aplikace a nastaví je do polohy jako dříve. Konečně!
Automatické přihlašování v aplikacích
Tato novinka se netýká přímo Androidu M, ale bude coby doplnění Google Play Services 7.5 dostupná i ve starších Androidech (Lollipop a KitKat). Google rozšíří svůj správce hesel dostupný v Chromu o funkci Smart Lock. Jde o další úložiště přihlašovacích údajů, které bude synchronizovat hesla mezi desktopem a mobilními zařízeními, a to nejen na webových stránkách, ale nově také v aplikacích.
První přihlášení vyzve k uložení hesla do Smart Locku
Bude si to žádat zásah vývojářů. Ti musí Smart Lock do svých aplikací doplnit ručně. Jakmile tak učiní, Google si bude pamatovat přihlašovací údaje a po opětovné instalaci aplikace, ať už na nebo či staré zařízení, dojde k automatickému přihlášení.
Funkci zatím podporují aplikace Netflix, New York Times, Orbitz, Linkedin, Instacart a Eventbrite. Díky Smart Locku si aplikace dokáže vzít přihlašovací údaje i z desktopového Chromu. Stačí se například přihlásit k Netflixu v Chromu, údaje na výzvu uložit do Smart Locku a po instalaci Netflixu na Android už uživatel nemusí nic vyplňovat. Rovnou ho to přihlásí. Pochopitelně ale musí Chrome a Android používat se stejným účtem.
Přihlásíte se na desktopu, na mobilu už nebude třeba nic vyplňovat
Hodit se to bude i u Androidu TV. Na televizi s dálkovým ovladačem je vyplňování přihlašovacích údajů nepohodlné. Google navíc slibuje, že Smart Lock dostane i na jiné platformy. Že by i na iOS?
Aplikace už opět můžete instalovat na SD karty
Poté, co Google v KitKatu prakticky zabil microSD karty, je zase v Lollipopu pomalu vrátil. Dle všeho to vypadá, že v Androidu M by jejich podpora mohla být zatím nejlepší vůbec. Novinkou v systému je tzv. Adoptable Storage Devices.
Android si připojenou microSD kartu nebo USB flashku (u TV) naformátuje, zašifruje a nastaví tak, že se bude chovat jako interní úložiště. Půjde na něj přesunout aplikace i její data. V dřívějších verzích systému se na kartu přesunuly jen aplikace, ale citlivá data zůstala v telefonu. Otázkou ale je, jestli bude možné kartu potom normálně používat i v počítači.