K těm 64MB verzím RED Pro se asi nelze moc upínat, dle stavu těchto položek na řadě e-storů jde již tak maximálně o doprodej. https://www.tsbohemia.cz/wd-red-4tb-wd40efrx-_d178377.html
Ve prospěch Jedné z posledních výhod HDD (ceny/GB), se výrobci vzdali předposlední z nich tj. predikovatelnosti výkonu u SMR modelů.
reakce na gi 17:53: U vetsiny veci neni spousta parametru znama. U HDD taky vemer nikdo neresi jaky typ zaznamu konkretni disk ma, jaky tam je typ ploten - material plotny + povrchu.
U SSD tech veci co nejsou specifikovany je taky dlouha rada, a maji zasadni vliv na jejich vlastnosti, mnohem zasadnejsi nez SMR samo o sobe neni tak velky problem jak se muze zdat. Problem nastava az ve spojeni s necim dalsim.
Seagate zverejnil seznam disku, ktere jsou CMR a ktere jsou SMR:
https://www.seagate.com/gb/en/internal-hard-drives/cmr-smr-list/
Nuz v hentej TS Bohemii/Alfe je jasne uvedene, ze disk uz dopredali. Rovanko je to aj u CZC, tam som bral pred par tyzdnami posledny alebo predposledny WD40EFRX. 6TB CMR disky su uz davno prec, 4TB ma v CR uz len par shopov v ramci dopredaju, a nizsie kapacity bude cakat coskoro rovnaky osud.
Inak u toho notebookoveho Blacku je to podla mna dost kontroverzne rozhodnutie, ale tusim preco ho spravili. Mam jeho predchodcu (WD10JPLX), ktory je este CMR, ale to so sebou nesie jednu negativnu (?) vlastnost, a to ze je hruby 9,5mm. Podla vsetkeho dnes jednoducho nie je mozno do 7mm tela s CMR nacpat 1TB, a tak aj do hentoho disku dali SMR, aby ho mohli zostihlit. U mna ta hrubka nicomu nevadila, naopak by ma skorej odradilo SMR, ale myslim si, ze to je hlavny dovod, preco aj u Blacku pouzili SMR.
Je skoda, ze aj WD naskocil na SMR vlak, ale za mna, pokial bude odteraz poctivo oznacovat SMR disky, tak s tym az taky vyrazny problem nemam. Myslim si, ze v prvom rade bol hlavny problem v tomto, snazit sa ludom predat na prvy pohlad rovnaky disk, ale s nepredvidatelnymi vlastnostami.
Ale minimálně u starších enterprise SSD se uváděly údaje jako použité čipy včetně litografie a IOPS výkon při různých velikostech zápisu / čtení v závislosti na velikosti disku, včetně uvedení garance těchto výkonů. WD Red je tak trochu entry-level enterprise disk a jestliže výrobce u něj uvádí 180 MB/s sekvenční výkon, je to minimálně zavádějící.
Při jakémkoliv obchodu je důležitá transparentnost. Každé zboží musí být kupujícímu pravdivě popsáno. Tajit negativní parametry zboží jsou šmelinářské praktiky a s ČR to nijak nesouvisí. Poptávka po nízké ceně (lépe řečeno po malé obchodní přirážce - za kvalitní zboží si připlatím, ale nechci obchodníkovi dát nepřiměřeně vysokou obchodní přirážku) je i v Holandsku nebo UK.