mám daleko lepší nápad. 1 zvětšit plotny na velikost disket 3,25 nebo kolik to tenkrát bylo, prostě disk jak CD romka. Nidke není napsáné že disk musí být malý tak jak je nyní.
druhá věc je zvýšit počet ploten. nechápu co je za problém. Váha? No a co zákazník zaplatí.
Třetí věc nezavislé hlavičky které si budou samy brouzdat po své straně kotouče, sice to zvýší nároky na elektroniku, ale nezávislost čtení by šla prudce nahoru. Domnívám se že by data na plotnách mohli být zapsané jako v raidu třech disků tak že by část dat byla roztroušena podle toho dopočítávajícího alogritmu na třech hlavičkách a existovala by tak eliminace chyb.
Ano, dříve se 5,25'' pevné disky vyráběly. Jejich problémem je, že nemohou dosahovat tak vysokých otáček (moc velká odstředivá síla), hlavičky musí vykonávat delší dráhu mezi krajními polohami, což oboje má za následek vyšší přístupovou dobu. Dále díky větším rozměrům dochází k větší teplotní roztažnosti ploten a tedy hlavička má větší problém se trefit do té správné stopy (opět vyšší přístupová doba).
Nezávislé hlavičky jsou neřešitelným problémem, protože hustota stop je tak velká, že jakýkoliv záchvěv vychýlí hlavičku o několik stop jinam. Tedy pohyb jedné hlavičky rozhodí hlavičku druhou a není proti tomu žádná obrana. Proto se používá jen jedna soustava hlaviček, které jsou pevně spojeny a čtou všechny povrchy najednou.
co to zas meleš? Vezmu stávající disk se stávající kvalitou uchování dat je kolik maximum? 8TB ? A já ti dám novej disk se stejnou kvalitou o něco málo dražší a větší ale holt by jeho kapacita byla třeba 25TB, už vidím jak by to někomu vadilo...
Rozhodně takovej disk by byl levnější a spolehlivější než HAMR, MAMR apod...
Všechny povrchy najednou nečtou, pokud vím. Právě kvůli té nutnosti přesně sledovat stopu, tipuju? Jinak by ty héliové disky s osmi plotnami měli diametrálně vyšší přenosovou rychlost (RAID 0 v podstatě) než ty levné modely s jednou plotnou.
To s 5,25" plotnami souhlas - bylo to jednu dobu (Quantum Bigfoot), ale skončilo. Nejspíš by to pořád šlo udělat, jenže by tu byly ty problémy, které zmiňujete. A pro datacentra je důležitá hustota dat, kterou by to možná tak moc nezlepšilo, protože kapacita by šla nahoru, ale rozměry taky.
Např. Commodore 1541 byla pokud si pamatuji pouze jednostranná mechanika s kapacitou 170kB. V systému SAPI snad byly floppy 8".
https://cs.wikipedia.org/wiki/Disketa
Conner kdysi představil HDD s hlavičkami proti sobě v rozích.
http://www.wikiwand.com/en/Conner_Peripherals