kéž by tu vícehlavovou technologii aplikovali co nejdřív. Zatím mám starý Seagate 3TB a uvažuji o výměně za 2x2TB do RAID 0 na steam knihovnu, prvních 50% by bylo jen na hry a tam by ten RAID dával hodně zajímavé výsledky, 300-350MB/s. Proti SSD za pakatel.
Jinak, to navyšování rychlosti je objektivní nutnost, protože výkon v zásadě už dlouhé roky neroste zato kapacity ano takže kopírování takových disků 12-14TB je už dost otravnou záležitostí při nějakých max 220MB/s.
Tady bude asi ekonomicky výhodnější udělat si prostě ten RAID 0. Multi-actuator bude v dražších enterprise discích a sám asi za příplatek, pochybuju že se stou komplexitou budou dělat do spotřebitelské oblasti. RAID 0 ze dvou běžných HDD (2× 2-4TB disk by neměl vyjít tak draho) bude levnější a myslím nakonec i praktičtější v desktop PC.
Ten Multi-Actuator není nic nového.
October 1986 IBM
9335 Direct Access Storage Subsystem This HDD used in this subsystem was developed under the code name "Kestrel" at IBM Hursley, UK, and was an 850 MB HDD using three 14-inch disks with dual rotary actuators, each actuator accessing three surfaces with two heads per surface.[50] The HDD was in the rack mountable 9335 announced as a part of the October 1986 IBM 9370 Information System announcement.[51] There is no known OEM version of this HDD.
9336 Disk Unit used the IBM 0681 HDD (Redwing)
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/df/IBM_Kestrel_drive_%289335%29.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_IBM_magnetic_disk_drives
asi ano, já na to byl tak natěšený a ono to asi skončí dost neslavně. SSD mám jen na systém, takže RAID bude jediná cesta jak za rozumnou cenu získat výkon navíc pro 101 titulů steam knihovnu....
480MB/s už by bylo krásné - to uváděli ze Seagate, v druhé verzi by to mohlo být o pár desítek MB/s lepší takže by to krásně vytěžovalo SATA. ALe trubci to musí nechat pouze do enterprise. Nezbývá doufat než že se letos WD vytáhne a bude to chtít Seagate natřít a zabrat větší podíl ve spotřebitelském segmentu kde už nějaký čas nemá moc co nabídnout. Poslední dobrý kup byla řada WD 1 TB Blue, tehdy ještě 7200 otáčkové. Dnes už těm jejich Black tvrdě konkuruje i Toshiba (býv. Hitachi).
No kdyby tam byl nějaký striping jako v RAID 0, tak by to asi šlo, čistě naivně teoreticky. Je teda otázka, proč se to nedělá. Tipl bych si, že je tam ten problém, že hlavička se při přístupu musí aktivně držet přesně nad stopou a korigovat různé nepřesnosti nebo třeba roztažnost a tak, a problém je, že když by se přesně nastavila jedna hlavička na tom stejném ramenu, tak by se třeba nemohly přesně trefit ty ostatní.
"Magoru" (nemysleno ve zlem) jako ty bude ale minimum a proc by pro par uzivatelu neco takoveho zavadeli do spotrebitelskeho segmentu. Obavam se, ze dneska bezny herni uzivatel ma v PC jen SSD, pripadne pokrocilejsi uzivatel to bude mit stejne jako ja SSD na system, programy a hry + HDD 5400ot. na image systemoveho disku a uzivatelska data typu video, audio, foto, dokumenty.
Jednoduse neni potreba zavadet do consumer oblasti rychle disky kvuli par usetrenym korunam nekolika uzivatelu. Poptavka po rychlych discich bude predevsim v profi sfere v datovych ulozistich a digitalnich datovych knihovnach, kde se to dnes resi HDD + SSD jako cache s logikou predvidani potrebnych dat, na ktere je system tazan. To nikdy nemuze mit dokonalou ucinnost a tudiz by poptavka po kompletnich rychlych ulozistich mohla byt.
Takový ten domácí RAID (10 ze 4 disků, což bude podobný výkon jako 0 ze dvou) jsem zkoušel před několika lety, je to dobrá věc na zablbnutí, ale jinak na desktopu na píp, výkon se skoro nezvedne a už proti tehdejším slabým SSD to bylo naprosto nesrovnatelné. Zbavil jsem se toho a rozhodně, pokud tím někdo chce řešit výkon, o tom ani neuvažujte, vyhozené peníze :) Jakékoli QLC SSD bude desetkrát lepší bez nadsázky a zbytek bych pořešil odinstalováním části knihovny :)
To si nejsem vůbec jistý. Při tak velkém počtu hlav nemůžeš použít technologii "letu" hlav nad plotnami, navíc tolik hlaviček bude vytvářet turbulence. Takže hlavy budou muset být více vzdáleny od ploten (už tohle je problém) a navíc bude nutno posílit jejich strukturu, na kterých budou upevněny, aby při otřesech nedocházelo k vibracím.
Mimo tyto zásadní technické obtíže nech nechtěl vidět výslednou cenu. :-)
Už aby tady byla holografie. :-)