Musí se tak podřídit legislativě EU – konkrétně zavést interoperabilitu chatu. Což znamená umožnit zasílání zpráv i do jiných aplikací typu Telegram, Viber či Signal. A také od nich zprávy přijímat.
Důvodem je, aby WhatsApp nezneužíval dominantního postavení na trhu. Je totiž největším komunikátorem s více než 2 miliardami uživatelů a Messenger (se stejným vlastníkem) má přes 1,3 miliardy. Telegram používá okolo půl miliardy uživatelů.
Evropská komise označila celkem šest tzv. gatekeeperů, kteří musí do března 2024 zajistit soulad svých produktů s novými povinnostmi:
- Alphabet
- Amazon
- Apple
- ByteDance
- Meta
- Microsoft
Meta má na zavedení funkce čas už jen do začátku března tohoto roku. Funkce je u WhatsAppu nazvaná Chaty třetích stran a prozatím nepřístupná. Zástupci WhatsAppu se obávají porušení bezpečnosti aplikace nejen kvůli end-to-end šifrování, ale současně tvrdí, že jsou s vývojem spokojeni. Podobnou funkci chystají také pro Messenger.
Akt o digitálních trzích se týká i dalších velkých firem. Například Google musí umožnit zrušení sdílení dat mezi svými aplikacemi (YouTube, Chrome…), Microsoft musí umožnit odinstalování prohlížeče Edge či vyhledávače Bingu a Apple kvůli EU chystá podporu alternativních (a značně omezených) obchodů s aplikacemi.