dobra nahrada za Winamp je XMPlay http://www.un4seen.com/ plugins jde pouzit z winampu
Nevím, co od přehrávače hudby očekáváte vy, ale já používám Winamp od nějaké té bety. Předtím byl jen nějaký ten hloupý originální přehrávač Frauenhoferova institutu, co mp3 vymyslel a ten snad neuměl ani přehrát víc než jednu písničku.
A od té doby, co ho používám, jsem nějak nepřišel na to, proč bych měl začít používat cokoliv jiného. Na nové verze jsem přecházel vždy, když to bylo potřeba (podpora variabilního bitrate, podpora vqf, poté podpora wma...). Přehrává cokoliv (z toho co já používám), ovládá se to pořád stejně, tak proč začínat s něčím jiným. A vždycky, když ho nainstaluju, si nahlas pustím tu jeho znělku a vrátím se tak do svého mládí.
Zatím vidím dva možné problémy, proč ho používat přestanu. Jednak je to nepodpora vysokých rozlišení (na 4K je i Ctrl-D krátké) a pak možné zaříznutí 32bitových aplikací ze strany OS či jiná nekompatibilita s OS.
Já jsem nikdy winamp nepoužil, opravdu. Už před těmi 15 lety mi přišel děsně zastaralej, většina v okolí jej měla, já to vesele ignoroval. Přes CD k časopisu PPK jsem se dostal k jet-audiu od cowonu (výrobce audio hraček) a nějak mi těch 18 let stačí. Má to skiny, sežere to kde co včetně filmů, má to i pokročilé volby pro nastavení enkoderu, časování audia/videa a podobně. Sežere to i "muzeální" midi, IT, XM, S3M, MOD (byť někdy je dobré myslet na to, že není dobré "přetáčet"). Dokonce jsem si koupil i JAD-plus VX, když už ho tolik let používám k plné spokojenosti (stejně jako jsem si z jistých důvodů zakoupil GoldWave).
Když někdo vyhrkne slovo winamp, vybavím si dobu těžkého warezu z DC++, oficiálního ICQ klienta, kterej se nafouknul do mamutího balíčku jako hromada tehdejšího SW (jmenovitě třeba Nero), s tunou otravné reklamy. Přitom na druhé straně byla miranda, Bitcometa, život byl pak veselejší a já se pak jen usmíval, když jsem slyšel naříkání nad otravným klientem, dlouhým spouštěním nebo nežádoucími spammery.
Jen relativně stručně - je to podobné jako ptát se, proč místo Průzkumníka používat Total Commander. V tom prvním se dá udělat vlastně celkem dost věcí a většina lidí je s tím spokojená. To druhé dá spoustu práce nastavit a naučit se s tím, není to možná tak pěkné, ale když si s tím člověk vyhraje a zvykne si na všechny ty pluginy, tak už se bez toho nedá žít.
Taky je teda rozdíl v tom, že za Total Commander spousta lidi navíc ještě zaplatí, zatímco Foobar2000 nic nestojí.
Jestli WInamp vyhovuje, tak není problém, aby vydržel fungovat ještě dlouho.
Tak já třeba čekám:
- kompatibilitu s Windows GUI, žádnou barevnou a blikající divočinu.
- kvalitní přednes zvuku
- možnost instalace pluginů rozšiřujících kompatibilitu s mými hudebními formáty (jsem starší ročník, takže mám sbírku SIDů z C64 a modulů z Amigy.) Netvrdím, že do WinAMPu tohle nešlo přidat, ale proč to dělat, když je k dispozici lepší alternativa?
- racionální a pohodlnou práci s playlisty.
Nechci, aby se mi přehrávač hudby nutil jako přehrávač videa, prohlížeč webu a jiné koniny. Na to mám jiné, vhodnější a optimálnější aplikace. Kdysi byl WinAMP bez konkurence, byl malý, jednoduchý, nenáročný (aby taky ne, když i leckteré Pentium mělo ty MP3 problém přehrávat ve Windows, natož stroje s i486)