Co když se nainstaluje aktualizace, jež operačnímu systému způsobí kritické potíže? Ideálně je takovým situacím předcházet co nejdůkladnějším testováním aktualizací, ale ani při nejlepší vůli se nevydaří vždy vše vyladit předem na sto procent. Proto je potřeba mít dobré mechanismy pro řešení potíží. Ponechám teď stranou, jak se tyto aspekty daří naplňovat Microsoftu.
Krok dobrým směrem však činí. Dne 11. března 2019 zveřejněný dokument prozrazuje, že Windows 10 sám odebere novou aktualizaci, pokud způsobí zásadní potíže. Upozornil na to Mayank Parmar. Desítky se teď chovají tak, že pokud se několikrát v řadě za sebou korektně nespustí a všechny běžné pokusy o vyřešení problému selžou, pokusí se situaci vyřešit odebráním poslední nainstalované aktualizace.
Aby se scénář neopakoval, Windows se pak po dobu 30 dní bude novým aktualizacím vyhýbat. Tím dá Microsoftu a jeho partnerům čas, aby vyprodukovali řešení v podobě opravené aktualizace, programu apod. Není zřejmé, zda v takovém případě může dojít k odebrání nové hlavní verze Desítek – zde by bylo nutné splnit minimálně jeden předpoklad, a sice že ještě nebyla odebrána složka se záložními soubory staré instalace. K automatickému odstranění přitom dochází po 10 dnech od upgradu.
Pokud se domníváte, že byla aktualizace odebrána neoprávněně, můžete ji případně posléze znovu nainstalovat ručně. Pokud k automatickému odebrání poslední aktualizace dojde, systém vás o tom informuje (ovšem za předpokladu, že se mu podaří nastartovat).