Redmondští vyslali k Windows 10 Fall Creators Update další kumulativní aktualizaci. Její příchod může mýt trochu překvapivý, protože opravuje jen jednu chybu a za týden tu máme záplatovací úterý. Kolegové z redakce proto nejspíš nebudou Microsoftu úplně vděční za tento restart navíc, který budou muset kvůli instalaci provést.
Bavme se ale konkrétně k věci. Vydaná aktualizace nese označení KB4090913 a číslo sestavení systému zvedá na 16299.251. Opravuje jednu z chyb dosud uvedených na seznamu známých problémů. Některé periferie připojené přes USB, ale také integrovaná zařízení mohly přestat fungovat. Týkalo se to webkamer v laptopech, klávesnic, myší apod.
Proč se takové případy vyskytly? Windows Update mohl přeskakovat instalace novějších verzí některých vysoce důležitých ovladačů, jenže druhá část celé procedury zafungovala – byly odinstalovány stávající verze dotčených ovladačů. Jinými slovy byl starší ovladač odebrán, Windows Update ale zapomněl v návaznosti na to nainstalovat verzi novější.
Známé problémy ve Windows 10 build 16299.251
Ve Fall Creators Updatu přetrvávají další čtyři nevyřešené chyby.
1.
Jednou z nich je přetrvávající stav vzniklý v důsledku řešení procesorových chyb Meltdown a Spectre. V systému vznikla nekompatibilita s některými antiviry, Microsoft proto vyžaduje, aby antiviry prostřednictvím registru oznámily, že jsou kompatibilní, jinak by instalace mohla vážně ohrozit stabilitu.
Dokud nebude příslušná hodnota v registru vytvořena, tuto aktualizaci vaše zařízení automatizovanou cestou nezíská. (Ve Windows 7 to znamená, že jste bez aktualizací, pokud v systému není přítomen žádný antivirus – v Desítkách je vždy k dispozici minimálně domácí Defender.)
2.
Dále se může stát, že Windows Update nesprávně hlásí, že se aktualizace nenainstalovala kvůli chybě 0x80070643. Pokud ručně vyvoláte kontrolu dostupnosti aktualizací, mělo by již být vše v pořádku. Můžete si samozřejmě raději ověřit, zda opravdu máte či nemáte nainstalovánu nejnovější verzi Windows. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte do našeho návodu.
3.
V určitých případech může instalace aktualizace vést k tomu, že se Windows nedokáže spustit. Tuto chybu identifikujete díky informační hlášce INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE. Příčina by měla být stejná jako v případě vyřešeného problému výše, tj. dojde k odinstalaci starších verzí některých důležitých ovladačů, ale Windows Update během údržby zapomene nainstalovat novější verze.
Proč ale byla jedna chyba se stejnou příčinou vyřešena, zatímco druhá na seznamu zůstává, netuším. Pakliže vás problém postihl, můžete se řídit nabízenými dočasnými řešeními, jak ze situace vybruslit.
4.
Při restartu zařízení dojít k tomu, že se nechce spustit služba ADFS (Active Directory Federation Services). Problém mi nezní triviálně – kvůli nesprávnému fungování serveru ADFS totiž dochází k porušení databáze WID. Ta je dále nepoužitelná, což ovlivňuje funkčnost celé služby. Podle Microsoftu se narušení databáze jednoduše opravit nedá, je proto potřeba obnovit databázi ze zálohy.