Jak bylo nedávno naznačeno, vývoj Windows 10 se rozdělil. Kromě známého „Redstonu 5“ jsme čekali na prvního člena větve „19H1“. Jedná se o kódové názvy připravovaných verzí Windows 10, přičemž první jmenované se dočkáme na podzim, zatímco druhá dorazí až a jaře příštího roku. Po nedávném resetu se kanál Skip ahead dočkal historicky prvního sestavení. Jedná se o Windows 10 Insider Preview build 18204. Do Fast ringu pak ve stejném čase zamířilo sestavení 17723. Ačkoli různá čísla, s ohledem na stav vývoje obě sestavení nabízí stejné novinky. Lišit se začnou za pár týdnů, kdy 19H1 začne utíkat Redstonu 5. Microsoft potvrdil, že kódové označení přespříštího vydání už nebude Redstone. Zavádí schematický způsob označování, kde figuruje rok a pololetí.
Novinky v sestaveních 17723 a 18204
Co se Microsoftu povedlo od minule zlepšit? Až budete ponořeni do virtuální reality, které Microsoft ve svém podání říká Windows Mixed Reality, budete moci nahlédnout do normálního světa skrze elipsu připomínající portály ze slavné hry od Valve. Pokud potřebujete na chvíli vykouknout, vyvoláte ji hlasovým příkazem, nabídkou Start nebo přidaným tlačítkem.
Obraz reality bude do vaší náhlavní soupravy přenášen z kamery. Dále to vezmeme po bodech:
- S ohledem na firmy byly do Edge implementovány nové zásady pro správu, zatímco z něj byl vyřazen filtr XSS, který už Microsoft považuje za překonaný.
- Windows 10 od tohoto sestavení podporuje Emoji 11, což znamená 157 nových emoji.
- Tato dvě sestavení dále přináší přesnější synchronizaci času včetně podpory přestupné sekundy, o čemž jsme vás informovali nedávno.
- Režim kiosku dostal do vínku jednoduššího průvodce pro nastavení.
Automatický restart jen ve chvíli, kdy se vám to hodí
Na závěr jsem si nechal další pokus o zlepšení propíraného aktualizačního mechanismu. V době, kdy se technologické firmy o sto šest ohání tím, jak do všeho zapojují umělou inteligenci, je podle mě s podivem, že řada obyčejných funkcí a aplikací nebyly přirozeným způsobem posunuta tak, aby se dokázaly adaptovat podmínkám prostředí a zjednodušily nám tak každodenní činnosti.
Tip: Krajní způsob, jak Windows 10 zakázat automatický restart pro dokončení instalace aktualizací
Tak třeba proč Windows restartuje zařízení v době, kdy ho potřebujete k práci? Přece má dost záznamů k tomu, aby věděl, kdy se vám taková akce hodí nejméně. Částečnou obranou proti samovolným restartům jsou od Anniversary Updatu aktivní hodiny. V Redmondu konečně vyslyšeli nářky na nevhodně načasované dokončení aktualizování a jdou chytřejší cestou.
Proto teď Windows Update před automatickým restartem nebude kontrolovat pouze vaši aktivitu. Navrch bude odhadovat, jestli se k počítači za chvíli vrátíte, nebo budete pryč delší dobu. Microsoft to moc nerozvádí, ale systém by měl vycházet z analýzy vašeho chování. Nevyřeší se tím ovšem situace, kdy automatický restart způsobí, že jsou ukončeny všechny běžící aplikace a někdy dojde ke ztrátě rozdělané práce.
Prediktivní výpočty běží v cloudu, takže nemají negativní vliv na výkon koncového zařízení. Windows 10 Insider Preview build 17723 a 18204 dále opravují vysoký počet chyb, známo je ale také mnoho nevyřešených problémů. Seznamy oprav i známých chyb najdete na blogu Windows Experience.