Už dopředu bylo díky neoficiálním informacím zřejmé, že Windows 10 verze 1909 sice vyjde, ale půjde o dosud nejmenší vydání. Povahou připomíná někdejší Servisní balíčky. Microsoft je sice už nepěstuje, poprvé v historii Desítek ale nová hlavní verze nepřinese změny v jádře, staví totiž na verzi 1903, a nepřinese ani mnoho funkčních novinek. Šířena bude formou běžné servisní aktualizace pro již zmíněnou verzi 1903. To se dosud nestalo a o rozsahu novinek to něco vypovídá. Jedná se o důsledek reorganizace v Microsoftu a nemáme žádné informace o tom, zda se z tohoto přístupu stane praxe v budoucích letech. Pro tento podzim každopádně platí, že obdržíme malé vydání s pár novinkami, přičemž několik funkcí bylo původně vyvinuto v rámci testovacího cyklu verze 2003. Ne, že by na tom záleželo. Některé funkce pak Microsoft nechá ve výchozím stavu vypnuté. (Nemělo by ovšem jít o spotřebitelsky orientovaná vylepšení.)
Microsoft oznámil dokončení systému ke dni 8. října. Široká distribuce byla zahájena 13. 11. 2019.
Zlepšení týkající se hardwaru
- Úprava umožňuje výrobcům počítačů v některých konfiguracích snížit prodlevu při psaní digitálním perem.
- Byly doplněny další možnosti debuggování pro novější procesory od Intelu. Tato novinka je důležitá jen pro výrobce hardwaru.
- Díky optimalizacím některá zařízení běží efektivněji a vydrží déle na akumulátor.
- Některé procesory mají preferovaná výkonnější jádra. Pro zlepšení spolehlivosti a výkonu byla implantována rotační politika, díky které jsou pracovní úlohy rovnoměrněji rozloženy mezi preferovaná jádra.
Prostředí Windows
- Vyhledávání v Průzkumníku využívá stejnou technologii jako zbytek systému, tj. Windows Search. Díky tomu vidíte průběžné výsledky v našeptávání, lépe se integruje s OneDrivem. Poslední dotazy se objeví v našeptávači po klepnutí do vyhledávacího pole.
- V kalendáři na hlavním panelu najdete pole, do kterého můžete rovnou napsat název nové události a zmáčknutím Enteru ji vytvořit. Přímo zde také určíte místo a čas konání události, aniž byste byli nuceni otevírat aplikaci Kalendář.
- Postranní panel ve Startu se automaticky rozbaluje, když nad něj přesunete ukazatel myši, takže je jasnější, kam se chystáte klepnout. Najdete v něm odkazy do Nastavení, Dokumentů, správu napájení apod.
- Hlasové asistenty či asistentky třetích stran lze aktivovat na zamykací obrazovce.
- Předčítání a další asistivní technologie pro čtení a učení mohou detekovat, kde na klávesnici se nachází klávesa FN a jaký je její stav.
Oznámení
- Do příslušné sekce Nastavení byly přidány ilustrační obrázky, aby bylo zřejmé, jak některé předvolby ovlivní chování oznámení.
- Seznam všech aplikací, které podporují zobrazování oznámení, je ve výchozím stavu seřazen podle toho, kdy naposledy aplikace nějaké oznámení zobrazily, nikoli podle názvu aplikace.
- Je možné paušálně vypnout zvyky oznámení.
- Oznámení pro danou aplikaci vypnete pomocí (kontextové) nabídky přímo v oznámení. V tomto informačním pruhu najdete rovněž odkaz vedoucí do nastavení oznámení pro danou aplikaci.
- V Centru akcí v horní části najdete odkaz vedoucí do nastavení systému oznámení.
Funkce pro podniky
- Windows Defender Credential Guard je aktivní na zařízeních architektury ARM64.
- Nová politika umožňuje v režimu S povolit běh tradičních desktopových programů pro prostředí Win32 prostřednictvím Microsoft Intune.
- Kontejnery pro Windows vyžadují shodu mezi hostitelem a verzí kontejneru.
- Funkce Key-rolling a Key-rotation umožňují bezpečnější distribuci hesel při obnově účtů na zařízeních spravovaných pomocí MDM v rámci AAD buď po žádosti z nástrojů Microsoft Intune/MDM, nebo vždy, když je obnova hesla použita k odemknutí jednotky šifrované Bitlockerem. Novinka pomůže zabránit náhodnému odhalení hesla pro obnovu při ručním odemykání jednotky šifrované Bitlockerem.