Visty byly hezké na pohled. Kromě, na tehdejší dobu, nepřiměřenou hardwarovou náročnost měly i jiné problémy. Například mi nefungovaly některé aplikace z XP (tuším Corel 8 a ještě něco), které pak v "sedmičkách" začaly zázračně opět fungovat. Těch problémů s Vistami bylo tolik, že Microsoft nabízel bezplatnou telefonickou podporu i pro OEM verze, kterou jsem dokonce jednou využil. Jednoho dne přestaly fungovat aktualizace, odmítaly se nainstalovat. Ne že by se MS nesnažil, poslali mi i nějaký skript do MSIE, kterým se pokoušeli zjistit problém. Nakonec zjistili, že za to může firewall třetí strany a že problém lze vyřešit pouze - přeinstalací systému :-/ Nejradši jsem měl Windows XP SP2 a Windows 7. Desítky beru jako nutné zlo.
Windows 10 jsou totéž co Windows Vista tehdy ....S tím rozdílem , že na stížnosti nereaguje .Kromě Windows 7 Microsoft zarputile trvá na "vylepšeních" typu Metro , telemetrika, torrent pro šíření sebe sama ... Rozdíl je v tom , že další Windows odmítá vydat a lepí betu kterou Windows 10 nepřestaly být .
Lide se ptaji, co maji ted delat a migruji na Windows 10. Duvod je zrejmy, staremu systemu skoncila podpora a prestava fungovat!
Ve firmach se jede vesele dal na Windows 7. Zadna pridavna podpora se neplati a IT to maji tvrde u zadele. Vim to, v jedne takove firme pracuji a na pocitacich je prevazne Windows 7. Doma mam samozrejme uz Desitky. :-)
To je to, co mě na tom štve. Ta univerzálnost, která roky nefunguje, takže je z toho stejně jen desktopovej systém. Takže celé to překopání je k ničemu.
Další věc, W10 evolucí nejsou, systém co rozbije sám sebe (a že se to W10 dařilo pravidelně s každým větším patchem), je prostě špatná vizitka. W7 je systém, kde si každý mohl zvolit, jestli updatovat nebo ne, které nainstalovat, které nikdy a podobně. Tím se dalo vyhnout problematickým patchům, ve W10 si myslím, lze jen odložit, skrýt, ale i ta skrytá se časem povolí a nabídne.
Zkrátka, desktop s W7 mám vyladěný, vím které updaty smrdí a ty mám zabanované, stejně jako vím, jakej SW se jak chová a co dělá problém. U W10 toto neplatí, není to jeden systém, ale v podstatě několik zcela odlišných systémů a něco takového prakticky nelze provést. W7 jsem donutil fungovat celkem snadno, bez velkých zásahů. Tohle u W10 nefunguje.
Neřeším vzhled, nekonzistenci UI a podobné "ptákoviny", ale co mě neskutečně se... kaká je, když musím řešit, proč mi nefunguje zvukovka, kterej ovladač v novém buildu funguje a při jaké poloze měsíce, pračky a úhlu natočení koštěte v rohu začne zvukovka vyluzovat zvuky. A když se tohle stane na 3 z 5 strojů pod jednou střechou a u každého z nich vám to sežere minimálně 4h člověkohodiny, tak je to dostatečně velký impulz, proč se tomuto produktu vyhnout. Bohužel.
O tom násilném odklonu od předchozí filozofie ani nemluvě. Nikdy jsem se nepovažoval za konzervu, nové směry a technologie jsem vítal, když přínašely jednoznačné pozitiva. Problém je, že poslední roky je těch negativ pomalu stejně, né li více, než těch přínosů.
Nevím jestli si toho nikdo všiml u Win10. Mě se už několikrát u notebooků s Win10 stalo a jednalo se vždy o upgrade ze starší verze Windows že maskovaly nefunkčnost ovladačů. Respektive se ve správci hardwaru všechen hardware tvářil ok včetně ovladačů. Jenže opak byl pravdou. Speciálně bluetooth, WIFI, Zvukovky a speciální hardware aka Asus. Ve většině případů se po dohledání správných ovladačů a reinstalu podařilo daný hardware rozfungovat. Ale proč takovým způsobem Win10 lhaly to jsem do teď nepochopil. Další problém se týka přímo upgradu. Po upgradu na Win10 jsem ve správci služeb objevoval duplicitně běžící procesy z toho jeden patřil Win10 a druhý totožný např. Win7, tyto dva procesy vždy vytěžovaly procesor na 100%. Těch duplicitních procesů bylo v dané instalaci někdy i více. A z pravidla procesy Win7 nešli vypnout. Systém tvrdil že se pokouším vypnout důležitou systémovou funkci. Po této zkušenosti jsem dospěl k závěru že jediná smysluplná instalace je ta načisto.
To je holt úděl softwaru, nad kterým má výhradní kontrolu jeho tvůrce. Když bych uvedl analogický případ z oboru svobodného SW, tak se mnoha uživatelům nezamlouvalo "nové" Gnome 3 a proto tu dodnes máme MATE pokračující na Gnome 2 popř. Cinnamon snažící se z Gnome 3 udělat prostředí, kde je víceméně zachován původní vzhled a ovládání. Kdyby byl "explorer.exe" (nebo jak se to teď ve W10 jmenuje) open-source, určitě by vznikl fork s tradičnějším vzhledem ala W9x. Zajímavé by bylo, kdyby měli např. OEM výrobci PC možnost W10 tímto prostředím obohatit a v takové podobě systém předinstalovávat.
Píšu to i jinde a určitě jsem to psal i na tomto serveru: Když si člověk dá tu práci a s desítkovým Startem se naučí (a vybere a srovná si dlaždice podle své potřeby), připadá mu ten sedmičkový jako slabota. Domnívám se, že chyba většiny těch, kdo nostalgicky milují sedmičkový Start je v tom, že se ten desítkový snaží používat stejně jako v sedmičkách a dlaždice ignorují nebo dokonce vypínají.
Na win7 se jelo vesele dál, protože měli podporu. Bez bezpečnostních aktualizacích, po té co se událo v jedné české nemocnici a těžebním dole věř, že nikdo soudný nebude ve firmě provozovat PC připojené na internet s operačním systémem bez bezpečnostních aktualizací. Jen blbec bude riskovat namísto toho, aby zaučil zaměstnance na nový systém.
Stačí se podívat jaký byl podíl XPček před a po ukončením podpory.
Ano, ano. Microsoft to asi o problémech ví, ale neřeší. Kšeft se mu točí.
- sjednotit správu systému (ví o její zoufalosti - slíbili s příchodem 10 nápravu - nic se dosud nezměnilo)
- zcela předělat udpate systému - Vzor může být například Ubuntu. Nepovede se update? Restart na předchozí dobrou verzi se stejnou rychlostí jako běžný start. Stará verze se jen dilítne. Těch předchozích verzí si můžete ponechat více.
Ideální OS zabírá po startu minimum RAM, ve výchozím nastavení má spuštěno minimum služeb a ty, co už běží, nehrabou na disk, nevytěžují síť a nebudí procesor ze spánku. Desktopový systém, který si nevystačí s HDD a 5GB prostoru na disku, je jasným příkladem jak se to dělat nemá. Co za operace potřebuje OS provádět, že musí být na SSD???
Jednoducha otazka? Proc menit neco co funguje dobre a nutit se pouzivat neco, co ne?
Od Vas necekam rozumnou odpoved, co se tyce W10, ale psat, ze nabidka, ve ktere chybi veci jako treba "Recent items", nezobrazuji se u programu napr. posledne vyuzivane "data" ala adresa pro Remote desktop, atd., opravdu neni lepsi a hlavne neni duvod se ji ani "ucit". Na nabidku W10 mi staci "ikony na plose".
Kdyz srovnam treba CLassic Start menu, ktere u W10 pouzivam a obcas si kliknu na "Start Menu (Windows), abych se ze srandy podival na "kachle", tak asi nejlepsi primer je..ze je to neskutecne tupe.
Kazdymu se libi neco jineho, jen mi prijde trochu mimo psat, ze nabidka W10 je "lepsi" a ze jediny problem je v tom se ji "naucit" :)
Ale jsme opět u toho, v těch nemocnicích běžely očividně už Windows 10. Chápu, že za otevření zavirovaného .exe souboru stále může sám uživatel, ale tak proč pořád každej vehementně říká, že jsou desítky bezpečnější? V čem?
Tak když už dělám něco bezpečnějšího, tak ihned dávám do firewallu věci, které jsou škodlivé ne? Microsoft se na bezpečnost podle mě moc nesoustředí.
Tipnu si, shromažďuje data pro Mrkvosoft, zařizuje pro uživatele maximální kmfort? Tyhle nadbytečné přístupy do jednotky se děly i u Vist. Ale vážně u notebooku jehož procesor jsem popsal víše (4GB RAM DDR3-HDD 1TB) cena cca 7000,-Kč. Má smysl na takovém železe provozovat Windows 10 Home 64bit? A přesto se s takovým hardwarem setkávám nejčastěji.
SGvagon souhlas.
Bezpečnost byla povýšena z XP na Vista a tím to skončilo.
Jádro stále NT.
Desítky jsou kulhající z důvodu šíleného pokusu sjednotit desktop a mobilitu. MS na mobilitě potom skončil, ale břímě mobility táhne dál (např. patlací rozhraní).
U nás dále MS Vista už dlouho bez podpory a spokojenost.
Problém je v tom, že desítky vytěžují hardware neustále. Z ničeho nic se začne točit kurzor myši a ve správci je vytížení CPU a HDD na 100%. Proto zatím zůstávám u Windows 7 a čekám na nějaký zázrak. Teď už pro mě není východisko přechodu na novější Windows :-/ .
Z XP na W7 jsem také přecházel nerad, ale po chvilce úprav mi sedmičky přirostly k srdci více než XP.
Po fiasku s W8 a nahrazení nabídky Start fullscreenovým Metrem jsem o další verze Windows přestal mít zájem. Jsem konzervativní uživatel a mám rád své soukromí. Tohle mi příliš otevřené desítky nedokážou již nabídnout.
Je to jen o tom nebýt líný a umět si OS přestavět k obrazu svému - https://www.dasm.cz/clanek/jak-z-windows-10-udelat-desktopovy-system
Za pár minut si člověk z win10 udělá čistokrevný desktop systém. Doporučuji si projít na dané stránce další články.
také jsem to pozoroval ale kupodivu jen u cca Creators update 1 a výš a pouze na starším hw typu C2Q a Phenom/Athlon. Kupodivu na dobově srovnatelném hrubým výkonem FX to náhle není problém. Typl bych že starším čipům schází nějaké instrukce které se pak vykonávají v jakémsi modu kompatibility. Napřiklad chování pouze Phenom X3 3,4Ghz vs FX 4300 je citelně odlišné i v základním použití systému a internetového prohlížeče ve prospěch toho FX.
Používám to do teď a bez problémů. Hlavním úkolem je dostat ze systému všechny blbosti - předinstalované aplikace, řízení účtů, Centrum akcí atd. - tedy udělat si desktop systém z klonu desktopu a tabletu.
Navíc to ten maník nadále aktualizuje https://github.com/Disassembler0/Win10-Initial-Setup-Script/issues