Windows 7 poháněl 98 % počítačů napadených WannaCryem. Nástroje na dešifrování dat vydány

22. 5. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce
První zjištění ukazuje, že děravá Ikspéčka již dnes útočnictvo nezajímají. Vznikly již nástroje na dešifrování dat, jsou však významně limitovány.
Nedávný globální útok ransomwaru

WannaCry zdůraznil nutnost diskutovat o určitých otázkách. Kdo za něj nese zodpovědnost? Někteří vinu svalují na Microsoft, který pro změnu vidí problém v neaktualizovaných počítačích. Sám dokonce vydal záplatu pro Windows XP, ačkoli nejspíš nikdo neočekával, že by k tomu ještě někdy mělo dojít. První „bonusová“ záplata přišla krátce po skončení životnosti operačního systému v roce 2014.

Opravení díry, kterou využíval WannaCry, představuje druhou záplatu, kterou Microsoft neměl povinnost vyprodukovat. Zatímco se někteří oprávněně obávají především počítačů s Ikspéčky, které tedy již nejsou podporovány a jejichž podíl používanosti podle Net Applications.com činí stále zhruba 7 %, ruský antivirový specialista Kaspersky Lab odhalil zajímavou věc.

Ve skutečnosti podle výzkumu firmy WannaCry napadl v drtivé většině případů počítače s Windows 7. Konkrétně se na tyto stroje ransomware dostal v 98,35 % ze všech případů. Počet napadených počítačů s Windows XP je naproti tomu zanedbatelný. Nelze se divit, protože Sedmičky pohání většinu klasických počítačů (48,5 % v dubnu podle Net Applications.com). Ikspéčka se navíc na západě již skoro nevyskytují, relativně vysoký podíl si drží zejména kvůli Číně.

Fakt, že ransomware WannaCry na počítače s Ikspéčky necílil, potvrzuje, že se dnes jedná o relativně bezvýznamnou platformou z pohledu útočnictva. Strojů s Desítkami se již nachází dost, ale tento systém pro změnu nelze stejným útokem napadnout.

Nástroje na dešifrování dat zašifrovaných ransomwarem WannaCry

Dnes již (možná) můžete své soubory zašifrované ransomwarem WannaCry zachránit díky nástroji, jehož funkčnost byla otestována v systémech Windows XP, 7 (32bitová verze), 2003, Vista a Windows Server 2008. Stále platí, že zálohování a obnova dat ze zálohy je vaší největší nadějí na úspěch a nejlepší obranou. Uvedený nástroj WannaKey totiž operuje se signifikantními omezeními.

ICTS24

Především počítač nesmí být po nakažení restartován a část paměti, kde se nachází prvočísla využívaná při šifrování, nesmí být přepsána. Na základě práce výzkumníka, který vyprodukoval uvedený nástroj pro dešifrování souborů, vznikl ještě druhý nástroj. WanaKiwi funguje stejně a je omezen stejnými limity, práce s ním je však podle The Hacker News snazší.