Na jednu stranu bych byl rád, kdyby W7 byly open-source, ale na druhou stranu by to způsobilo zvýšené bezpečnostní riziko díky nově objeveným zranitelnostem (zdrojové kódy by byly určitě hojně studovány). Tyto zranitelnosti by mohly být zneužity i v novějších verzích Windows, protože mnohý kód je stejný napříč verzemi.
Stačilo by, kdyby z W7 udělali freeware (zadarmo, ale bez zdrojových kódů) s možností běhu ve virtualizovaném prostředí a umožnili ostatním legálně distribuovat upravené verze.
A co ti chudáci co si zaplatili podporu pro Win7? Za 3 roky by to byl reálný požadavek. To budou Win10 zas úplně jinde. Takto to je jen výstřel do vzduchu. Ale například XP by mohli uvolnit.
Mimo téma:
Zkoušel jste někdo "hack" updatů pro Win7? Koukal jsem že to jde, ale není jistý že to bude fungovat po 14.1.
Freeware, kde nebudou opravovany chyby? To jiste ne.
Kdo ma licenci Windows, muze na ni bezet dal. Kdo nema, tak aktivatory taky existuji. Pokud mi ani jedno nevyhovuje, tak tu mam podporovane Windows 10. Nevidim duvod vymyslet neco dal. Je tu jedine nebezpeci, kdyby chtel Microsoft odstrelit Win32 API, ale to si minimalne zatim nedovoli. UWP je natolik spatne a polofunkcni nebo spis nefunkcni, ze by Microsoftu vsichni okamzite utekli na linux, siroka podpora Win32 aplikaci je to, co drzi Windowsy nad vodou.
Zranitelnosti by ve Windows 10 byly postupně opravovány, ale díky množství najednou uvolněného kódu by jich bylo příliš mnoho a MS by je nejspíš nestíhal hned opravovat.
U projektů, které jsou open-source, jsou zdrojové kódy podrobovány zkoumání průběžně a chyby jsou průběžně opravovány, což by nebyl případ najednou uvolněných zdrojových kódů W7.
Je ale vyber nutny a prospesny?
Podivej na mobily: Android a iOS a nikdo dalsi uz to delat nechce. Nebo naopak mnozstvi distribuci linuxu, kdy pak uzivatele nevi, co vybrat. Existuje PC-BSD (TrueOS) a ikdyz to realne temer nikdo nepouziva, tak ta moznost tu je. Stejne tak Playstation bezi na systemu postavenem na BSD. To ze se BSD nedari vice proniknout do desktopu, vidim prave proto, ze o rozmanitost OS neni zajem. Open-source komunita ma linux a zbytek ma Windows. Chrome OS bych nazval vyklestenym linuxem spise nez skoro linuxem a do desktopu moc nepronika, spis to je na "skoro" pocitace, co toho moc nezvladnou vyjma internetu.