Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Před 25 roky Windows 95 způsobil revoluci. Svět se od té doby změnil k nepoznání. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 25. 8. 2020 5:43

    tynyt

    Ehm... to si to asi pamatuju špatně ????, ale preemptivní byla u Win9x/ME jen ta 32bitová část, takže jakákoli 16-bit (Win3.x nebo DOS) úloha dokázala celé "pětadevadesátky" zrušit zcela bez potíží. První opravdu preemptivní Windows byly NTčka, která pro tuto úlohu měla emulátor NTVDM. A to mě vede k oné revoluci: Win95 byly opravdu revoluční v několika aspektech: jako první je nutno zmínit dlouhé názvy souborů (dnes se to jeví jako prkotina, ale tehdy to byla velká věc), s tím se pojí evoluce FAT FS (FAT16/FAT32) a poslední, byť z uživatelského hlediska asi nejviditelnější, bylo GUI (které se začalo vzdalovat svým předobrazům z Palo Alto a Cupertina - zejména kontextovou nabídkou a významným využitím pravého myšítka) a pak spíše "demo" funkce Plug'n'Play (které v raných verzích spíše nefungovalo a dost se to všechno mydlilo s DOS ovladači v config.sys). Jinak se pamatuju na českou verzi proma k Win95 nazvanou "Vyplouváme!" - musím říct, že tehdy marketing MS ještě opravdu fungoval.

    Osobně pak považuju za první "moderní" Windows až NT4.0 z roku 1996 - od té doby se dá hovořit o soudobém Windows OS, byť u NT4.0 třeba PnP bylo ještě horší a prakticky neexistovalo (nefungovalo třeba USB a bylo nutno jej složitě zprovozňovat různými hacky, totéž platilo třeba pro ATX zdroje - bylo nutno vyměnit HAL za verzi od Softexu (byla v SP4) podporující ACPI, aby se PC korektně vypnulo do S5)