To je krásne. Tak Rumun si testuje a točí videjká a mne u nás v Západných Ruských teritóriach alebo aj Slovensku povedali že bude najskôr za 60 dní a viac :D
https://www.youtube.com/watch?v=Na48idL9VW4
Takový nesmysl tu už jednou byl v dobách netbooků. Neudrželo se to ani rok. Ale zas mě tehdy pobavilo, že si Microsoft dal tu práci, že když byla zablokovaná změna obrázku na ploše, tak že dokonce do kódu systému natvrdo dali hash té oficiální plochy a při každém startu se to kontrolovalo. Takže systém neumožňoval obrázek změnit a když si člověk mountnul disk na linux a upravil to, tak mu pak Windows ani nenastartovaly, kvůli změněnému obrázku plochy...
Jinak je vtipné, jak se tu hned slétli nekritičtí obdivovatelé Chrom OS. Ten systém je použitelný tak pro lidi, kteří chtějí drahý psací stroj s přístupem na facebook...
Tak už je mi jasné, proč Windows 10 stojí za prd, nic není dodělané a současná aktualizace se topí v problémech. Oni místo toho rozvíjí paralelně několik alternativních systémů.....
K tomu mohu Microsoftu vzkázat jediné: provoz Win32 aplikací je jediné, co nutí lidi používat Windows. Takže se zásahy do něj bych byl velmi, velmi, velmi opatrný.
Chrome OS kupují také školy kvůli snadnější správě systému a nízké ceně. Pokud se tomu dokáže Microsoft vyrovnat s takovou edicí Windows, co jim brání nakupovat zase Windows namísto systému s taky nejistou budoucností?
Otázkou spíš je, kdy tam konečně sedne někdo, kdo bude mít nějakou vizi a koncepci. Už jsme tu měli RT, což je vlastně skoro totéž. Windows 10 Mobile byly taky podobná verze. Teď tu máme třetí reinkarnaci podobné myšlenky a jsem zvědav, zda ji konečně někdo dokáže udržovat při životě déle, než do první ekonomické porady.
První netbooky měli Linuxi - a zabilo je to, že měli nepoužitelné ořezané linuxové verze. Pak přišli windows netbooky a ty zabilo to, že tehdy dostupný hardware (atom + plotnový disk a malá paměť) na nároky windows nestačil. Poslední hřebíčkem do rakve byl nástup Tabletů.
Jinak je fascinující kolik kritiků ChromeOS se najde, aniž by systém vyzkoušeli a zkusili pochopit, že si to lidi kupují jako mobilní doplněk ke svému stolnímu PC. Primárně určení je jasné - pro lidi co se naučily používat Google služby na úkor MS služeb (office vs. google dokumenty apod.). Druhá věc je nová možnost instalace linuxových programů, čímž Chrome OS dostává uplně jiný rozměr (příklad - člověk se nemusí uchýlit k omezenému VLC playeru pro Chrome, ale použít plnohodnotnou verzi, která je pro Linux stejná jako ta pro Win.).
Z vlastní skušenosti vím že WinXP Home na netbooku z úplně první generace Atomů neměli problém.
Zato pozdější netbooky s mladšími Atomy měly dost velké problémy už jen s Win7 Starter. Takové netbooky byli doslova peklo používat. A ještě větší peklo bylo dávat dohromady rozdělaný OS. Jinak co já vím tak přibližně z roku 2008 cca podpora ovladačů ze strany výrobců nebooku byla tragická.
A znáte někoho, kdo byl ochoten používat dlouhodobě systém, kde si nemohl nastavit ani tapetu? Většina lidí, co znám já, si netbooky se Startérama přeinstalovávali buď linuxem nebo plnými Windows. Ten výkon zas tak tragický na web, psaní na cestách a filmy nebyl.
Jinak jestli s těmi kritiky narážíte na mě, tak asi nechápete význam mé věty... Popisujete totiž přesně to, co píšu. Používat googlovský online kancelářský balík totiž opravdu znamená "psaní na psacím stroji". Možnosti Google Docs jsou takové, že je to dobré tak leda na psaní poznámek s nadpisy a vyrábění přehledových tabulek s pár údaji. Rozhodně to není plnohodnotný kancelářský balík.
Jinak instalace linuxových aplikací na ChromeOS dává asi tolik smyslu, jako instalace Windowsích eplikací pod Wine v Linuxu... Dá se to použít, když to nejde jinak. Ale při HW, který na Chromeboocích je, nevidím jediný důvod používat ChromeOS oproti plnohodnotnému Linuxu, než že si neumím nainstalovat Linux. A jsme zase u lidí, kteří počítač používají jako psací stroj, protože víc neumí...