Windows Phone: další plán, jak telefony masově rozšířit

7. 11. 2011

Sdílet

 Autor: Redakce

Android + iOS = Windows Phone

Už několikrát jsme psali, že platforma Windows Phone kombinuje mnohé výhody Androidu a iOS. Systém je otevřen pro více výrobců, uživatelé si tak mohou vybrat z mnoha telefonů různých velikostí a formátů. Ale zároveň jsou mobilní Windows těsně spjaty s jedním referenčním hardwarem, takže mohou být lépe optimalizovány, různé telefony běží stejně rychle. Z toho plyne i rychlejší dostupnost aktualizací. Zatímco u Androidu je udržování aktuálního systému u starších telefonů pomocí oficiálních updatů tristní, u Windows Phone byly za měsíc všechny telefony povýšeny na verzi Mango.

Jenže iPhony jsou tři a jejich cenové rozpětí je poměrně úzké. Osmigigový iPhone 3GS stojí 8990 Kč, zatímco nejdražší 64GB iPhone 4S koupíte za 19 990 Kč. Rozptyl je velký, ale iPhony se cenově řadí ho highendu. Zvlášť výběhové modely 3GS a 4 mají cenovku výše, než by se nám líbilo. (Uvažme, že v USA je rozdávají k tarifům skoro zadarmo.)

Naopak Android koupíte okolo 2000 Kč (třeba Vodafone 858 Smart), ale také za 13 000 Kč (Samsung Galaxy S II). Šestinásobný rozdíl v ceně se projeví nejen v kvalitě samotného přístroje a šasi, ale také v rychlosti. Takže zatímco na drahém Samsungu běží vše rychle, paměť je velká, Vodafone má horší displej, hardware, který jej odstřihne od spousty aplikací a zážitek ze systému je mnohem horší. Jako u Windows. Dopřejte počítači rychlé železo a Windows poběží jak z praku. Dejte jej na „starou plečku“ a budete nadávat.

Požadavky Windows Phone

Microsoft si s tím užil své už v době Windows Mobile. S Windows Phone 7, ale výrobcům definoval, jak má vypadat hardwarová stránka.

  • SoC: Qualcomm Snapgradon (první generace snad bez výjimky obsahovala model QSD8250, druhá generace zatím vsadila na MSM8255)
  • displej s rozlišením WVGA (480 × 800 px) a alespoň čtyřbodovým multidotykovým ovládáním plus senzorem pro autoregulaci jasu (v prvních slajdech se mluvilo i o rozlišení 320 × 480 px, takový telefon ale nevznikl)
  • musí podporovat mobilní sítě (2G/3G) a Wi-Fi
  • alespoň 256 MB RAM a 8 GB úložného prostoru
  • A-GPS
  • akcelerometr
  • zadní 5Mpx foťák s bleskem, automatickým zaostřováním a mechanickou spouští
  • tlačítka pro vypnutí, zpět, domů a pro vyhledávání

Jako volitelné byly tyto senzory:

  • elektronický kompas (magnetometr)
  • gyroskop
  • přední kamerka

Svazující nároky nedávaly výrobcům mnoho prostoru, jak šetřit na nepravých místech. Místo toho museli naopak nabídnout více, nikoliv méně. Takže lákali větší pamětí (HTC), lepšími displeji (Samsung), úplně odlišným designem (Dell) nebo nejnižší možnou cenou bez dalších benefitů (LG). Že se telefony téměř neprodávaly, to je věc druhá.

LG Optimus 7
LG Optimus 7 na Heuréce už za 4290 Kč

Systém a hardware jsou teoreticky navrženy dobře. Jenže nižší a střední třídu stačil pokrýt Android (ceny WP byly při startu hodně vysoko), v highendu neměl Windows Phone moc šancí. Troufám si tvrdit, že tyto telefony kupovali pouze early adopteři (geekové, co musí mít všechno první) a pak ti, jež si počkali na obrovské slevy. Dnes koupíte LG Optimus 7 v šedém dovozu i za 4500 Kč.

Dá se říci, že s nedávným updatem Windows Phone Mango začíná Microsoft od znovu. Nové telefony ale budou opět startovat minimálně na 8000 Kč. Staré výprodejovky zmizí a výrobci nebudou mít zase čím pokrýt střední a nižší třídu. To je problém především pro Microsoft.

Výrobce do sféry levných telefonů nic nenutí, protože tam mají nižší marže. Pro Microsoft to je ale jediná cesta, jak rozšířit celý ekosystém. Čím více telefonů se prodá (jakýchkoliv), tím bude platforma atraktivnější pro vývojáře, výrobce doplňků apod. A čím bohatší ekosystém, tím je atraktivnější pro uživatele. Na nich pak může Microsoft „rejžovat“ v Marketplace při prodeji aplikací, hudby a videa. Přitom vůbec nezáleží, jestli uživatel utrácí na levném LG Optimu 7, nebo top modelu HTC Titan.

Cesta za mainstreamem

Microsoft tedy učinil další krok, jak vlastní mobilní platformu zatraktivnit, přesněji zlevnit. Nově se do volitelných požadavků zařadila i zadní kamerka, viz požadavky na msdn.com. To znamená, že výrobci ji mohou z telefonu úplně vyřadit.

Proč by to dělali? Inu, vyřadit foťák úplně si zřejmě nikdo nedovolí. To je dnes standard, který splňují i nejlacinější hloupé telefony. Microsoft už ale výrobce nebude nutit, aby použili „5Mpx foťák s LED, automatickým zaostřováním a mechanickou spouští“.

Místo toho použijí levnější 3Mpx model s fixfocusem, bez LEDky a dedikované spouště. Klidně bych se vsadil, že to byl nápad Nokie. Ta totiž na fotoaparátech šetří už minimálně dva tři roky. Foťák na úrovni dostala jen Nokie N8, N9 a snad i nové Lumie.

ICTS24

Třeba kvalitní zadní fotoaparát iPhonu 4 stojí 50 dolarů. Přičtěte LEDku, spoušť a kvůli tomu také vývoj zadního a bočního krytu. Místo toho použijí lowendovou kamerku a ušetří i 40 dolarů.

Microsoft však oficiální důvod změny nesdělil, jenže co jiného za tím může stát? Neowin.net má teorii, že za tím může být snaha dostat nové telefony do vládní a enterprise sféry, kde se např. kvůli bezpečnosti nesmí fotoaparáty používat. Taková veřejná zakázka by jistě byla velkou baštou pro výrobce, takže tuto možnost nelze vyloučit. Osobně ale věřím právě onomu útoku na nižší segment než podobným konspiračním teoriím. Microsoft totiž musí zaujmout masy, ne agenty FBI.