Takhle novinka není cílená na spotřebitelský trh. Pokud ale vyvíjíte software, možná snahu Microsoftu oceníte. Windows 10 už několik let nabízí vrstvu kompatibility, díky níž lze přímo v operačním systému z Redmondu provozovat některé linuxové distribuce. Pracuje se s nimi výhradně přes textové rozhraní. Jestliže první verze vrstvy pojmenované jako Windows Subsystem for Linux (WSL) platila za vlastní řešení vyvinuté Microsoftem, WSL 2 celý koncept posunuje dál a přináší opravdové linuxové jádro. Je optimalizované pro výkon v daných podmínkách a běží díky virtualizaci, s níž má Microsoft mnoho zkušeností. Fakticky se jedná o výrazně upravený a odlehčený typ virtuálního počítače. Změna to ale není jen kosmetická a symbolická.
Pro někoho bude pomyslnou třešničkou, že Windows Update od éry WSL 2 záplatami obhospodařuje také Linux. Berte to ovšem s určitou mírou nadsázky.
WSL 2 totiž některé úlohy oproti svému předchůdci provádí až 20× rychleji. Navíc jsme se od modelu částečné kompatibility pochopitelně přesunuli do režimu plné kompatibility, takže vývojáři a vývojářky mohou provozovat aplikace, které předtím ve Windows nefungovaly. Novou technologii přinesl Windows 10 verze 2004.
WSL 2 jde za uživatelskou základnou
Jenže teď bylo nečekaně oznámeno, že WSL 2 je zpětně přidáno do Windows 10 verze 1903 a 1909. Překvapivé je to v tom, že tenhle přístup naprosto odporuje Microsoftem vysněnému modelu „operační systém jako služba“, kdy mají všichni aktuální vydání. Tenhle model v praxi stejně nefunguje takhle pružně, byť se jedná o zlepšení oproti dřívějším časům, kdy se nové verze Windows nedistribuovaly volně přes Windows Update.
Několik lidí v Microsoftu si řeklo, že ale chce novou a zajímavou technologii nabídnout širšímu publiku. Rychle. Verze 2004 je stále poměrně čerstvá a většina uživatelů a uživatelek dnes pracuje právě s verzemi 1903 nebo 1909. Organizace pak mohou na nějaký čas setrvat na podzimní verzi 1909, která je v jejich prostředí vždy podporována déle.
Zpětné přidání WSL 2 do Windows 10 v1903 a 1909 se týká jen zařízení s procesory s instrukční sadou x64. Používáte-li ARM64, nezbývá vám než přejít na verzi 2004. Novou funkci do staršího systému přidává čerstvě uvolněná volitelná aktualizace KB4566116. Číslo sestavení by mělo být 18362.1049 nebo 18363.1049. Máte-li tuto nebo novější revizi, můžete WSL 2 používat.
Zdroje: blog Windows Command Line via Neowin | Podpora k Windows