Kupoval jsem ho v roce 1999 a dodnes nelituji. Nepoužívám ho na běžné posílání mezi lidmi, to by asi moc nadšeni nebyli :-), ale na archivaci, speciání činnosti atd. Má fantastické možnosti.
Je to jeden z mála SW, který jsem koupil jednou a licence platí stále těch 20 let i na všechny nové verze. Žádné předplatné, žádné placené upgrady. Neuvěřitelné a nechápu, jak tak můžou fungovat.
Jestli razantně je celkem šumák, stačí trochu nekompatibilně. Ale rar umí formáty zpětně, takže v pohodě. Naopak díky těmto (ne moc častým) změnám umožňuje přínášet nové vlastnosti. Takže např. díky za solid archiv, který se třeba ZIP bez změny nenaučí.
Nový (win)rar umí vytvářet starý formát. Současně vždy vydají knihovny pro implementaci do SW třetích stran (a že to některým SW trvá mnoho let je jiný problém).
A proc jako ne? Bylo by dobry vysvetlit, v cem mas problem, ze je format komprese jiny?
A hlavne netvrd, ze to nejde dekomprimovat, protoze dekomprese RARu je zdarma, takze ani nemusis mit WinRAR.
---
Jinak ale ja do RARu nekomprimuju, podle me open-source 7-zip nabizi to same a uplne zadarmo. Mel jsem takovou etapu, kdy jsem pouzival Bandizip, ale zpoplatnili ho, takze jsem se vratil k 7-zipu.
Tak předně komprimace již (ztrátově) komprimovaného audia a videa nemá význam. Leda jako kopie do archivu (tj. bez komprese). Současné algoritmy toho moc nevymyslí, je to plýtvání výpočetních prostředků. Význam to má u dokumentů, ale i některých obrázků (zejména bezztrátových formátů jako TIFF, kdy může standardní kompresní metodu nahradit za pokročilejší používanou v RARu). U vhodně zvolených vstupních dat pak jsou výhody komprese značné a výsledek dosahuje třeba i jen čtvrtinové velikosti originálu.
problém je v interoperabilitě. Jsi tak vázán na podporu formátu, který dodává výrobce, na OS, které určí. Jinými slovy, klasický vendor lock v jiném balení.
Chápu, že běžný uživatel winraru je ten, kdo nakupuje na uložto (stačí kouknout do steam survey, kde WinRAR je nejpirátěnější SW spolu s Photoshopem), to ovšem neznamená, že archivátor používají všichni jen k rozbalování nasosaných souborů.
Jak to např. vypadá na Linuxu: https://en.wikipedia.org/wiki/Unrar
Opět chápu, že i v tomto ohledu budu minorita. Ale já prostě v důležitých aspektech IT života nevěřím lidem a firmám, kteří podezřele často mění formáty svých dat.
rozbalí to JEN WinRAR, chtěl jsi říct. :-)
A ne, není to "jiný problém" - je to stále problém interoperability WinRaru - viz výše. Autor si tak jednoduše dělá obchodní příležitosti, protože v okamžiku, kdy obdržená data nerozbalíš jinou aplikací (ať už proprietární, nebo jiným archivátorem), tak chca-nechca ten WinRAR použít musíš. A jistě víš, že část takových lidí to řešit nebude a část jej prostě koupí. Jinými slovy je to strategie á-la Microsoft, který přes haldy pirátských uživatelů nutí ty poctivé uživatele platit - v tomto případě alespoň jde o nové uživatele, nikoli o opakované "výpalné" za Office jako u MS.
Tynyt má v zásadě pravdu. Akorát míchá balení s rozbalováním. Zabalit skutečně lze jen RARem nebo jiným SW se svolením autora. Rozbalovací algoritmus je ale otevřený, nikomu tedy nebrání si napsat vlastní algoritmus pro rozbalení RARu. Ale, protože se formát RAR neustále vyvíjí, software třetích stran ztratí s pozměněným formátem kompatibilitu. Takže většina to vzdala a používá originální unRAR. To ale pořád neznamená, že musíš platit za WinRAR kvůli rozbalování. Tedy dokud tvůrce RARu bude vydávat zdrojové kódy UnRARu, který rozbalí aktuální verzi formátu. Zatím nepřestal.
Nemyslím, že máš pravdu. Jak jsem psal, tak s každou verzí je vydána i knihovna UnRAR.dll pro implementaci do SW třetích stran (včetně zdrojáků), navíc je vydána free verze rozpakovávače do všech možných OS:
https://www.rarlab.com/rar_add.htm
Navíc RAR není uzavřený formát, ale je perfektně dokumentovaný a kdokoli může udělat dekompresní modul: https://www.rarlab.com/technote.htm
Za mě je RAR dobrý příklad, jak se to má dělat.