Xiaomi 12 Pro: trojice 50Mpx s ultrarychlým nabíjením (recenze)

31. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Radomír Kejduš / Cnews.cz
Xiaomi má dnes středoevropskou premiéru svého aktuálního topmodelu. Prémiově zpracovaný Xiaomi 12 Pro je o malý kousek menší než loňský Mi 11 Pro. Nabízí hlavně rychlé nabíjení a kameru s plnohodnotnými snímači i pro „širokáč“ a zoom. Xiaomi si však za topmodel nechá řádně zaplatit.

Před sebou máte 6,73" AMOLED (LTPO) s udávanou svítivostí až 1500 nitů a obnovovací frekvencí 120 Hz. Boční hrany displeje jsou zakulacené, v horní části je díra pro selfie kameru a pod displejem se nachází optická čtečka otisku prstu. Na displeji je z výroby nalepená ochranná fólie. Na těle jsou dvě mřížky (nahoře a dole) a reproduktory (od Harman Kardon) jsou podle výrobce uvnitř čtyři.

Také mikrofony jsou umístěné na obou koncích telefonu. Šuplík pojme dvě nanoSIM a jak je u Xiaomi dobrým zvykem, nechybí ani infračervený port. Xiaomi však ve specifikaci neudává žádnou odolnost standardu IPxx.

Vybírat můžete mezi třemi barevnými variantami (šedá, modrá a fialová) a ze tří paměťových konfigurací se do Česka bude dovážet jen jedna – ta nejvyšší 12+256 GB. Kapacitu můžete ještě rozšířit pomocí microSD, Xiaomi tuto možnost stále nabízí.

Název produktu Konfigurace Doporučená cena
bonus do 13. dubna
Xiaomi 12X 8+128 15 999 Kč
Balíček
s Xiaomi Buds 3
Xiaomi 12 8+128 19 999 Kč
Balíček
s Xiaomi Watch S1
Xiaomi 12 8+256 20 999 Kč
Xiaomi 12 Pro 12+256 27 999 Kč

Telefon pohání nejnovější Snapdragon 8 na 4 nm (osmijádro s grafikou Adreno 730 a integrovaným 5G) a o výdrž se stará 4600mAh akumulátor. Uvnitř těla se o chlazení stará známá Vapor Chamber. V balení dostanete silný 120W adaptér s kabelem USB-C na USB-A a silikonový kryt na telefon. Jako bonus dostanete tři měsíce YouTube Premium.

Xiaomi 12 Pro recenze2 Xiaomi 12 Pro

Záda stvořená k dotyku

K odolnosti přispívá kovový rámeček okolo telefonu a přední sklo kryje Gorilla Glass Victus. Záda telefonu jsou matná a kromě toho, že na nich vůbec neulpívají otisky, také velmi příjemná na dotyk. Vůbec povrch těla se Xiaomi velmi povedl. Logo je decentní a na zádech tak svítí jen povinné regulační razítko. Záda jsou skleněná (Gorilla Glass 5) s matnou povrchovou úpravou. Jde o jeden z nejpříjemnějších povrchů, byť by mohl být méně kluzký.

Xiaomi 12 Pro recenze3 Xiaomi 12 Pro

Modul fotoaparátu na zádech vystupuje z těla dokonce nadvakrát. Celá kaplička asi o dva milimetry a z ní ještě o další milimetr vyčuhuje hlavní čočka. Telefon položený na stole tak nebude stabilní, což je ale problém prakticky všech dnešních telefonů a řeší jej vhodný obal. U Xiaomi se telefon na stole „kinklá“ i v obalu, design fotomodulu je však pěkný.

Nadstavbu Androidu Xiaomi umí a jeho MIUI (aktuálně ve verzi 13 na Androidu 12) toho nabízí opravdu mnoho. Součástí Androidu jsou i předinstalované aplikace včetně Netflixu, TikToku, Facebooku, Amazonu a Spotify. Všechny jde naštěstí odinstalovat. Čtečka otisků pod displejem má zajímavou funkci, kdy pokud prst po odemčení nezvednete, můžete rovnou přejet na dvě rychlé volby – čtečku QR kódu nebo vyhledávání.

Fotoaparát

Xiaomi 12 Pro asi nejvíce zaujme trojicí 50Mpx čoček, i když ta hlavní je na pohled nejvýraznější. Hlavní snímač používá senzor Sony IMX707, další dva již menší jsou od Samsungu. Teleobjektiv s dvojnásobným zoomem má stejnou udávanou světelnost (f/1.9) jako hlavní snímač. Ultraširokoúhlý fotoaparát zvládá šířku záběru 115° a selfie kamera má 32 Mpx.

Xiaomi 12 Pro recenze4 Trojice fotoaparátů: širokoúhlý, ultraširokoúhlý a teleobjektiv s 2× zoomem

Snímky z hlavního fotoaparátu jsou za denního světla velmi dobré a zoom je také velmi slušný, i když jen dvojnásobné přiblížení je prostě málo. Digitálně můžete přibližovat až na úroveň 20×. Kvalitní výkon podává také ultraširokoúhlý snímač, jen mu chybí automatické ostření.

Noční režim je automatický a lze jej zapnout i ručně. Při pořizování nočního snímku už předem vedle spouště vidíte, jak dlouhá bude závěrka, což se mění podle toho, jak moc je tma. Je to ale celkem rychlé, jedna nebo dvě sekundy. Selfie režim podává také pěkný výkon, jen ne vždy dobře rozpozná hranici pozadí.

GALERIE

Ultraširokoúhlý
Ultraširokoúhlý
2× zoom
2× zoom
2× zoom
2× zoom
5× zoom
5× zoom
10× zoom
10× zoom

 

Displej

AMOLED o úhlopříčce 6,73" zabírá v ruce (i s rámečky) velikost 7,14". Poměr stran 20:9 znamená dnes typickou nudli, která se i přes velký displej dá snadno držet v jedné ruce. Jedna ruka na jeho ovládání ale ani tak nestačí. Na boční tlačítka palcem dosáhnete, na horní část displeje už ne. Ochranné sklo je typu Gorilla Glass 6.

Velmi příjemný efekt mají notifikace, kdy displej rozzáří své boky do modra či červena. V minulých verzích se to jmenovalo Breathing light a není to tak decentní jako indikační dioda. I po delším testování se mi tento způsob stále líbí.

Displej umí slušný rozsah jasu 2 až 568 nitů. Proklamovaných 1500 nitů se týká bodového jasu v režimu HDR. Kromě automatické úrovně jasu umí displej díky senzoru jemně měnit podle okolního světla i barvy a teplotu. Nadstavba MIUI 13 také nabízí světlé i tmavé barevné schéma. Měnit lze i rozlišení, respektive v základu je rovnou nastavené snížené Full HD kvůli větší výdrži na akumulátor. Také frekvenci displeje můžete ručně snížit na 90 či 60 Hz. V těchto režimech je vždy nastaven jen strop a frekvence je stále adaptivní (10 Hz až nastavené maximum).

Živé (default)
Živé (default)
Původní režim
Původní režim
Rozšířené sRGB
Rozšířené sRGB

Jako defaultní barvy jsou nastaveny Živé, tedy široký barevný prostor s posunem odstínů do studena. Následující režim „Syté“ je stejný s tím, že v prvním případě se barvy upravují podle zobrazovaného obsahu. Přepnout se lze dále do režimu nazvaného „Původní“, což je klasické sRGB s velmi přesnými barvami v základním barevném prostoru.

Další možností je režim „Rozšířené P3“, který vypadá podobně jako Živé barvy, ale s možností kalibrace a to stejné pak platí i pro režim „Rozšířené sRGB“. Samostatně je zde ještě čtecí režim, který změní barvy tak, aby neunavovaly oči (displej vypadá víc jako papír). Přes všechna vylepšení osobně stále preferuji přesné sRGB, a to Xiaomi umí.

Baterie

Akumulátor má kapacitu 4600 mAh, a pokud byste se podívali pod kryt, uviděli byste nejspíše dva samostatné moduly s poloviční kapacitou. Je to kvůli rychlému nabíjení Xiaomi HyperCharge, kdy 120W nabíječka (stejná jako u loňského 11T Pro) posílá do každé poloviny baterie až 60 W. Plně nabito je z nuly za 25 minut (výrobce udává 18 minut). Nabíjení je však nadstandardně rychlé i s neoriginální nabíječkou. Telefon se učí vaše návyky a třeba přes noc tak nemusí nabíjet plnou rychlostí. Zároveň lze turbonabíjení vypnout a preferovat delší životnost.

Xiaomi 12 Pro uvnitř Xiaomi 12 Pro uvnitř

Telefon vydrží přehrávat video v kuse více než 15 hodin (naměřeno na HEVC videu ve Full HD v přehrávači MX Player při jasu 200 nitů). Při běžném používání je to klasicky jeden den a při úsporném používání někdy i dva. Xiaomi má práci s výdrží pěkně zpracovanou a u jednotlivých voleb přehledně zobrazuje, o kolik se jejich volbou prodlouží výdrž.

Bezdrátové nabíjení umí výkonem 50 W a je zde i podpora reverzního nabíjení. Xiaomi 12 Pro podporuje technologie Power Delivery 3.0 a Quick Charge 4+

bitcoin školení listopad 24

Hodnocení

Xiaomi už dávno nedělá jen levné telefony a Xiaomi 12 Pro bude muset soupeřit s nejlepšími. Stojí 27 999 Kč a první dva týdny prodeje k němu dostanete hodinky Watch S1. Například takový Samsung Galaxy S22+ stojí jen o málo více. Navíc zřejmě nejde o úplný topmodel, neboť loni Xiaomi představilo také model Ultra a během pár měsíců Xiaomi zřejmě představí i ten.

Xiaomi 12 Pro je celkově povedený smartphone, jehož silné stránky jsou hlavně rychlé nabíjení, výborný displej či schopnosti fotoaparátu. Proti konkurentům pak má navíc i „drobnosti“ typu podporu microSD karet nebo infraport. Xiaomi 12 Pro však postrádá odolnost proti prachu a vodě, respektive by měl být částečně odolný, ale výrobce specifikaci IP68 raději neuvádí.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.