Xtream sice použil stále nedostačující dvoujádrový Atom D525 (1,8 GHz), ale ten páruje s druhou generací grafiky Nvidia Ion, která multimediálních funkce posouvá dále. Odmyslíme-li hraní nenáročných her a budeme uvažovat pouze oblast zvuku a videa, jeho videoprocesor VP4 zvládne akcelerovat všechny dnes používané video formáty: MPEG-4 ASP, MPEG-4 AVC (H.264), MPEG-2 i VC-1. S tím by si samotný Atom neporadil (ve vysokém rozlišení). Díky Ionu dostává Xtreamer i výstup HDMI, na zadním panelu nechybí ani DVI.
Xtreamer Ultra, foto: Xtreamer
Xtreamer Ultra vypadá jako cvalík, ale rozměry jsou sympatických 213 × 142 × 54 mm. Kromě základní desky s procesorem a dedikovaným Ionem je v balení také 4GB RAM (DDR3, 800 MHz). Pevný disk už musíte koupit sami, Ultra využívá 2,5" modelů. Vnitřek je chlazen 40mm ventilátorem (prý tichým).
Vepředu se nachází dvojice USB a diody, boky slouží jako chladič a veškerou výbavu prozradí zadní strana. Tam je další čtveřice USB, konektor pro IR senzor dálkového ovládání (to je také v balení), stereo výstup a vstup pro mikrofon, digitální optický výstup, HDMI (1.3 se zvukem), DVI (plus redukce na VGA), eSATA a RJ-45 od gigabitové síťovky. K Xtreameru můžete pochopitelně připojit externí periferie od Blu-ray přes Wi-Fi dongle až po TV tuner.
Hlavní výhodou a zároveň nevýhodou je, že Xtreamer není dodáván s operačním systémem. Na jednu stranu máte možnost volby (Windows 7, linuxové a BSD distribuce), na tu druhou zkrátka nedostanete řešení „out of the box“. Po vybalení si nic nepřehrajete, Xtreameru budeme muset věnovat delší čas na konfiguraci a to ani každý nemusí zvládnout.
Xtreamer Ultra se začne prodávat příští týden za 200 eur.
Zdroj: Xtreamer