Když Intel uvedl úložiště Optane SSD založené na pamětech 3D XPoint místo NAND, přišel s nimi na trh typ velmi výkonných SSD pro extra náročneého uživatele. Samsung vůči technologii Optane připravil jako konkurenci výkonnou variantu klasické paměti Flash nazvanou Z-NAND a na ní založená Z-SSD. Ovšem na rozdíl od Optane nebyla technologie Z-SSD dostupná pro domácího uživatele. Samsung tyto zařízení prodával jen výrobcům serverů a podobným firemním zákazníkům. Ale to se teď změní. Samsung nyní Z-SSD začíná nabízet i volně a tím pádem si je kdokoli (tedy alespoň kdokoli prachatý) bude moci pořídit – třeba i do PC, ať už pracovního, nebo herního.
Pro nadšence by Samsung 983 ZET mohla být zajímavá volba, protože Z-NAND je asi nejvýkonnější typ paměti Flash, co nyní existuje – jde totiž po dlouhých letech opět o návrat k zápisu SLC, což by mělo být na výkonu docela znát.
Do běžné distribuce se nyní dostává typ SZ983, který se v retailu bude prodávat pod označením Samsung 983 ZET. Jde o kartu PCI Express 3.0 ×4 v nízkoprofilovém provedení. Funkčně jde o úložiště dle standardu NVMe 1.2b, které by tedy mělo fungovat jako každé jiné SSD. Použitý je osmikanálový řadič Samsung Phoenix (ten je stejný jako v SSD 970 Evo a Pro, ale je používín i v serverových typech) a paměť Z-NAND vyrobená technologií 3D NAND se 48 vrstavmi. Jsou dostupné dvě kapacity: 480 a 960 GB.
Z-NAND: SLC a optimalizace na výkon místo ceny
Z-NAND používá několik triků, které mají posunout její výkon za hranice obyčené 3D NAND. Hlavním faktorem je použití zápisu SLC – místo MLC nebo TLC se 2 nebo 3 bity na buňku čipy ukládají jen jediný bit. Buňka musí tedy rozlišovat jen dvě úrovně napětí, což se jednak projeví vyšší odolností a životností v zápisu, ale také rychlejším čtenám a zejména zápisem.
Čipy Z-NAND mají ovšem také nižší kapacitu (64 Gb, čili 8 GB na jeden) a výrazně menší stránky než běžná NAND. Ta má u TLC 3D NAND 16KB stránky, velikost stránky u Z-NAND je však jen 2 nebo 4 KB. Díky tomu je latence čtení snížená z 45–60 µs jen na 3 µs a latence zápisu (programování buňky) z 500–700 µs na 100 µs. Zda je zmenšena také velikost bloku (který je v NAND nejmenší jednotkou pro mazací operace), nevíme. Všechny tyto optimalizace zlepšují výkon, ale na úkor plochy a ceny čipu.
Až 750 000 IOPS ve čtení, zápis slabší
Ve specifikacích uvádí Samsung rychlosti sekvenčního čtení 3400 MB/s a sekvenčního zápisu 3000 MB/s. Náhodné čtení má dosahovat až 750 000 IOPS, ovšem náhodný zápis je o dost nižší, Samsung uvádí jen 60 000 IOPS u 480GB modelu a 75 000 IOPS u 960GB. Ovšem jde zřejmě o stabilní, trvale udržitelný výkon. To je možná důvod, proč je hodnota nižší než u levnějších běžných NVMe SSD, kde bývá na papíře také 300 000–500 000 IOPS. Samsung karty 983 ZET stále považuje za primárně datacentrový produkt a výkonnostní čísla se asi řídí serverovými kritérii, výkon v zápisu je ale asi nižší i kvůli údajně malému overprovisioningu. Toto jsou čísla pro hloubku fronty 32; při hloubce fronty 1 má jinak latence 99,99 % zápisů i čtení být jen 30 µs.
Karty mají při aktivitě spotřebu 8,5–9,0 W, v klidu 5,5 W. Co je dle očekávání dobré, je výdrž. Samung garantuje pro 480GB model 8,5 plného přepisu denně po dobu pětileté záruk (což dává celkový zápis 7,4 PB). Pro 960GB model je to ještě více, tento model vydrží alespoň 10 přepisům denně po pět let (celkem 17,5 PB).
Na 3D XPoint Z-NAND nestačí
Do jaké míry Samsung uspěl ve snaze vyrobit konkurenci pro 3D XPoint, se můžete podívat v recenzích, které nyní díky uvolnění Z-SSD do retailového prodeje konečně vyšly – například na AnandTechu. Podle testů se zdá, že toto Z-SSD má jeden z nejlepších výkonů v náhodném čtení a vždy nízkou latenci (a tím i stabilní výkon). Ovšem na Intel Optane SSD to nestačí, zde se ukazuje, že limity NAND se nedají tak snadno eliminovat a 3D XPoint má z hlediska výkonu svoje opodstatnění. Z-SSD dokáže porazit současné Intel Optane SSD DC P4800X v náhodném čtení a sekvenčním přístupu, ale to může být i řadičem a dalšími faktory – v ostatních disciplínách 3D XPoint jasně vede. A 983 ZET má nevýhodu v poměrně omezeném výkonu zápisu.
Na druhou stranu je Z-SSD od Samsungu stále levnější, cenu za gigabajt by mělo mít zhruba o třetinu nižší. Cena za 480GB verzi je 1000 dolarů, za 960GB pak 2075 dolarů. U nás s DPH by to bylo 27 300 a 56 700 Kč. V našich obchodech se ovšem Samsung 983 ZET ještě neobjevil.