Teda ty teploty mě docela lekají. Přece jen jsem ze staré školy a vše co má více jak 80 stupňů znervózňuje. Je mi jasné že teplota 90 stupňů sama osobě není nic co by křemíku příliš vadilo. Ale ty zřejmě časté poklesy teplot jak bude CPU snižovat frekvence a napětí, když nebude zatíženo už dle mého není úplně košér.
spíš to celkově vypadá ne jako problémy s výrobou ale na problém se zastaralou architekturou která byla navržena na nižší frekvence - po 4,5Ghz je zlom kde jde spotřeba enormně nahoru. C2D sloužila dobře, ale věk už je přes všechny omlazovací kůry a novější výrobní procesy silně znát...
Hoši nic proti, ale v zakladu teploty okolo 80-90°C a s přetaktováním na 4,5 Ghz teploty klidně i 100°C. Je celkem dobrý vtip pokud se nekoupí k tomuto Cpu vodník moc si asi nikdo nezataktuje. Jde prostě vidět, že intel dost amd podcenil a dělá vše možné, aby dastal na trh vykonné procesory za kařdou cenu. Pamatuji si jak v minulosti AMD udělalo něco podobného a všichni ho za to kritizovali, ale zaslepenci co maj jen modro před očima řeknou jen že to není problém a je to v pořádku. Zajimala by mě životnost těchto procesoru při provozování okolo 90 ° C.
Otázkou je, jaké takty a teploty by měl Ryzen pokud by měl taky pastu jako Intel... Tím ale použití pasty u Intelu neomlouvám... i když i pasta má své výhody, jako vše....
A použití starší technologie procesoru u Intelu není jen nevýhoda. Ryzen je sice skvělý, ale kolik let jej používáme, abychom věděli co vydrží ? Já se procesoru řady X nebráním, i když určité pochybnosti také mám. Co se AMD týká, jsem zvědavý na Threadripper, ale nejspíše počkám až na Zen 2.
Tak nejak to zacina to trochu pripominat FX 9590..vykon sel nahoru uz jen diky taktum a spotreba v zatezi stoupla brutalne.
Vykon pridany hezky, oproti 6950 ne zase o tolik, ale spotreba v zatezi stoupla enorme. Nadsenci do single threadu si prijdou ale na sve ;)
Co je zajimave je, ze i 8 jadro 7820 ma spotrebu jako prase o dost vetsi nez 6900 a dokonce o 80W vic nez 1800x. To cele pri vykonu vetsim do 10%.
https://www.youtube.com/watch?v=Cb-q6gg3jFA
Vzhledem k tomu, ze od tehle platformy se ceka, ze pojede v zatezi vic nez desktop, tak si myslim, ze to muze byt pro nekoho k zamysleni. Problem je to i chladit a je potreba investovat do solidniho vodnika.
Zajimave bude, jak se se spotrebou popasuje Threadripper. Osobne doufam, ze vydaji jedno 12 a jedno 16jadro ve stylu 1600 a 1700 chipu, kde ta spotreba bude podstatne lepsi.
Tak nevím, už má amd lepší výkon/jádro ?
Zas tak moc do toho nevidím, ale abych věděl co kupovat, teď mám 6600K na 4.8Ghz, nebo jít do ryzenu. Hraju spíš hry jako je civ4,FSX 10, Xplane 11 což jsou postarší takže je důležitější výkon na jednotlivé jádro.
Jináč k těm teplotám, měl jsem nějaký MSI notebook s I7 výkonnější než co mám teď v desktopu, ovšem když jsem ho vytížil nějakou hrou tak okamžitě šla teplota k 90C :D , to sem měl chladící podložku + odtah turbínou , a nastal thermal throttling a bylo po výkonu. O hluku se netřeba bavit...
Nemůžu si pomoct ale takový zmatek během uvádění nového produktu jsme u Intelu již dlouho neviděli (na to jsme dosud byli zvyklí jen u AMD) - ohlášení na poslední chvíli, nedostupnost na recenze, nedodělané BIOSy, nedostupnost desek a jejich cen, zmatené značení TDP atd... Navíc po té co roky Intel razil cestu hlavně co nejúsporněji.
K tomu když přidám uvedení naprosto zbytečných Kaby Lake-X, kdy samy výrobci desek pořádně nevědí co s ním, někteří již uvedly, že budou i desky do kterých Kaby Lake-X nepůjde osadit kvůli odlišnému přístupu k napájení...
Nějak mě z toho jde hlava kolem, na druhou stranu máme tady nový momentálně nejvýkonnější CPU desktop - Core i9-7900X, který je výkonnejší než předešlý a skoro o dvacet tisíc levnější - tedy z tohoto pohledu jde o ohromný pokrok.
To bude pravděpodobně důvod, proč použili pastu a ne pájení. Tomu pájení pravděpodobně nesvědčilo to časté střídání teplot až o 70°. Ale spousta "odborníků" má jasno, že je to proto, že Intel chtěl se zákazníky vyje..t.
V testu na tomshardware plyne, že zatímco má Ryzen spotřebu v Idle na 30 % maxima, ten Intel je bez přetaktování na nějakých 9 %, po přetaktování klidně na 5 % maxima. Tedy teplotní namáhání bude u Intelu výrazně větší.
Úpln souhlasím Amd tu nebylo dlouho a než se zase dostanou optimalizace pro něj bude to chvili trvat. Pro mě je jasná volba Zen 2. Ale nebudu předbíhat třeba to nebude až takové jak v to všichni doufáme. Jinak nejsem jen zastánce AMD. Ale Intel si zn ás obyčejných lidí prostě dělá prdel. a když firma jako AMD cca Strovná výkon v procesorech a to má desetinový rozpočet oproti intelu je jasné odkud vítr vane. Kdyby Intel chtěl muhl být s výkonem cpu uplně někde jinde a určitě by neprodělal akorát čistý zisk by měl třeba o třetinu nizzší.
Třeba taky mám v pc I5 4690K ale za 7 k fakt ne koupil jsem ho zdruhé ruky za necelých 5 K a to ješte víc jak rok v záruce. prostě nemím někomu dávat težce vydělané prachy jen za to že umí dobře dělat reklamu.
Tam je fakt problém stoprocentně v té pastě, jinak by se to celkem chladit dalo. Tom's Hardware zkoušel při zatížení pokusně měřit zároveň teplotu čipu (respektive číst ji z jeho senzorů) a teplotu rozvaděče, z té křivky je vidět, že pasta hrozně pomalu odvádí teplo, takže zatímco křemík rychle stoupá, rozvaděč zůstává chladný, udělala se jim tam delta 30 C zvenku versus 100 C uvnitř.
To myslím bylo, když CPU přetočili a použili nějakou enormně výkonou vodní jednotku (tj. extrém), ale ukazuje to, že účinnost jakéhokoli chladiče je prostě z velké části eliminovaná. Při nižší spotřebě čipu (230W) dostali interní teplotu 65 C a teplotu rozvaděče 24 C. Když má dekl jen 24 stupňů, tak ho už je hrozně těžký chladit níž, aby se zvětšil gradient proti vnitřku a tím se zrychlil přenos.
Takže ty supervýkonné vodníky trochu pomůžou, ale základní problém je v tom, že to teplo se k nim z pod rozvaděče dostává strašně pomalu, takže jejich výkon s tím může něco dělat jen velmi málo. Je to jak kdyby tam měly blok nasazený přes deku.
Je to teda dost zvláštní a nechápu, proč tohle Intel udělal, když to museli všichni vědět. To CPU by udělalo úplně jiný dojem, kdyby bylo pájené, protože bez tohohle špuntu by se to mělo dát chladit docela v pohodě - FX-9000 se taky daly nějak uchladit, a to žraly ještě víc.
Odkaz: http://www.tomshardware.com/reviews/intel-core-i9-7900x-skylake-x,5092-11.html
Ta spotřeba je vysoká i u i7-7800X, aspoň podle Anandtechu*, už prostě moc neplatí, že v MT zátěži ty procesory jedou někde nízko a nevyčerpávají svoje TDP - tady na těch 140W(+?) zřejmě jednou všechny. Viděl jsem názor, že používají čipy s vysokou leakage, které se snadno dostávají na vyšší takt, ale za cenu spotřeby - a takové čipy se jim nehodí do serverů. Ale to nekritizuju, když to takové TDP má, proč ho nevyužít - AMDčka takhle jedou prakticky všechna (možná až na R5 1400 teď).
S tím chlazením - asi by byla lepší investice ten delid. Sám bych si to při ceně CPU asi nelajznul, ale v zahraničí jsou obchody, které ty procesory prodávají delidnuté. Takže sice člověk nemá záruku od Intelu (a je fakt, že Broadwelly-E chcípaly nebo byly zabíjené deskama o trošku víc, než je běžné), ale někdo udělá tu riskantní práci za něj a už je to v ceně. Pokud by příplatek za tuhle službu nebyl moc velký a dalo by se to u nás dostat, tak by to mělo být efektivnější než na to prát nějakej supervýkonej chladič, kterej kvůli pastě stejně přinese jen malé zlepšení a vysoká teplota zůstane.
* http://www.anandtech.com/show/11550/the-intel-skylakex-review-core-i9-7900x-i7-7820x-and-i7-7800x-tested/8 (bacha, není to měření, je to snad údaj ze senzorů CPU?)
Na takové úrovni to IMHO zdaleka není. Ten nárůst spotřeby je teď plus minus nějak úměrný nárůstu výkonu (teda aspoň u toho 10jádra, jestli to 6jádro fakt v zátěži bere podobně, tak to bude kapku horší), takže nelze říct, že by to bylo nějak špatné - snad jen z pohledu toho, kdo čekal, že efektivita bude nějak hodně lepší díky architektuře/procesu.
Už sem to tu řekl několikrát, ale hodně tomu škodí ty provozní vlastnosti kvůli pastě, jinak by ta spotřeba byla mnohem menší problém.
Tak obyč 4790k mi běžně v zátěži skáče na custom vodníkovi na corech přes 80°C a žere namísto 88W v klidu 135-140W. Když se to CPU prdne do desky, tak se moc nemazlí s nějakými limity a bere si co uzná za vhodné. Když se to omezí na Intel specifikace tak to to TDP 88W drží, stejně tak teploty jader v zátěži to samé chlazení udrží pod 60°C a to je u toho Devil's Canyonu stejný problém s odvodem tepla.
Na to, co jak žere, bych si počkal na přímé srovnání. U toho Ryzenu se podívejte na testy spotřeby. Ta je výborná, když ho honíte na těch základních frekvencích. Po přetaktování letí prudce nahoru. Takže srovnávejme srovnatelné a odpusťme si ukvapené závěry.
Srovnání s Pentiem 4 a Athlonem je úplně mimo. Pentia 4 měla daleko horší výkon při stejné frekvenci, proto to musela dohánět tou frekvencí, čímž rost příkon. Teď mají AMD i Intel plus mínus stejný výkon na jádro při stejné frekvenci a troufl bych si tvrdit, že budou mít i podobnou spotřebu.
Jinak se Zenem 2 bych byl opatrný. Zatímco Intel vyrábí tyhle i9 na 14nm procesu a mezitím už má tři novější (14nm+, 14nm++, 10nm), na kterých už vyrábí čipy, tak AMD má jen slib od GF, že příští rok bude 7nm proces, který bude mít určité parametry, ale procesorový čip z něj ještě žádný nevypadl.
S takovým tvrzením tady nejde moc obstát, má to totiž jeden háček, nikdo (v diskuzi) nikdy neviděl selhat spoj pájeného procesoru, tedy stav, kdy se IHS kompletně oddělí od pouzdra procesoru. I já tenhle scénář vlastně vidím dost nereálně, ale co rozhodně vidím reálně je, že se ve struktuře spoje můžou za život procesoru začít objevovat prasklinky nebo jiné nežádoucí artefakty, které můžou ovlivňovat schopnost přenášet teplo, právě díky namáhání kovu při změnách teploty.
Několik lidí zvládne překousnout pastu pod IHS, ale začne se ptát, proč Intel teda nepoužije "pořádnou" pastu jako tekutý kov, když by je to stálo pár centů a hned by to přetaktování by bylo o něco veselejší. Nicméně opět je tu problém v ideologii, tekuté kovy velmi rychle degradují a Intel tu pastu používá proto aby přežila celý život procesoru. Životnost procesorů se (kvůli pasivitě Intelu) dramaticky zvýšila a takový Sandy Bridge (starý 6 let) tu bude strašit ještě hodně dlouho. Uvidíme jak z dlouhodobého hlediska dopadnou pájené SB a pastové Ivy Bridge.
Zapominas na jeden kriticky fakt. Mezi IHS a tim termocidlem neni jen pasta, ale i kremik. U techhle monster je tam takovy tepelny tok, ze T zveda i tepelny odpor substratu. Staci to delidnout, jako to uz udelali jini, a ano, trochu se to zlepsi, ale ne fundamentalne.
tl;dr To co vidime je imho maximum tepla, co se dokaze z toho kremiku dostat ven. Pak uz to muzes chladit cim chces, a samotny odpor die bude stacit k prehrati. Tohle neni poprve, co se to stalo. Ano, pajeni by mozna trochu pomohlo, ale uz s tim pomalu neni kam uhnout - viz vysledky delidu 4.4->4.7 nebo 4.7->5.
Honzo, videl jsi ty dosavadni vysledky delidu? Prida to 300MHz. Ta architektura na danem procesu vic nemuze. Je to presne v bode, kdy to ma defaultu jeste normalni provozni vlastnosti. Pridej par set mhz nebo pet setin voltu a koncis i s delidem. 1.3V znamena 140->300W tepla.
Pristi refresh Zenu ma byt stale na 14nm.. Az Zen2 ma prijit na 7nm.
Nejak Vas to minulo..
https://www.cnews.cz/amd-pry-chysta-novou-revizi-cipu-pro-procesory-ryzen-threadripper-epyc-stepping-b2/
Osobne bych do delidu taky nesel. Maximalne, kdyby to bylo na naklady zamestnavatele :D
Ale asi se shodnem, ze ta spotreba je fakt brutus. Jak to meril Anandtech nevim, ze jim vyslo temer presne"TDP". Na jinych webech to skace i nad 200W.
Jinak co mi prijde na tom jako nejvetsi legrace je, ze si Intel doted prave zakladal na tom, ze byt moc nezvedal celkovy vykon, alespon zvedal vykon na watt. Pominu teploty, ktere se spis vidi tak nekde v prehratych noteboocich. Coz ted evidentne uz neplati a da se rict, ze otocil o 180 stupnu. Kde jsou ted vsichni ti, co si zakladali u Intelu na "provoznich" vlastnostech..
Jestli o tom nepadlo ani slovo tak to nedokazuje nic. Ani ze EEC je podporovana, ani ze neni.
Stejne ale ten titulek zas - co presne je spatneho na spotrebe? Stoupla proporcionalne k vykonu. Jasne, Intel ma track record snizovani spotreby s narustem vykonu, ale HEDT platforma je dost specificka.
"To co vidime je imho maximum tepla, co se dokaze z toho kremiku dostat ven."
Pochybuju, ale uvidíme, až bude nějaké pořádné srovnání s delidem (před/po za stejných podmínek).
P.S. Myslím, žes tomu úplně neporozuměl. Oni neměřili teplotu toho čipu "pod substrátem" - a kdyby jo, tak křemík, o který tu jde, bude ještě teplejší, teda by situace byla ještě horší, ne lepší. Teplota čipu u THG byla čtená z těch digitálních senzorů přímo v čipu. Křemík tu není nějaká vrstva, která by něčemu bránila, křemík je přímo to místo, odkud to teplo jde a odkud se musí odvést. Takže ta pasta je první bariéra na cestě.
Prakticky všechny testy pokud vím mají měření v zásuvce (tj. deska + RAM + grafika a u CPU se k TDP přidávají ztráty na napájecí kaskádě a v ATX zdroji).
Výjimkou je
1) ten Anandtech, kterej používal údaje/odhady ze senzorů na čipu., proto má nižší číslo, které je bez ztrát ze zdroje i z VRM. přesnost by nemusela být úplně špatná, pokud ten model dobře funguje.
2) Tom's Hardware, kteří mají měření na 12V větvi - tj. CPU+ztráty na napájecí kaskádě. Ten jejich výsledek (229 W) je tím pádem asi nejhorší, co v těchhle recenzích je. Důvod může být částečně to, že měly horší hodně leakující exemplář - nebo to, že testovali s Prime 95 používajícím AVX2 (= velká spotřeba, i když možná menší, než kdyby to hypoteticky bylo a AVX-512). Nevím, co z toho je hlavní faktor, takže budu předpokládat, že obojí...
Nepadlo ani slovo o tom, že by ECC umělo (v marketingu, prospektech, slajdech, tam, kde se prezentují fíčury produktu). To sou zase výkruty, nechceš zkusit pilotní školu? Já si dám tu práci, dohledám to, ty mě jenom chytáš za slovo a ještě je to moje chyba, že se neumím vymáčknout? ...
Rozumim tomu od zacatku presne, jenom nesouhlasim prave s timhle: "Takže ta pasta je první bariéra na cestě." Die ma samozrejme taky svuj tepelny odpor, maly ale je tam. Jenze pri kombinaci plochy a emitovanem teple, tedy hustote tepelneho toku je to uz proste videt.
Je skutecne potreba to porovnat s delidem, pak se to bud potvrdi nebo vyvrati.
Jinak máte dobrou paměť. Kdysi jsem někam psal, že není pravda, že Intel nedělá hodně jádrové procesory, že kdo touží po hodně jádrech, může si koupit až 72jádrový Xeon Phi.
O tom, že bych to byl já, kdo po hodně jádrech touží, jsem nikde nepsal. Naopak, já byl se stávajícím stavem stagnace na poli CPU v podstatě spokojený, protože zatímco do i5 2500K jsem každé dva roky měnil procesor, teď ho mám už 6 let a stále mi stačí.
To je v poradku. Ja taky netvrdim, ze jej chcete Vy sam. Jenom v tom Vasem prisevku to vypadalo, jakoby Larabee byl "normalni CPU". Coz on samozrejme neni... v principu je to vypocetni karta (byt x86 based), ktera byla puvodne navrzena jako alternativni vyvoj high-end grafiky. Ten se ale vubec neujal a Intel to pak pretvoril na Xeon-Phi vypocetni kartu.
:)
Tipl bych si že tak okolo čtvrtiny (pokud předpokládám 10% ztrátu ve zdroji a 15% ztrátu v kaskádě), ale v praxi to asi může být dost plus/minus, takže i když vám při té čtvrtině vyjde něco, co vypadá že jde nad TDP, ještě to nemusí znamenat jistě, že to CPU fakt jde mimo specifikace. Ono tedy to TDP je taky vždycky pro "typický" případ.