Za Google Maps firmy nechtějí platit a přecházejí na OpenStreetMap

10. 4. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Svobodné mapy teď zažívají velký vzestup. Apple, Wikipedia i Foursquare si OSM vybraly jako hlavní zobrazovač svých geografických funkcí. Jsou totiž zdarma a bez omezení. Na rozdíl od Googlu.

Google totiž loni v říjnu oznámil, že zpoplatní své API po překročení denních požadavků (2500 požadavků bezplatně místo 25 000 a 100 000 místo neomezeného počtu v placeném režimu). V účinnost měla nová pravidla přijít na začátku roku 2012. To je právě období, kdy Googlu daly sbohem velké společnosti, kterým by nabízené API nestačilo.

OpenStreetMap taková omezení nemá, ale zase trpí jiným problémem – ne všude vůbec mapy existují. Ani v západním světě v malých obcích nenajdete zakresleny všechny silnice, takže pro navigaci není aplikace OSM příliš vhodná. Byť už je takto někdy využívána. Ale pro zobrazení geotagů na fotografiích nebo pro různá místa poslouží dobře.

Jako první na OSM přešla před měsícem geohra Foursquare. Později se přidali tvůrci aplikace Apple iPhoto, známého správce obrázků na jablečných počítačích a novém iPadu. Minulý týden stejný závěr učinil i tým Wikimedie v aplikaci Wikipedia pro Android a iOS.

 

bitcoin školení listopad 24

OpenStreetMaps byly založeny už v roce 2004, cílem bylo vytvořit komunitní projekt po vzoru Wikipedie. Dva roky nato Steve Coast založil i nadaci OSM Foundation, která měla projekt financovat a vyvíjet. Na kreslení vektorových map se podíleli už samotní fanoušci a další neziskové organizace. Ale důležitou pomoc nabídl i firmy jako Yahoo, Microsoft nebo Google, které pomohli jednak finančně, jednak poskytnutím satelitních snímků, ze kterých pak komunita mohla dělat vlastní mapy.

Ostatně zakladatel Steve Coast je už dnes zaměstnancem Microsoftu a pomáhá mu mj. s vylepšování Bing Maps. Své vášni OSM ale zůstává věrný i nadále. A zřejmě se mu bude dařit čím dále více.