" width="560" height="315" frameborder="0">
Keep funguje na webu drive.google.com/keep a Androidu (stahujte z Play Storu), verze pro ostatní platformy chybí, ale například v Chromu na iPadu funguje výborně.
Kouzlo žlutých papírků
Co Keep dovede? Poradí si s textovými poznámkami, které můžete psát i diktovat hlasem. Rozpoznávání je stejné jako ve vyhledávači nebo překladači, tudíž dobré, pokud umíte vyslovovat. Zajímavostí je, že na Androidu se kromě nadiktovaného textu uloží i zvukový soubor. Na počítači ve webové verzi jej ale nepřehrajete, formát 3GPP všechny prohlížeče pouze stáhnou.
Mimo poznámky můžete vkládat také zaškrtávací seznamy, ty bohužel nejsou nijak vázány na kalendář. Zkrátka si můžete vytvořit jen nákupní lístek, nic složitějšího nečekejte, plánovač chybí. Třetím typem poznámky jsou fotografie. Na počítači můžete vložit lokální soubory, na mobilu a tabletu zase fotit. Do jedné poznámky je možné vložit více fotek, vytvoří se z nich jednoduchá galerie.
Každé poznámce můžete nastavit jednu z osmi barev, takže lístečky nemusí být jen nudně bílé nebo žluté. Označit je můžete nadpisem. Neaktuální zápisky lze smazat nebo je přesunout do zvláštního archivu. Na Androidu funguje i sdílení do všech možných služeb, třeba na sociální sítě nebo do Dropboxu. Na mobilních zařízeních lze poznámky také přeskupovat, webové verzi to chybí, řadí data podle času.
Poznámky jsou na stránce zobrazeny ve formě malých lístečků, které zobrazí jen část textu či výřez z galerie. Fulltextový vyhledávač funguje výborně, poznámky hledá hned při zadávání dotazu, stejně jako funkce Instant (dynamické vyhledávání) jinde na Googlu. A asi není třeba zdůrazňovat, že se poznámky ihned synchronizují napříč všemi zařízeními.
Co dál? Vlastně už nic, výčet funkcí Keepu končí, Google chtěl poznámky udržet co nejjednodušší. Odskáčou to náročnější uživatelé. Chybí proto například třídění do složek, štítky, sdílení poznámek s jinými uživateli nebo – jak už jsme uvedli výše – spojení s kalendářem nebo jinými službami. Na jednu stranu je šance, že Google nové funkce přidá časem, na tu druhou by se ale Keep mohl stát pro mnohé složitým molochem jako Evernote. Keep vám opravdu nahradí jen žluté papírky; třídit myšlenky a řídit časový rozvrh nedokáže. Není to nedostatek, ale vlastnost.
Google Keep na Androidu
Aplikace pro Android je dobře optimalizovaná pro mobily i tablety. Spuštění je hodně rychlé, což u bleskových nápadů, které potřebujete zaznamenat, určitě oceníte.
Keep ve vícesloupcovém zobrazení |Keep ve jednosloupcovém zobrazení
Keep navíc můžete mít stále po ruce. Google vydal i pěkný widget na plochu, funguje však pouze na Androidu 4.2 a novějších.
Psaní poznámky | Tvorba seznamu | Diktování hlasem
Pouze na Androidu lze poznámky snadno sdílet i do ostatních služeb, kromě sociálních sítí to mohou být různá úložiště, obrázkové služby, e-maily, SMS anebo je pošlete přes Bluetooth.
Výsledek jako text i audionahrávka | Sdílení do různých služeb | Sdílení do Google+
Google Keep na webu
Schopnosti webové verze jsou překvapivě menší než u té mobilní. Chybí sdílení, hlasové nahrávky ve formě audiosouboru, není možné vkládat obraz z webkamery a poznámky nelze ani přeuspořádat.
Navíc mě webová verze Keepu v průběhu více než denního testování často upozorňovala na nějakou neznámou chybu, kvůli které jsem nemohl poznámky vkládat ani upravovat. Dříve Google nové produkty označoval jako betaverze. Keep by si toto razítko také zasloužil.