Zemřel Paul Allen (65), spoluzakladatel Microsoftu

16. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Včera svět navždy opustil Paul Gardner Allen, americký podnikatel, investor a filantrop. Zemřel ve věku 65 let na non-Hodgkinův lymfom, závažný typ rakoviny krve, ze kterého se už vyléčil v roce 2009, ale letos se mu vrátil. Ještě začátkem října na Twitteru napsal, že u něj lékaři nemoc objevili, ale že jsou – co se týče léčby – optimističtí.

Allenova kariéra je nejvíce spjata s Billem Gatesem. Ti dva se kamarádili a spolupracovali ještě jako teenageři od roku 1969. V roce 1975 spolu založili (tehdy pojmenovaný) Micro-Soft, za jehož názvem stál právě Allen. A byl to prý také on, kdo přiměl Gatese, aby opustil Harvard a naplno se věnoval podnikání (Allen rovněž studia nedokončil).

Paul Allen Paul Allen (zdroj: Beatrice de Gea / Vulcan Inc / Microsoft)

Firma z počátku vyvíjela interpret jazyka Basic pro různé platformy. Zlatá éra se začala psát v roce 1981, kdy IBM připravovalo první PC a hledalo možné operační systémy, které by na něm běžely. Tím ožil DOS, který ovšem nenapsali Gates ani Allen, ale Tim Paterson pracující v nedaleké firmě Seattle Computer Products. Od něj si systém nejdříve licencovali, pak jej ale spolu s Patersonem za 50 000 dolarů odkoupili.

TIP: Zakladatelé Microsoftu Gates a Allen se znovu sešli na fotce jako v roce 1981

Allenovi v roce 1982 diagnostikovali Hodgkinův lymfom, z něj se nakonec úspěšně vyléčil. Rok nato ale firmu opustil. Ve své biografii přiznal, že se jej Gates se svou novou pravou rukou Stevem Ballmerem snažili vyštípat, zmenšovat jeho vliv i podíl ve firmě. Když odešel, držel 40 % firmy, což mu zajistilo pohodlný zbytek života. Do ústraní se ale nestáhl.

bitcoin školení listopad 24

TIP: 10 věcí, které jste o Microsoftu nevěděli

Investoval do letecké společnosti SpaceShipOne, kupoval nemovitosti, koupil sportovní týmy Portland Trail Blazers (NBA), Seattle Seahawks (NFL) a část Seattle Sounders FC (MLS). Skrz svou nadaci Vulcan pak rozdal přes dvě miliardy dolarů, které věnoval na vědecký výzkum, léčbu nemocí, umění, ochranu prostředí nebo třeba vyhledávání vraků lodí.