Zapojte mozek do distribuovaných výpočtů!

4. 12. 2010

Sdílet

 Autor: Redakce

I vy můžete pomoci vědcům s hledáním léků na choroby sužující lidstvo. Přesněji řečeno těch, které mají původ v genetických defektech. Aby vědci těmto nemocem lépe porozuměli, srovnávají lidský genom s genomem zvířat, což je ovšem úloha s extrémními výpočetními nároky. Pořízení superpočítače nemusí být vždy nejlepším řešením. Tým bioinformatiků z McGillovy univerzity v kanadském Québecu přišel na to, že daleko efektivněji dokáže úlohu řešit člověk.

A díky hře jménem Phylo můžete výpočetní čas svého mozku věnovat vědě i vy. „Existují kalkulace, které lidský mozek umí provést efektivněji než jakýkoliv počítač, například rozpoznat lidskou tvář,“ říká doktor Jérôme Waldispuhl. Doktor Alain Denise z Université Paris-Sud 11 dodává: „Přesná genetická příčina většiny chorob není známa, ale díky hráčům Phylo by výzkum v této oblasti mohl být značně vylepšen.“


Vaším úkolem v Phylo je uspořádat řádky barevných čtverečků tak, aby v jednom sloupečku nad sebou byly pokud možno čtverečky stejné barvy a v sekvencích bylo co nejméně mezer. Čtverečky nabývají celkem čtyř barev a reprezentují čtyři možné nukleové báze vyskytující se v DNA/RNA. Každý řádek je pak úsek genetického kódu člověka či zvířete. Sekvence jsou předřazeny počítačem podle heuristického algoritmu a hráč má za úkol najít místa, kde tento algoritmus mohl selhat. Jelikož počítač vás nejvíce penalizuje za mezery v sekvenci, vítěznou strategií bývá často nahrnout všechny čtverečky na levou stranu, čímž hra poněkud ztrácí na atraktivitě. Třeba jsem ale jen měl smůlu na vybrané levely.

bitcoin_skoleni

Vědci by rádi integrovali Phylo do Facebooku, kde by hra mohla k provádění výpočtů nalákat miliony momentálně nevytížených lidských mozků.

Zdroj: Bright Side of News