Ceny operačních pamětí nám bohužel stále rostou. To ceny pamětí NAND Flash, z nichž se vyrábí SSD i úložiště pro mobily a další elektroniku, naštěstí už to nejhorší asi překonaly a jejich nedostatek na trhu aktuálně není tak tragický. Bohužel ho však nyní trošku zhorší poměrně kuriózní příhoda, která ovšem ilustruje, jak je situace na trhu pamětí v současnosti křehká.
Podle několika korejských zdrojů došlo v jedné z továren Samsungu (má to být ve městě Pchjongtchek) ke krátkodobému výpadku dodávky elektrického proudu. To nezní jako nějaká dramatická událost, elektřina údajně nešla jen pouhých 30 minut. Ale zdá se, že onen výpadek, k němuž mělo dojít 9. března, bude mít poměrně výrazný dopad na celkovou světovou výrobu této nepostradatelné počítačové komodity.
Podle korejských zdrojů jsou následky překvapivě vážné. Ona půlhodinová tma ve fabrice totiž prý poškodila velkou část rozpracovaných waferů, takže firma může přijít až o 11 % celé měsíční produkce. Samsung je ale největší výrobce pamětí NAND vůbec, a tak má taková ztráta i globální dopad, za březen tak bude na celém trhu chybět asi 3,5 % čipů NAND Flash. Ačkoliv jde o jednociferná procenta, v současnosti je situace taková, že je těchto čipů nedostatek a trh absorbuje jakékoli zvýšení produkce – proto také ceny NAND loni a předloni vytrvale stoupaly kvůli zákonu poptávky a nabídky, V druhé polovině roku navíc zase stoupne poptávka výrobců mobilních telefonů. Tudíž se ono měsíční snížení výroby o 3,5 % (celoročně o 0,29 %) pravděpodobně přímo projeví zdražením pamětí NAND. Na burze ceny na takovou zprávu pravděpodobně zareagují okamžitě.
Jak je možné, aby jen půlhodinový výpadek proudu měl tak výrazný dopad? V továrně zřejmě došlo k zastavení některých důležitých systémů a na výrobní lince nastala kontaminace rozpracovaných waferů (křemíkových desek, z nichž nakonec vzniknou čipy). Důležitý a zde nepříjemný detail je, že zpracování waferu má mnoho fází a celkově trvá docela dlouhou dobu (v řádu týdnů). Linkou proto musí naráz procházet mnoho šarží v různém stádiu prací. Uvnitř se tak v jednom okamžiku nachází mnohem větší objem budoucího zboží, než kolik odpovídá třeba dennímu výstupu hotových waferů.
V továrně v Pchjongtcheku zřejmě došlo ke kontaminaci nějakých částí linky nebo jinému poškození waferů nacházejících se ve špatnou dobu na špatném místě, podobně jako tomu bylo například při havárii v továrně Micronu (na paměti DRAM) loni v červenci. Podle zpráv z korejských médií měl počet poškozených waferů být až 60 000, odtud tedy onen vysoký výpadek v měsíční výrobě. Samsung pravděpodobně čísla nepotvrdí, neboť firmy obvykle podobné špatné zprávy dopodrobna nekomentují. Reálný dopad na výrobu by teoreticky ještě mohl být mírnější, pokud se po analýze vzorků zjistí, že některé wafery nejsou poškozené fatálně a dají se použít – byť třeba s nižší výslednou kvalitou čipů, které se tak budou muset prodat za nižší cenu jako „marginální“.
Pokud tedy budeme mít štěstí, může být škoda na výrobě pamětí NAND Flash o něco menší než oněch 3,5 % globální březnové produkce. Tato zpráva je ovšem i tak dost pozoruhodná demonstrace toho, jak choulostivý je momentálně stav ve výrobě pamětí. Nedostatek kapacit totiž znamená, že všechny linky musí neustále svištět naplno, aby se převis poptávky nad nabídkou ještě více nezhoršoval, a neexistuje rezerva na podobné nepředvídané situace. Asi je ale štěstí, že k potížím nedošlo v továrně na paměti DRAM, protože u DDR4 je cenová situace a nedostatek kapacit ještě horší, takže další impulz ke zdražení by byl o to víc nežádoucí. A proti operačním pamětem na tom ceny SSD zdaleka nejsou tak zle, takže je klika, že k problémům došlo u nich.