Zatímco Englebart byl spíše vizionář, English první myš podle jeho nákresu v roce 1963 skutečně postavil. Šlo o podobné duo jako v případě Jobse a Wozniaka. English a Englebart také uskutečnili v roce 1968 prezentaci, která nastínila koncepty pro počítače na dekády dopředu. Včetně grafických rozhraní či hypertextu. Na Youtube ji najdete jako Mother of all Demos. Englebart zemřel již v roce 2013.
První myš byla dřevěná a pohyb snímaly dvě kolečka v osách x a y. Na těle bylo jediné tlačítko sloužící pro potvrzení. Kolečko myši vydrželo velmi dlouho až do doby, kdy je nahradily optické a laserové snímače.
Oba průkopníci pracovali ve Stanfordském výzkumném institutu SRI. V té době používali počítače pořád pouze výzkumníci, a to pomocí děrných štítků a příkazů přes klávesnici. Engelbart si v té době uvědomil, že by to šlo i jinak. Jeho vize ale pochopil správně málokdo. Jedním z nich byl William English, člověk s obrovským talentem a právě on dokázal vše realizovat.
Jaký způsob ovládání počítače máte nejraději?
Svůj vynález, respektive experimentální počítač ovládaný myší nazvali oNLine System, neboli NLS. Pár let poté odešel English pracovat do Xeroxu přímo do známé laboratoře Palo Alto Research Center (PARC). Na těchto ideích vznikl první Apple Macintosh i Microsoft Windows.
zdroj: nytimes