Lowe proto opustil tradiční postupy IBM, chtěl uvést levný počítač, a to hned. Jedinou cestou bylo poskládání stroje z komponent ostatních výrobců a licencování cizího operačního systému. To bylo v IBM nevídané, protože do té doby si firma hardware i software vyvíjela sama.
Díky Lowově nápadu se mohl vývoj počítače zkrátit na jeden rok. V roce 1980 nechal sestavit pracovní tým a už 12. srpna 1981 přišlo slavné IBM PC (model 5150) a s ním i operační systém DOS. Počítač se prodával za přibližně 1500 dolarů (bez obrazovky), jen v prvním roce si jej koupilo 250 000 lidí.
IBM PC s klávesnicí, monitorem a tiskárnou Epsonu
Díky otevřenému modelu mohl počítač vyrábět kdokoliv. To se zvrtlo o pár let později, kdy vyrostly levnější klony IBM PC, které používaly i vlastní BIOS (to jediné si firma chránila). IBM však nastolilo směr, jehož se počítače drží až dodnes. Pomohlo udělat z Intelu a Microsoftu jedničky svého oboru, dostalo počítače i do domácností.
TIP: IBM PC: 12. srpna 1981 se začala psát historie moderních počítačů
Dnes už IBM osobní počítače nevyrábí (divizi přezvalo čínské Lenovo), ZX Spectra nebo Commodory v obchodech také nenajdete a Apple – jeho počítače už dnes od ostatních klonů IBM PC dělí prakticky jen operační systém. Nebýt Williama Lowa a jeho týmu, možná by dnes počítače a vůbec moderní technologie vypadaly úplně jinak. Za to mu patří náš velký dík.
via NYT