Zen 6 bude na 3nm procesu. Plán budoucích procesorů AMD vykecán inženýrem na LinkedIn

4. 3. 2024

Sdílet

 Autor: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Na LinkedIn byly nalezené informace k chystaným procesorům AMD s kódovými jmény Kraken a Sound Wave. Naznačují také, že už nadcházející generace procesorů Strix Point a Sarlak by mohla nasadit disagregovanou čipletovou koncepci.

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5.

Tyto informace vyčmuchal na LinkedIn web Gamma0burst. Zveřejnil ovšem jen zcenzurovanou verzi resumé, které neznámý inženýr z AMD publikoval. Zbyla jenom kostra s názvy vyvíjeních produktů, ale s uvedením výrobních procesů, pro které byly tyto vyvíjené čipy určené. Při podrobnějším pohledu ale právě tento zbytek vypadá dost zajímavě.

Onen zcenzurovaný inženýr uváděl na LinkedIn práci na pěti projektech, z čehož první tři jsou „StrixA0“, „Sarlak“ a „Strix B0“. Tato jména jsou nám již známá, jde o připravovaná APU generace Zen 5. Strix Point je dle předchozích informací mobilní SoC čtyřmi jádry Zen 5 a osmi jádry Zen 5c plus integrovaným GPU o 16 CU (1024 shaderech) architektury RDNA 3.5. Jde o procesor pro klasické mainstreamové i výkonnější notebooky, pravděpodobně se bude prodávat jako Ryzen 9050U a 9050H/HS, mohla by také vzniknout verze pro desktopový socket AM5 (Ryzen 9000G). Na LinkedIn se píše také o dvou revizích – A0 a B0 zvlášť. Je možné, že nejde ani tak o dvě revize, jako o dva různé čipy, něco jako je v generaci Phoenix jednak samotný osmijádrový Phoenix, ale také zmenšená 2+4 hybridní varianta Phoenix 2.

Vedle toho pak je současně uváděný Sarlak – to je dle starších informací procesor s 16 jádry Zen 5 a grafikou o 2560 shaderech (40 CU) architektury RDNA 3.5. Toto by měl být prémiový notebookový procesor s 256bitovými pamětmi LPDDR5X, do desktopu asi nepůjde.

Mobilní Ryzeny 8000 mají až 16 jader Zen 5. Speciální APU Sarlak by mělo GPU s 2560 shadery Přečtěte si také:

Mobilní Ryzeny 8000 mají až 16 jader Zen 5. Speciální APU Sarlak by mělo GPU s 2560 shadery

Ryzen 8000 Strix Point bude big.LITTLE 12jádro, ale „prémiový“ Sarlak může být čistě velký Zen 5 Přečtěte si také:

Ryzen 8000 Strix Point bude big.LITTLE 12jádro, ale „prémiový“ Sarlak může být čistě velký Zen 5

7nm proces asi ukazuje na čipletovou konstrukci

Pozoruhodné je, že zdroj z LinkedIn o těchto SoC píše, že budou vyráběné na 7nm procesu, nebo aspoň byly vyvíjené pro 7nm proces. Ten je přitom už zastaralý, pokud by šlo o tradiční monolitické notebookové čipy APU, jako byl mobilní Ryzen 6000 a 7000/8000 (Rembrandt už byl na 6nm, nynější Phoenix / Hawk Point je na 4nm procesu). Ani se nezdá moc pravděpodobné, že by existoval plán jít na 7nm proces v hodně raných fázích vývoje, pro Strix Point byly, zdá se, vždy kandidáti jen 4nm a 3nm proces.

Jedno pravděpodobné vysvětlení je, že Strix Point i Sarlak budou už čipletová (disagregovaná) APU, kombinující patrně 4nm křemík pro jádra CPU a asi také GPU s dalšími čiplety, nebo, jak používá Intel, „dlaždicemi“. Ty by mohly obsahovat paměťový řadič, řadič PCIe, USB, multimediální blok a další funkce integrovaného čipsetu. Dnes v APU tvoří poměrně velkou část plochy, která přitom asi nebenefituje z moderního procesu a moc se s ním nezmenšuje. Tudíž by se nabízelo vyrobit tyto částí starší technologií. Je tedy možné, že tento dokument z LinkedIn, uvádějící 7nm proces, mluví právě o IO či SoC čipletu procesorů Sarlak a Strix Point, ke kterému by byly nějak připojené již 4nm čiplety CPU/GPU.

Intel InnovatiOn 2023: Odhalení procesorů Intel Meteor Lake

Procesory Intel Meteor Lake se již skládají z několika čipletů s různou funkcí

Autor: Intel

AMD už dlouho používá čiplety (byť v relativně primitivním pouzdření) v desktopových procesorech, takže dává smysl, aby se totéž objevilo v noteboocích – Intel tímto směrem kráčí také. Novinka ale je, že by tato koncepce měla přijít již se Strix Pointem a Sarlakem, tedy už v příští generaci. Tato APU by mohla vyjít na konci letošního, nebo začátkem příštího roku.

Asi je třeba dodat, že 7nm proces zde může asi znamenat i 6nm proces (který AMD používá pro IO čiplety v čipletových CPU nyní). Technologie 6nm procesu TSMC vychází z jeho 7nm generace a lze si představit, že v kontextu LinkedIn bude označení 7nm použito v širším smyslu i pro tento derivát.

Začíná nová éra Intelu? 4nm procesory Meteor Lake odhaleny, nová architektura a množství inovací Přečtěte si také:

Začíná nová éra Intelu? 4nm procesory Meteor Lake odhaleny, nová architektura a množství inovací

Kraken

Dále mělo stejné individuum na LinkedIn v resumé napsaný projekt čipu Kraken. I o tom už se ví – má jít o levnější mobilní APU s 4+4 jádry Zen 5 / Zen 5c a grafikou s 8 CU (512 shaderů). Zřejmě tento procesor bude něčím jako následníkem dnešního 2+4 Phoenixu 2.

Vypusťte Krakena (na chudší uživatele): Detaily levného notebookového Ryzenu se Zenem 5 Přečtěte si také:

Vypusťte Krakena (na chudší uživatele): Detaily levného notebookového Ryzenu se Zenem 5

O Krakenu jsme psali nedávno. Tehdejší informace už říkaly, že má používat 4nm proces. LinkedIn ho místo toho uvádí jako 5nm čip. Vysvětlení asi opět může být stejné – 4nm proces je mírně vylepšeným derivátem 5nm technologie, z pohledu inženýra asi může být 4nm proces N4 zahrnutý pod 5nm generaci technologií v širokém smyslu.

To, že se zde už mluví o 4/5nm procesu, by mohlo znamenat, že Kraken není na rozdíl od Strix Pointu a Sarlaku čipletový, ale monolitický. Nebo se inženýr přesunul z prací na SoC či IO čipletech na práci na čipletech s CPU či GPU jádry.

Procesor Intel Core Ultra Meteor Lake

Čipletový procesor Intel Core Ultra generace Meteor Lake

Autor: Intel

Sound Wave: První 3nm procesor?

Největší novinka v tomto úniku je pak poslední projekt – procesor s kódovým jménem Sound Wave, které asi slyšíme vůbec poprvé. Toto je údajně procesor používající 3nm proces – není jisté, zda půjde o monolit. Také by mohlo jít stále o čipletový procesor s tím, že inženýr pracoval na části nacházející se v 3nm čipletu.

Protože APU a CPU používající architekturu Zen 5 používají 4nm proces, je zde velká pravděpodobnost, že Sound Wave už je produkt s architekturou Zen 6. Pro procesory s architekturou Zen 6 se doteď ozývalo označení Medusa, ale tato jména mohou koexistovat a označovat odlišné produkty – výkonnější a levnější verzi notebookového procesoru, nebo notebookovou a desktopovou verzi. Podle starších úniků by i samotné jádro Zen 6 mělo mít svoje vlastní kódové jméno (Morpheus).

bitcoin_skoleni

Nejzajímavější je na této zprávě ona implikace čipletových APU. Asi je ale dobré zdůraznit, že v tuto chvíli je to jen interpretace. Nelze úplně vyloučit to, že inženýr v resumé z nějakého důvodu uvádí použité výrobní procesy chybně, jakkoli se to zdá nepravděpodobné. Podle jiných informací se ale asi čipletová skladba dostane do APU (tedy notebookových procesorů) minimálně v generaci Zen 6, takže její použití o generaci dříve v Sarlaku / Strix Point asi není něco nemyslitelného.

Zen 6 od základu překope procesory AMD. Konec desktopu, jak ho známe Přečtěte si také:

Zen 6 od základu překope procesory AMD. Konec desktopu, jak ho známe

Zdroj: Gamma0burst, VideoCardz