"čtyřjádra, dvoujádra i šestijádra, pokud je v každém ze dvou čtyřjádrových Core Complexů čipu ponechán stejný počet aktivních jader a stejné množství L3 cache."
A čo SMT (HT) ? Amd asi pojde cestou, že HT asi bude vždy aktívne a nie ako bonus u intelu. To by bolo dalšie plus pre Zen si myslim.
Inak ako to bude s Pcie linkami priamo z cpu, vraj bude len 16x, čo je dnes dosť malo ...na viac grafik napr. S čipsetu niake pojdu, ale to je pomale a skorej na SSD a podobne.
Viz ty slajdy tady: http://www.cnews.cz/amd-oznamilo-cipsety-x370-x300-pro-procesory-ryzen-desky-odhaleny-na-ces
Ryzen (Summit Ridge) má z cpu/socu vyvedené PCIE 3.0 x16 pro grafiku (s X370 dělitelné na ×8/×8), dál PCI 3.0 ×4, které se dá použít pro NVMe SSD (takže bude viset přímo na CPU, což by mohlo být dobré, na LGA 1151 by většinou mělo viset na čipsetu, ale zase otázka, jestli to v praxi někdo pozná). V přápadě, že jsou aktivní dva porty SATA vycházející z CPU, jsou z toho dostupné jen dvě linky (to je zase slabina). A pak jsou ještě další čtyři linky PCIE 3.0, na které je pověšený čipset. Z toho pak už vylézají jen linky PCIE 2.0 v malém počtu (×8 u X370) pro síťovku, wifi, sloty na desce (které tedy budou jen 2.0, slabina proti LGA 1151).
Hyper threading je super věc. Mám i7 6700K na 4.7GHZ a při streamu, bez vyplého HT, ten procák jel furt na 100% a fps docela nízké (cca 85+). Se zaplým HT se to drží nad 100fps a využití procesoru není vždy 100%. Teda ty fps i záleží na tom, jak mám nastavené OBS, ale prakticky tam je prostě ten výkon HT-BezHT strong> hodně znát.
Ano, vyvráceno. Respektive pro to nikdy nebyly nějaké podpůrné doklady (jen nedávno koloval jeden slajd, ale byl takový neumělý, evidentně fake), už materiály uniklé v půlce roku 2015 vždy mluvily o x16 pro grafiku plus ta droboť. A teď už je to i v oficiálních materiálech, viz ty slajdy, co jsou výše linknuté.
HT byla super věc kdysi, jak správně píše ptipi. Encoding videa (v podstatě proudové zpracování dat) je typický příklad, kdy se HT vyplatí - pokud to člověk neřeší elegantně přes encoding na grafické kartě za "nula" výkonových nákladů. Naopak u běžných náročných úloh je HT spíše na škodu. A to platí jak pro mou i7-2600K, tak pro aktuální vícejádrové Xeony.
Povrchni pohled. SMT pomaha maskovat latence pameti a prostoje vypocetnich jednotek v jadre. Takze pomaha pri jakychkoliv aktivitach, ktere maji dostatek IO. Takze SMT ma podobny ucel, jako hierarchie pameti, jen to realizuje jinak.
Realne je dle meho velka cast uloh dost zavisla na IO, takze ve velke casti pripadu SMT pomaha.
Na skodu muze byt jen pokud je drahy context switch, coz zalezi na spouste veci a muze to byt odladeno. Dle meho tedy rozhodne mit v CPU SMT a nechat to na navazujicich oborech ho dobre vyuzit (OS, programatori...).
HT je urcite dobra vec, jen clovek nesmi mit bud prilisne nebo zkreslene ocekvani. Pokud mi OS hlasi, ze mam 8 "jader", byt je to 4C+4HT a nekdo od toho ocekava opravdu 8 realnych Threadu, tak musi byt zakonite zklamany. Pokud ale clovek chape prinos a omezeni v jednom, je ta technologie uzitecna a prinosna.
Možná to je povrchní pohled, ale je podpořen empirií. Před nějakými 12 lety jsem byl z HT nadšený, první Pentia4 s HT byla na svou dobu super, ale pak přišly Athlony64 X2 a už tehdy bylo vidět, že HT je chudý příbuzný.
Nepopírám, že v některých úlohách má HT přínos a smysl, ostatně i proto jej mám na svém CPU aktivovaný. Ale jsou i případy, kdy to je spíše "záporná nula"