Zhaoxin vydává nové čínské x86 procesory: „APU“ s výkonnou grafikou a až 32jádra pro servery

7. 11. 2022

Sdílet

 Autor: Zhaoxin
Čínský Zhaoxin vydává nové lokálně vyvinuté x86 procesory pro notebooky a také pro servery. Bohužel v nich asi není dlouho vyhlížené výkonnější jádro od Centauru, notebookové čipy KX-6000G ale mají zajímavé integrované GPU zřejmě od Glenfly.

Vedle Intelu a AMD existuje do dnešních dní třetí linie procesorů s architekturou x86, plně kompatibilních s Windows a vším relevantním softwarem bez nějaké emulace. Nejprve ji vyráběla firma VIA, poté ji převzal čínský podnik Zhaoxin. A ten nyní vydává novou generaci procesorů pro notebooky, ale také pro servery. Zřejmě v ní překvapivě není nová výkonnější architektura Centaur CNS, ale na druhou stranu přináší nové výkonné GPU.

Pro připomenutí – už před třemi lety v roce 2019 se začaly objevovat informace, že tým Centaur Technology, který vyvíjel architektury pro předchozí procesory VIA, má nachystané nové poměrně moderní jádro CNS, které by mohlo mít IPC (výkon na 1 MHz) už někde na úrovni Haswellu od Intelu. Architektura byla oficiálně představena a procesor CHA, který na ní byl založen, i mnohokrát vyfocen. Letos se dokonce objevily i benchmarky, ale firma Centaur byla mezitím víceméně vyprodána Intelu, aniž by procesor přišel na trh. Poslední šance jej vidět na trhu byla tedy to, že tyto procesory vydá čínský Zhaoxin ve svém portfoliu.

Zhaoxin KX-6000G: „APU“ pro notebooky?

Zhaoxin teď oznámil dvě rodiny nových procesorů. První je určená pro notebooky a jmenuje je se KX-6000G. Jde o 16nm procesory, které jsou ale založené pořád na starším jádru Lujiazui, které bylo už v původních procesorech KX-6000 (Chips and Cheese ho podrobil rozboru architekturytestům výkonu, ze kterých nevychází moc dobře). Toto tedy bohužel není příchod onoho modernějšího jádra CNS.

Procesory KX-6000G mají čtyři tato poměrně zastaralá jádra a jsou určené pro notebooky. Zhaoxin bude nabízet 15W modely, která mají mít takt 2,0 GHz v základu a maximální takt boostu 3,0 GHz, ale také výkonnější verzi s TDP 25–35 W. U té bude základní frekvence 2,6–3,0 GHz a maximální turbo boost pro jednovláknové aplikace 3,3 GHz.

Paměťový řadič těchto čipů bude podporovat paměti DDR4-3200 s kapacitou až 64 GB. Zřejmě by mělo jít o SoC, tedy podobně jako mobilní Ryzeny je všechno na jednom čipu bez nějakých externích PCH či čipsetů. Konektivita poskytuje PCIe Express 3.0 ×16 pro přídavné GPU nebo NVMe SSD, čtyři USB 3.0 (respektive 5Gb/s USB 3.2 Gen 1), dva porty USB 2.0 a dvě rozhraní SATA.

Zhaoxin KX 6000G Zhaoxin KX-6000G (zdroj: Zhaoxin)

Zatímco je trošku zklamání, že Zhaoxin nepřinesl novou architekturu CPU místo zastaralé Lujiazui, tyto procesory mají potenciálně zajímavou novinku jinde – čínská firma se u nich totiž zřejmě místo CPU zaměřila na modernizaci integrované grafiky. Tyto SoC mají nové iGPU označené „C-1080“. To má být prý až 4× výkonnější než grafika v předchozích čipech. Snad by mělo jít o stejnou architekturu, jakou má samostatné GPU Glenfly Arise. Glenfly je totiž dceřiná firma Zhaoxinu.

Více: Kompletně čínské samostatné GPU Glenfly Arise oficiálně odhaleno, do páru k čínským CPU

Specifikace ale bohužel zatím nemáme a je třeba říct, že ani takové násobné zrychlení nemusí znamenat, že by Zhaoxin nějak dohnal výkon integrovaných grafik procesorů AMD Ryzen 5000 „Cezanne“ nebo 6000 „Rembrandt“, nebo výkonnějších iGPU od Intelu. Ostatně, jde pořád o 16nm SoC a již to je proti 10nm a 7nm či 6nm procesorům konkurence handicap.

Podle Zhaoxinu bude grafika C-1080 podporovat DirectX 12 (a tím teoreticky grafický ekosystém pod Windows – teoreticky, protože ve hrách to často může být „zajímavé“), OpenCL 1.2, OpenGL 4.6 a nejspíš i Vulkan, byť toto API není zmíněné.

Vedle vylepšeného GPU má také KX-6000G mít až o 50 % sníženou klidovou spotřebu, takže notebooky s ním budou mít lepší výdrž na baterie než dříve. Také u něj bylo ztenčené pouzdro BGA (o 26 %), aby jejich šasi mohlo být o něco nižší.

KH-40000: až 32jádro pro servery

Druhá nová řada procesorů, kterou Zhaoxin představil, je určená pro servery. Tyto procesory jsou také vyráběné na 16nm procesu, Zhaoxin ale uvádí, že mají odlišné jádro označené Yongfeng (za správnost této anglické transkripce ale neručíme). Těžko říct, zda jde o něco úplně nového, nebo jen o nějakou úpravu jádra Lujiazui. Pokud to bude druhý případ, nelze čekat nějaký zajímavý výkon. Pokud je jádro úplně nové a silnější, pak to samozřejmě může být jiná.

Centaur CNS? Absentuje AVX-512…

Protože jde o serverové 16nm CPU, je namístě otázka, zda tedy toto není příchod oné nové architektury Centaur CNS, jen pod jiným jménem. Je to asi stále možné, případně může jít o její derivát, ale Zhaoxin explicitně uvádí, že tyto procesory podporují nejvýše instrukce AVX2. A jedním z rysů jádra Centaur CNS bylo, že poskytovalo implementaci AVX-512, byť jednoduchou a hodně skoupou na počet spotřebovaných tranzistorů, takže by asi nepomáhala výkonu tolik, jako na Zenu 4.

Podle tohohle detailu je spíš pravděpodobné, že Zhaoxin buď přešel na vlastní lokální vývoj a nový design Centauru nemíní použít, nebo CNS sice použije, ale nasadí ho až v nějaké další generaci procesorů. Je tu teoreticky ještě možnost, že je použitá architektura CNS, v níž však AVX-512 bylo deaktivováno kvůli chybě v návrhu nebo třeba nějaké licenční politice a podobným důvodům. Ale to už je asi málo pravděpodobný scénář.

Tyto procesory mají 12 jader s 24 MB cache na základním taktu 2,2 GHz (KH-40000/12) nebo 16 jader s 32 MB cache na základních taktech 2,0–2,2 GHz (KH-40000/16). V obou případech je maximální takt boostu 2,7 GHz. Každé jádro zpracovává jen jedno vlákno, nepoužívá se tedy SMT. Procesor má zřejmě čtyřkanálový řadič DDR4-3200 (podporované jsou běžné moduly UDIMM i RDIMM, maximální kapacita může být až 1 TB). Procesor má také integrovanou konektivitu PCI Express 3.0 (64 linek), USB 3.0 (čtyři porty) a SATA (osm portů). Tyto procesory mají pouzdro LGA s rozměrem 45 × 52,5 mm, takže se instalují do socketu.

Serverové procesory Zhaoxin KH 40000 Serverové procesory Zhaoxin KH-40000 (zdroj: Zhaoxin)

Paralelně k nim ale Zhaoxin nabízí ještě výkonnější verzi KH-40000/32, která má 32 stejných jader a 64 MB cache, přičemž takty jsou jako u šestnáctijádra (základ 2,0–2,2 GHz, boost 2,7 GHz). Tento procesor má odlišné větší pouzdro o rozměru 77,5 × 56,5 mm, což je velikost zhruba podobná procesorům AMD Ryzen Threadripper či Epyc pro socket SP3.

Je pravděpodobné, že tato verze procesoru je založená na stejném křemíku jako 12jádro a 16jádro, ale uvnitř má dva kusy. Všechno na CPU/SoC je totiž zdvojené – má osmikanálový řadič DDR4-3200 s podporou až 2 TB RAM, 128 linek PCI Express 3.0, osm portů USB 3.0 a 16 portů SATA. I spotřeba bude asi logicky dvojnásobná, ale Zhaoxin pro žádný z těchto procesorů neuvádí TDP.

Na západě je asi neuvidíme

Jako obvykle u procesorů Zhaoxin se asi nedá moc čekat, že se tento hardware objeví u nás v Evropě (byť nedávno se z tohoto pravidla uskutečnila nečekaná výjimka, když se procesor Zhaoxin objevil v NASu od QNAPu). Jednak asi nebude úplně konkurenceschopný se současnou špičkou x86 procesorů (a u KH-40000 i procesorů ARM pro servery), Zhaoxin ale asi ani nemíní procesory vyvážet, ať už to má za důvody nějaké potenciální licenční problémy s Intelem, nebo jiné.

ICTS24

Firma nedávno sdělila, že jejím zájmem je jen domácí čínský trh. Což si lze dovolit, když se jedná o trh tak velký. Nicméně odbyt asi pořád bude relativně omezený a tyto procesory půjdou hlavně do počítačů a serverů pro instituce a státní firmy, kde bude mít hlavní slovo požadavek na domácí produkci a kontrolu hardwaru.

Zdroje: ComputerBase, VideoCardz, Zhaoxin (1, 2, 3)