Zlom Evropského soudu: filtrování souborů na Internetu je nepřípustné

16. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Belgické sdružení autorů a nakladatelů SABAM možná neznáte, jedná se však o ekvivalent u nás známějšího sdružení OSA. Právě SABAM několik let vedl právní spor ohledně zavedení obsahového filtru na sociální síti Netlog, čímž si chtěl pochopitelně vynutit efektivnější vymáhání náhrad z případného porušování autorských práv. Možná navzdory očekáváním dnes mohou zástupci Netlogu slavit velké vítězství – Evropský soudní dvůr rozhodl, že sociální sítě nemohou být nuceny k filtrování obsahu nahrávaném uživateli.

Vynucováním takové povinnosti bychom narušili potřebnou rovnováhu mezi svobodným podnikáním a ochranou autorského práva, nemluvě o právu na soukromí a vzdělávání,“ vyřkl Soud. Ten také poznamenal, že soukromí uživatelů je důležitější, než ochrana autorských práv. V důsledku se rovněž obává toho, že by zavedení podobného filtru mohlo napomoci cenzurování legitimního obsahu, a tedy omezit právo na informace.

 

Bezprecedentní rozhodnutí tak může mít zásadní vliv na celou řadu hostingových společností v Evropě, které se živí uchováváním dat uživatelů. Verdikt také v podstatě zabraňuje vlastníkům autorských práv vymáhání zavedení obdobného filtru na tzv. BitTorrentových serverech – např. isoHunt byl před rokem k zavedení donucen, avšak na základě rozhodnutí amerických soudů.

Myslím si, že se dnešní stanovisko vztahuje také na poskytovatele file-hostingových služeb a ISP,“ řekl serveru TorrentFreak odborník v otázce autorského práva Mark Owen. Stranou nezůstal ani čím dál známější zakladatel švédské pirátské strany Rick Falkvinge, který je rozhodnutím evropského soudního dvora více než potěšen.

Na toto jsme čekali od roku 2006 – dle našeho názoru je rozpor mezi vymáháním autorských práv a základními svobodami občanů zjevný již dlouho. Je docela úleva vidět černé na bílém to, že základní práva občanů jsou nad právy kopírovacího monopolu,“ uvedl Falkvinge. Zábavní průmysl bude na druhou stranu vývojem událostí zklamán, dlouhodobě se totiž snaží přenést zodpovědnost za dodržování autorských práv právě na poskytovatele online služeb.

bitcoin školení listopad 24

Dnešní usnesení je podobné dávnějšímu případu z listopadu loňského roku. Tehdy Evropský soud rozhodl, že belgický ISP Scarlet nemůže být nucen monitorovat síťovou aktivitu svých klientů. Jakou očekáváte reakci kopírovacího monopolu?

Zdroj: TorrentFreak