Nové Photo Studio 17 se distribuuje na flashdisku
Jelikož zásadní vylepšení použitelnosti (rozložení, smysluplnější dialogy, přímočařejší nastavení nástrojů pro úpravy, podpora dotykového ovládání) se Zoner Photo Studio dočkalo již v předchozí verzi, tak se jeho tvůrci pustili do úprav v části pro správu snímků. Na první pohled uvidíte, že vzhled aplikace se trošku změnil. Na výběr máte tmavé a světlé prostředí, při práci s expozicí oceníte stejně nastavené pozadí ve všech režimech.
Chytřejší katalog
Určitě si všimnete překreslených ikonek. Nyní lépe symbolizují, k čemu slouží. Číselné hodnocení fotografií bylo nahrazeno hvězdičkových systémem, takže nemusíte přemýšlet nad tím, zda pět bodů je lepších než jeden nebo obráceně. A hlavně – hodnocení snímků v režimu Průzkumník už nemůže být snadnější. Stačí klepnout na fotku a stisknout klávesu s číslem od 1 do 5, případně 0 pro zrušení hodnocení. Majitelé notebooků bez numerické klávesnice ocení, že se myslelo i na ně. V jejich případě stačí prostě stisknout klávesu s diakritikou – ěščř atd.
Katalog v režimu Průzkumníka efektivně využívá celou dostupnou plochu
Celý Správce má přepracovaný postranní panel. Klepnutím do náhledu si jej zvětšíte a následně zase zmenšíte. Pokud si ve fotkách udržujete pořádek, oceníte hromadné zadávání a úpravy metadat a klíčových slov. Toto vylepšení se mimochodem objevuje už při importu fotografií do počítače, takže je můžete hned označit. Zaujme i zdánlivá drobnost – náhledy fotografií v průzkumníku jsou responsivní, tedy využívají efektivně celou dostupnou plochu okna programu a neplýtvají prostorem, jako dříve.
Používáte-li doma sdílení fotografií napříč zařízeními, zřejmě vás osloví podpora DLNA pro snadnější prohlížení fotografií. Například na televizoru či na tabletech. Drobných změn se dočkalo propojení s cloudovým úložištěm Zonerama, můžete do něj přetahovat celé složky. Jak víte od minule, Zonerama nabízí neomezenou kapacitu. Budete-li hledat původní podobu katalogu v režimu Obrázky, koukněte na novou položku Časová osa, na kterou se přejmenovaly.
Díky integraci s Mapy.cz lze místa pořízení fotek zobrazit třeba na turistických mapách
Využíváte-li souřadnice GPS přiřazené k fotografiím, pak jste si je asi již zobrazili i pohledem na mapu. Zoner Photo Studio 17 má stále jako výchozí mapové podklady ty od Google, nicméně vrací zpět do hry i mapové podklady od Seznamu (Mapy.cz). Jejich výhodou je například zobrazení turistických map. Celé vykreslovací jádro bylo přepracováno, ZPS je nyní nezávislé na verzi Internet Exloreru ve Windows a mapy by tak měly spolehlivě fungovat na všech počítačích.
Významné změny v modulu pro RAW
Na modul RAW se v předchozích verzích trošku zapomínalo. Sice byla zvyšována jeho rychlost, ale nebyly tu žádné větší změny. Zoner Photo Studio 17 se mu již věnuje a tak si vyzkoušíte změny při práci s expozicí, křivkami a živostí barev. Vše by mělo být snáze nastavitelné. A samozřejmě můžete vycházet z automatiky, která snímek připraví do co nejlepší podoby k následnému doladění.
Aktuální podoba vyvolávání RAW
V Zoner Photo Studiu mi chyběly automatické opravy snímků na základě použitého objektivu, jako to nabízejí konkurenční programy. Jste-li na tom podobně, pak oceníte automatickou korekci optických vad objektivu pomocí LCP profilů. Funkce je k dispozici při vyvolávání RAW a opraví geometrické vady, chromatické vady a vinětaci. Jen si musíte příslušný profil LCP pro svůj objektiv sehnat nebo vytvořit.
Na editor se nezapomnělo
Byť jsou hlavní změny především v organizační stránce, editor vám taky nabídne pár nových hraček. Doporučuji vyzkoušet práci s odlesky pomocí nástroje Odlesky objektivu. Najdete jej pod symbolem slunce v panelu nástrojů. Nabízí celou řadu voleb, co do snímku přidá. Od zdroje světla, přes paprsky až ke koroně a samotným odleskům. Silnou zbraní je také přechodový filtr (ten již znáte s barvami) s možností nastavení do expozičního režimu. Ideální pro rychlé úpravy vybledlého nebe. Až si budete chtít spíše hrát, aplikujte nový efekt Cartoon, který z fotografie udělá kreslený obrázek.
Ukázka použití nového nástroje pro práci s odlesky
Za kolik? Vyplatí se upgradovat?
Zoner udržel stejnou cenovou politiku jako u předchozí verze ZPS. Zcela nový program (elektronickou licenci) pořídíte za 1 499 Kč, upgradovat lze od 799 Kč. Potřebujete-li krabicovou verzi s příručkou a 8GB flash diskem místo dosavadního CD, připlatíte si 299 Kč.
Zoner Photo Studio 17 mohu doporučit všem příležitostným i pravidelným fotografům, kteří jej ještě nevyužívají a oproti na katalogu postaveném řešení dávají přednost práci přímo se soubory. Zoner za to chválím. Co se výhodnosti upgrade týče, zde si tolik jist nejsem a je na zváženou, zda se vám investice do pohodlnější správy snímků vrátí, nebo si rok počkáte i za cenu následně dražší aktualizace.