ČTÚ ještě zůstalo 12 bloků. Během roku bude sondovat, jestli o ně mají operátoři zájem a případně rozjede ještě další menší aukci. Úřadu zůstaly frekvence 2 × 15,8 MHz v pásmu 1800 MHz, párové 2 × 10 MHz a nepárové 9 × 5 MHz v pásmu 2600 MHz. Minimálně o ten první bude ještě zájem, ve stávající aukci na něj stávající operátoři nedosáhli, byl určen pouze nováčkům.
Je zde ještě teoretická šance na vznik čtvrtého síťového operátora. Swan na Slovensku získal jen 2 × 15 MHz (1800 MHz) a rozhodl se vybudovat LTE ve městech. Podobný menší operátor by mohl vzniknout i u nás. Jen by musel oslovit investory, že budovat další síť má ještě smysl. Teoreticky se nabízí Air Telecom, který už čtvrtou mobilní síť provozuje – CDMA pod značkou U:fon. Ta je víceméně také hlavně datová, případně ji operátor využívá jako mobilní náhradu pevných linek. Datová síť LTE by proto k nabídce Air Telecomu seděla.
- Konečné zúčtování: kolik operátoři utratili za frekvence + další statistiky
- LTE bude o rok později a ČTÚ na tom méně vydělá [komentář]
LTE se týká i chystaná interaktivní mapa ČTÚ, která bude monitorovat postup budování sítí a jejich pokrytí. Zatím si operátoři své mapky dělají sami a navíc každý s odlišnou metodikou. Nezávislý úřad je ale bude umět porovnat na základě stejných parametrů.
Jak bude probíhat výstavba nových sítí
Součástí všech vydražených bloků byly podmínky, tzv. rozvojová kritéria, která musí uchazeč splnit, jinak hrozí pokuty nebo odebrání licencí. Na vydražených frekvencích musí spustit služby nejpozději do dvou let od nabytí licence a do sedmi let musí využívat všechny zakoupené kmitočty. Nejvíce podmínek se vztahuje k nejdůležitějšímu pásmu 800 MHz, ČTÚ uchazeče žádá, aby nejdříve pokryli řidčeji osídlené okresy A a až pak hustěji osídlené okresy B. Za pokrytý se okres považuje, pokud je signál dostupný pro 95 % populace při 75% pravděpodobnosti vnitřního příjmu bez externí antény a 85% pravděpodobnosti vnitřního příjmu s externí anténou. Co tedy operátoři musí splnit?
Rozvojová kritéria v pásmu 800 MHz
- Do 30 měsíců musí pokrýt 30 okresů skupiny A. Kdo už provozuje 3G síť v pásmu 2100 MHz, může si započítat do splnění povinností i toto pokrytí. Toto se netýká dražitelů, kteří získají jen příděl v rozsahu 2 × 5 MHz.
- Do 5 let musí pokrýt všechny okresy skupiny A, alespoň 22 okresů B, polovinu železničních koridorů I. až IV., rychlostních komunikací a dálnic.
- Do 7 let musí pokrýt všechny okresy skupiny A i B a také všechny železniční koridory I. až IV., rychlostní komunikace a dálnice.
- V prvních 7 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
Rozvojová kritéria v pásmu 1800 MHz
- Do 8 let musí pokrýt polovinu populace Česka.
- V prvních 8 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
Rozvojová kritéria v pásmu 2600 MHz
- Do 8 let musí pokrýt 10 % populace Česka.
- V prvních 7 letech musí v síti běžet datové připojení o minimální rychlosti stahování 2 Mb/s, po této lhůtě 5 Mb/s.
Okresy A: Benešov, Bruntál, Česká Lípa, Český Krumlov, Cheb, Domažlice, Havlíčkův Brod, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Klatovy, Kutná Hora, Louny, Pelhřimov, Písek, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Prachatice, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Strakonice, Šumperk, Svitavy, Tábor, Tachov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Znojmo
Okresy B: Beroun, Blansko, Břeclav, Brno-město, Brno-venkov, České Budějovice, Chomutov, Chrudim, Děčín, Frýdek-Místek, Hodonín, Hradec, Králové, Jablonec nad Nisou, Karviná, Kladno, Kolín, Kroměříž, Liberec, Litoměřice, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Plzeň-město, Praha-město, Praha-východ, Praha-západ, Přerov, Prostějov, Semily, Sokolov, Teplice, Trutnov, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín
Zdroj: ČTÚ