Když vyšly procesory Intel Alder Lake pro desktop s podporou pamětí DDR5, stala se jejich vysoká cena překážkou, hodně uživatelů raději volí levnější DDR4. Ze začátku se mluvilo o tom, že zřejmě nebudou existovat desky, které by dokázaly podporovat oba typy paměti najednou, ovšem nakonec se nepravděpodobné stalo skutkem: čínská firma takovou desku, s níž se dá dnes použít DDR4 a zítra DDR5, vyrobila. Ale není to bez háčků.
První deska, která nese sloty DIMM jak pro nové paměti DDR5, tak pro starší, ale levnější DDR4, se jmenuje Onda H610M+ a je to přesně dle označení mATX desktopová deska s čipsetem H610, tedy řešení zaměřené asi hlavně na lowend. Napájecí kaskáda nemá příliš mnoho fází a není ani opatřena pasivním chladičem, typicky tedy tento podvozek bude vhodný pro 65W procesory (s omezeným trváním boostu s vyšší spotřebou) jako Core i3-12100. S těmito deskami byste obecně měli používat boxované chladiče dodávané k procesorům, protože ty ochlazují s CPU také VRM kolem slotu.
Onda je čínský výrobce a jeho jméno nás v tomto kontextu nepřekvapilo. Přesně tato firma totiž vyrobila například desky pro procesory Coffee Lake podporující DDR3 i DDR4, nebo desky, které podporují CPU jak pro první (Skylake/Kaby Lake), tak pro druhou (Coffee Lake) generaci socketu LGA 1151, které oficiálně nemají být kompatibilní.
V případě DDR4 a DDR5 ovšem ze začátku panovaly pochybnosti, že se nějaké obojetné desky objeví i tentokrát. Je tu totiž proti minulým generacím komplikace v tom, že DDR5 má zcela odlišně řešené napájení. Zatímco DDR4 se napájí pomocí VRM obvodů umístěných na desce (paměti mají pro sebe další fázi regulátorů napětí navíc vedle slotů), DDR5 toto zrušila a místo toho je na každém modulu obvod PMIC a další součástky, kterými si modul vyrábí svoje napájení s požadovaným napětím přímo z 5V větve zdroje (ke které je připojen přes desku, ne přímo).
Deska tedy musí mít jak toto nové řešení napájení pro DDR5, tak navíc i separátní napájecí VRM pro DDR4. Onda H610M+ nicméně ukazuje, že to udělat lze a asi to není až tak odrazující překážka. Nevýhoda asi je, že Onda musela jednak použít kvalitnější PCB a součástky zvládající paměti DDR5 (zatímco design desek pro DDR4 vyjde levněji), ale pak ještě musí připlácet na součástkách oné VRM fáze pro moduly DDR4. Deska tak v určitém smyslu musí spolknout nevýhody onou řešení. Neznáme ale její cenu a těžko říct, jak moc velká rána na výrobních nákladech toto vlastně je.
Jak jste si asi všimli na fotkách desky, hlavní nevýhoda tohoto modelu není v tom, že možná bude trošku dražší na výrobu než jiná lowendová deska s čipsetem H610. Problém je v tom, že deska má jen dva sloty DIMM. A není to tak, že byste do obou mohli dát modul DDR5 nebo modul DDR4 a použít klasicky dvoukanálové zapojení. Sloty to fyziky neumožňují. Téměř jistě to bude fungovat tak, že najednou bude možné použít jen buď paměť DDR4 (šedý slot), nebo jen paměť DDR5 (černý slot), protože provoz s kombinací dvou různých modulů CPU neumí.
Pokud byste tedy Onda H610M+ používali, vždycky budete moci používat maximálně jen jeden paměťový modul. Budete tedy přicházet o možnost mít osazenu vyšší kapacitu, ale hlavně také o výkon, protože deska vždy pojede s jednokanálovým zapojením (u DDR5 to tedy budou reálně dva kanály s poloviční šířkou v jednom modulu, ale výsledek je stejný, jako jednokanál u DDR4). Je pravda, že u kancelářských PC by to asi tak moc nevadilo.
Celkově nám toto řešení ale nepřijde jako moc dobrý nápad. Už jen také proto, že kompatibilita s DDR4 u Alder Lake je lákavá například pro lidi, kteří již mají moduly DDR4 – jenže obvykle budou mít dva a tato deska dovolí využít jen jeden. Onda možná neměla jinou možnost, odlišnosti v komunikaci pamětí možná nedovolily mít slot DDR4 i DDR5 na stejných fyzických vodičích v PCB a každý musí proto být zadrátován na odlišný kanál. A čipset H61 zase neumožňuje připojení dvou modulů DIMM na jeden kanál, takže ani nebylo možná použít náhradní řešení, že by deska měla dvojici a dvojici slotů, byť by dva sloty stejného typu sdílely stejný kanál a pořád by tedy nebylo možné výkonnější dvoukanálové zapojení (ale aspoň by člověk mohl využít kapacitní výhodu dvou modulů).
Výbava desky je poměrně elementární, integrované GPU může poskytnout výstup na monitor buď přes HDMI 2.0, nebo analogový D-Sub, chybí DVI nebo DisplayPort. Ethernet je gigabitový. Je přítomen slot M.2 pro SSD (ten bude asi připojen k čipsetu, H610 neumožňuje použít konektivitu z CPU), ale jen tři porty SATA místo častějších čtyř. Na druhou stranu deska zdá se má podporu PCI Expressu 5.0 u slotu ×16 pro grafiku a jeden bonus je, že je připraven i druhý slot M.2 pro osazení Wi-Fi modulu (u I/O portů, modul se zasune vertikálně, takže asi může být třeba kovového nebo 3D-vytištěného držáku).
Tip: V Číně dělají z mobilních Comet Lake procesory pro LGA 1151, lze jimi upgradovat Z170/Z270
Kdy se takto deska začne prodávat, není úplně jasné. Každopádně ale Onda není značka, jejíž základní desky by se prodávaly v našich obchodech, takže s největší pravděpodobností tento model u nás stejně nikdy neseženete a zůstane jen takovou teoretickou zajímavostí.
Galerie: Základní deska Onda H610M+ s podporou DDR5 i DDR4 pamětí
Zdroje: Momomo_us, VideoCardz, Onda