Dnes naostro odstartovalo DVB-T2. V roce 2020 možná budete muset vyměnit TV

Sdílet

 Autor: Pixabay

Plán zněl jasně. Evropská unie po členských zemích požaduje, aby do 30. června 2020 vyhradily televizní pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních sítí. V ojedinělých případech bude možné požádat o výjimku a odklad o dva roky. Pak ale část frekvencí, na nichž dnes běží DVB-T, připadnou 5G sítím. A místo DVB-T se přejde na novější a efektivnější normu DVB-T2.

Přechod odstartoval právě dnes 1. března 2017. České Radiokomunikace spustily ostré vysílání DVB-T2 z pražských vysílačů Žižkov a Cukrák. Signál je možné chytat na kanálu číslo 31. Budete pochopitelně potřebovat televizor nebo set-top box, který si s novou normou rozumí. Radiokomunikace je testují a certifikují, dostupnost si můžete ověřit na těchto stránkách.

Pokrytí DVB-T2 v březnu 2017 Pokrytí DVB-T2 v březnu 2017

Na české domácnosti tak v budoucnu čeká další výměna zařízení. Minimálně do roku 2030 však bude klid. Na nástupci (DVB-T3) se ještě nezačalo pracovat.

DVB-T2 ze zmíněných dvou vysílačů je dostupné pro 26 % populace. Do jara 2018 chtějí Radiokomunikace pokrýt 99% území.

Tzv. přechodný multiplex aktuálně šíří 11 programů: Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold a Šlágr. Všechny v SD rozlišení, zato ve formátu HEVC (H.265).

bitcoin školení listopad 24

Radiokomunikace předpokládají, že mezi lety 2017 a 2020 vzniknou dva až tři přechodné multiplexy. Ty by měly pojmout okolo 15 programů v SD, nebo 7 programů ve Full HD, nebo tří čtyř v Ultra HD.

Kvůli omezené kapacitě se u přechodných multiplexů s UHD nejspíš nesetkáme. Televize budou chtít z mála vytěžit co nejvíce a běžný divák spíš uslyší na více programů než vyšší technickou kvalitu. Po vypnutí DVB-T by mohl vzniknout prostor pro šest multiplexů. Pak už bude reálné nasadit FHD ve velkém a UHD u vybraných programů.