Prakticky současné uvedení není náhodné – zdá se totiž, že Quadro M6000 a Titan X jsou postavené na stejném hardwarovém základě, kromě GPU samého nejspíš i co se týče PCB. Je to podtrženo i tím, že Nvidia tentokrát převzala také chladič, jenž je stejný jako na Titanu (ovšem s jinou barevnou úpravou a jiným logem). Docela překvapivé ale je, že na rozdíl od Titanu X má tato karta z rubu backplate. Na některých webech se objevila informace, že plát byl Titanům odstraněn proto, aby se karty lépe chladily ve SLI. Nevím, zda je to skutečná motivace, jeho zachování u Quadra by pak ale možná dávalo smysl.
Kompletní GM200, vysoké takty
Quadro M6000 je zajímavé tím, že se vymyká tradici nižších taktů, které tyto profesionální grafiky obvykle měly proti svým herním protějškům. GPU GM200 má základní takt 988 MHz, jen o chlup nižší než 1002 MHz u Titanu. Nvidia ale zároveň přinesla do řady Quadro i Boost, jehož typická frekvence má být dokonce 1114 MHz (U Titanu X jen 1075 MHz). Čip GM200 je přitom rovněž plně odemčený a jeho 3072 stream procesorů architektury Maxwell a dohromady poskytuje teoretický výkon až 7 TFLOPS.
Ovšem pouze ve výpočtech s jednoduchou (32bitovou) přesností. Ve výpočtech s přesností dvojitou totiž karta bez ohledu na své zařazení bude trpět stejně nízkým výkonem jako Titan X, jelikož GPU GM200 na rozdíl od GK110 nemá pro zpracovávání FP64 s vysokým výkonem hardwarovou výbavu. Propustnost FP64 je kvůli tomu údajně jen 219 GFLOPS. Pro srovnání, předchozí Quadro K6000 na bázi velkého Keplera nabízelo 1,73 TFLOPS.
Co se pamětí týče, nabídne Quadro M6000 stejnou kapacitu, ale o něco nižší výkon než Titan X. 12 GB paměti GDDR5 běží v této kartě na taktu 6,6 GHz efektivně, což přes 384bitovou sběrnici dává propustnost 317 GB/s. Vyrovnáno je to však tím, že paměť podporuje ECC, takže bude chráněna proti chybám.
Jako video výstupy má karta jedno DVI doprovázené čtyřmi DisplayPorty, k nimž by mělo být možné naráz připojit čtyři obrazovky s rozlišením 4K. Na hřbetě je pak ještě konektor pro stereoskopii. Určitá odlišnost je také v napájení. TDP karty je stejné jako u Titanu X, tedy 250 W. Karta ale používá k napájení jen jeden osmipinový konektor. Údajně se počítá s tím, že pro zdroje, které se budou do počítačů těchto cenových tříd montovat, by to neměl být problém, byť se jedná o překročení standardních proudových limitů. Tento konektor je osazen na zadní hranu karty, nikoliv na horní (příprava pro něj je ostatně vidět i na PCB Titanů X).
Karta je ode dneška oficiálně vypuštěna na trh a brzy by měla být k dispozici u distributorů. Prodávat se má jak v hotových sestavách, tak i samostatně. Nvidia ale bohužel (jak už to typicky u této řady dělá) neprozradila oficiální cenu. Soudě podle předchozího modelu by se mohla vyšplhat až někam na 5000 USD, tedy při současném kurzu přes 150 000 CZK.
Zdroje: AnandTech, Tom‘s IT Pro