Nadšencům do počítačů jistě nemusím říkat, jak úspěšnou skříní je, respektive byl Fractal Design Define R2 (její recenzi vám kdysi přinesl kolega Kuba Holeček) a R3. Za solidní cenu oba tyto modely nabídly kvalitní konstrukci, decentní design, povedený návrh a skvělé odhlučnění. Na stejné vlně by se měla vézt i novější Define R4.
Na první pohled je velmi podobná starším sestrám, ale stejná rozhodně není. Nejvýraznější změnou je šířka, která se zvětšila o téměř 30 milimetrů. Šířka se zvětšila hlavně kvůli jednomu podstatnému zlepšení a to většímu prostoru mezi pravou bočnicí a plechem nesoucím základní desku. Změnilo se také například uspořádání pozic v jednotlivých koších na disky, kdy vrchní větší obsahuje pět pozic a spodní tři pozice.
Co se konkurence týče, ta v poslední době celkem narostla. Kromě tradičního Cooler Masteru Silencio 550 a NZXT H2 přibyly BitFenix Ghost, velmi zajímavá Anidées AI6 a zcela nedávno pak také Nanoxia Deep Silence 1. Kromě Silencia 550 jsou další odhlučněné modely dražší o 100 až 500 Kč oproti Define R4. Jelikož Define R3 předčila po stránce provedení už předtím Silencio, dovolím si odhadnout, že tak tomu bude i u R4. Oproti dalším bohužel nemám srovnání.
Anidees AI6
Pokud se podíváte na tabulku specifikací, zjistíte, že je do Define R4 možno osadit až sedm 120 nebo 140mm ventilátorů, což už je dost slušný počet a neměl by být tedy problém uchladit i velmi výkonné počítače s velkým množstvím odpadního tepla.
Fractal Design Define R4 | |
Formát skříně | middle tower |
Podporované formáty desek | ATX, microATX, mini-ITX |
Počet 5,25" pozic | 2 |
Počet 3,5" (2,5") pozic + externí | 8 (10) + 0 |
Výbava předního panelu | 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× 3,5mm jack |
Počet pozic pro 120/140/180/230mm ventilátory (140 mm i pro 120 mm) | 0/7/0/0 |
Počet pozic pro rozšiřující karty | 7 |
Použité materiály | ocel, plast |
Velikost (D׊×V) | 523 × 232 × 464 mm |
Hmotnost | 12,3 kg |
Cena [Kč] | 2 330 |
Fractal Design Define R4: téměř stejná jako R3, ale mnohem lepší
Decentní vzhled kopírující předchozí modely
Decentní vzhled kopírující předchozí modely
Od barevně potisknutého balení přistoupil Fractal Design k obyčejnějšímu „černo-bílému“ podobnému tomu do Corsairu. Stále však obsahuje ty důležité informace, které obsahovat má. Samotná skříň je poté zabalena v plastikové fólii a chráněna polystyrenovými výplněmi.
A první pohled je zde. Vzhledově je velmi podobná svým předchůdkyním. Důležitější jsou však změny, které nejsou z tohoto pohledu až tak patrné. Všechny nadbývající perforace pro ventilátory jsou zakryté plastovými záslepkami s odhlučňovacím materiálem. Na ocelové konstrukci je nanesena decentní černá prášková barva.
Vrchní panel je poměrně bohatý na porty USB. Obsahuje celkem čtyři, z čehož dva jsou starší USB 2.0 a dva novější USB 3.0. Obě dvojice se připojují přes své nativní konektory, tudíž budete ke starší základní desce a kabelu USB 3.0 potřebovat redukci. Dále na panelu naleznete tlačítka power a reset, dva konektory jack 3,5 mm a indikační diodu.
Přední dvířka jsou tradičně plastová. Jejich plochu nenarušuje téměř nic kromě malého zářezu pro indikační diodu. Úpravou připomínají kartáčovaný hliník a je škoda, že jej výrobce nepoužil. Po otevření se zjeví dvě pozice pro 5,25" zařízení a podlouhlá perforace, která se táhne od 5,25" pozic až po spodní hranu. Tuto perforaci lze odjistit zatlačením na dva body na jejím vrchu. Po jejím odklopení naleznete rámeček s prachovým filtrem, jedním 140mm ventilátorem a pozicí pro další ventilátor. Celý tento rámeček lze vyjmout odjištěním na vrchní straně. Za ním se nachází již koše pro pevné disky.
Krytky 5,25" pozic demontujete poměrně jednoduše a nepotřebujete k tomu ani sundávat celé čelo. Odjistíte „pojistku“ na pravé straně a zatáhnete.
Rozložení a obsah prvků zadní stěny je víceméně standardní. Ono také ani nic nového pořádně vymýšlet nelze, jedině by se změnilo rozvržení základních desek. Svisle k běžným pozicím pro rozšiřující karty je ještě jedna pozice, která může sloužit buď pro ventilátor do ní určený, nebo spíše pro regulátor otáček.
Ve spodní části se nachází pozice pro zdroj, pod níž je ze spodní strany umístěn prachový filtr.
Úplně nahoře nad 140mm ventilátorem je menší perforace přes celou šířku skříně. Osobně mi její smysl trochu uchází, jelikož přes ní moc vzduchu samovolně neprojde a krom toho je bez prachového filtru. Proč to zmiňuji? Nebýt perforovaných záslepek pozic pro rozšiřující karty a právě oné perforace, byla by Define R4, co se prachu týče, téměř dokonalá, jelikož všude jinde jsou na vstupních otvorech prachové filtry. Samozřejmě se vždy nějaká skulinka najde, ale ty už nepropustí tolik prachu, abyste museli počítač co měsíc čistit. Také si můžete všimnout, že oproti verzi R3 zde chybí otvory pro hadice vodního chlazení. Co k tomu výrobce vedlo, to netuším.
Poslední vnější částí, kterou jsme si ještě nepopsali, je spodek. Nic výjimečného nečekejte. Samozřejmostí jsou nožky s gumovými profily, které slouží proti přenosu vibrací na podložku, a prachový filtr, o kterém jsem se již zmínil. Ten kromě perforace zdroje kryje také perforaci pro přídavný 120/140mm ventilátor.
Perfektně odhlučněný interiér s dostatečnými možnostmi chlazení
Perfektně odhlučněný interiér s dostatečnými možnostmi chlazení
Oproti předchozí verzi jsou v interiéru dvě podstatnější změny: zlepšení otvorů pro vedení kabelů v plechu pro základní desku a přepracování košů na disky. Zatímco u R3 byl koš na disky v jednom kuse a přinýtován, u R4 jsou již dva vymontovatelné. Vrchní pro pět disků lze rovněž otočit o 90°, aby měl vzduch co nejlepší cestu přes disky, akorát se kvůli jejich konektorům zmenší prostor „před“ základní deskou.
Pokud je vrchní koš na svém místě, je možno nainstalovat grafickou kartu o maximální délce přibližně 31 cm, avšak v případě, že má přídavné napájení zezadu, je potřeba ještě pár centimetrů ubrat. Po demontáži koše se potom tento prostor rozšíří o dalších 15 cm na konečných 46 cm. To by mělo v současnosti dostačovat snad pro téměř všechny rozšiřující karty.
Koš pro 5,25" zařízení je naprosto obyčejný, i bezšroubkovému uchycení se výrobce stále brání a je to jen dobře, jelikož často dělá neplechu. U mechanik, které při běhu často dost silně vibrují, je potřeba uchycení co nejpevnější, tudíž jsou šroubky optimálním řešením.
Zadní ventilátor je, stejně jako ten přední, 140mm. Záslepky pozic pro rozšiřující karty jsou leskle bílé a jak jsem se již zmínil, jsou perforované. Nejsou vylamovací, ale přichyceny ručními šrouby, které lze následně použít pro uchycení karet.
A dostáváme se k prostoru mezi trayem základní desky a pravou bočnicí. Výrobce se chlubí tím, že je tento prostor u Define R4 rozšířen na 26 mm, což mohu potvrdit. Díky tomu není s vedením kabelů v tomto místě vůbec žádný problém a nebyl také problém dát přes sebe tlustý 24pinový kabel ATX a přídavné napájení grafické karty. Za tohle zlepšení si výrobce zaslouží velkou pochvalu.
Na následujících fotografiích jsou zachyceny záslepky pozic ventilátorů, rámeček pro pevný disk, u kterého si můžete všimnout gumových průchodek pro zamezení přenosu vibrací z disku na konstrukci skříně, a nakonec menší detail odhlučňovacího materiálu na bočnicích. Jedná se o jakousi gumu potaženou textílií. Spolu s ní jsou obě bočnice řádně těžké a neznám moc skříní, kde by měly takovou hmotnost.
Tloušťka bočnic a vnějších plechů je jeden milimetr, což je takový standard u kvalitních skříní. Často lze však i v této cenové relaci najít modely, které mají tloušťku plechů „jen“ 0,8 mm.
Fotografie pod tímto odstavcem ukazují kabeláž od předního panelu, kabely od třístupňového regulátoru ventilátorů (jeden kabel s třípinovým konektorem na fotce chybí, jelikož je kratší než zbylé dva), ke kterému se ještě dostaneme, a rámeček pro přední ventilátory.
Regulátor je ve formě třípolohového přepínače, který přepíná mezi napájecím napětím 12, 7 a 5 V. Lze tak velmi snadno zregulovat tři ventilátory a případně přidat i rozdvojku pro další. Rovněž není problém v případě potřeby přepnout na vyšší „rychlost“, stačí jen otevřít dvířka a změnit polohu přepínače.
Příslušenství je poměrně standardní bez žádných věcí navíc. Zmínit snad lze jen gumové průchodky pro instalaci ventilátorů. Výrobce mohl přibalit alespoň redukci z nativního konektoru USB 3.0 na klasický USB 2.0 kvůli starším základním deskám.
Instalace sestavy, testovací metodika, měření teplot a hlučnosti
Instalace sestavy, testovací metodika, měření teplot a hlučnosti
Testovací metodika, měřící přístroje a sestava
Měření se bude točit hlavně kolem teplot a hlučnosti. Teploty měříme při pokojové teplotě zhruba 21 °C. Podívejme se na testovací sestavu, kterou skříň „vyhříváme“.
Testovací sestava | |
procesor | Intel Core i7-2600K |
základní deska | Asus Sabertooth P67 |
grafická karta | Gigabyte GTX 470 SuperOverclock |
operační paměť | G.Skill RipjawsX 1600 MHz CL9 |
pevný disk | Intel X25-V 40 GB + Western Digital WD1600JS |
zdroj | Enermax MaxRevo EMR1350EWT |
chladič | Noctua NH-D14 |
Pro testování jsme zvolili základní desku z řady Sabertooth od společnosti Asus. Ta je vybavená velkým množstvím teplotních čidel, takže máme možnost měřit teplotu na různých místech skříně, respektive základní desky. Utilita ThermalRadar nám zobrazí „plánek“ základní desky i s body, kde se teploty měří. Po najetí na ně se zobrazí příslušné hodnoty. Více o základní desce viz recenze Asus Sabertooth P67: test unikátní desky s kapotou.
Abychom skříně nijak nešetřili, coby významný zdroj tepla a hluku slouží grafická karta GeForce GTX 470 v provedení SuperOverclock od společnosti Gigabyte. Chladič má v současnosti populární koncepci s více axiálními ventilátory, který ze skříně vyfukuje jen malou část ohřátého vzduchu. Podrobně je popsaná v recenzi Gigabyte GTX 470 SuperOC: I GF100 může být tichá.
Kvůli žhavému jádru GF100 z první generace Fermi (navíc přetaktovanému) se teploty v zátěži snadno dostávají na 90 °C i výše. Při nich už se ventilátory chladiče roztáčejí na vysoké otáčky, takže chladič už je (na dnešní poměry) docela hlučný. Ideální grafická karta pro naše účely.
K zatížení používáme programy OCCT (procesor) a Furmark (grafická karta) a teploty odečítáme po půl hodině běhu těchto testů. Nejhlučnější komponentou ve skříni je po zatížení ve Furmarku grafická karta. Po jejím zatížení snadno zjistíme, jak je skříň schopná tlumit hluk. Hluk měříme pomocí hlukoměru Voltcraft SL-100 umístěného na stativu metr od skříně.
Instalace komponent a kabeláž – atypický interér, atypické vedení kabelů
Instalace sestavy je naprosto bezproblémová a i přes obrovský chladič procesoru Noctua NH-D14 jsme na žádné omezení nenarazili.
Pro názornou ukázku osazených komponent jsme záměrně zvolili nemodulární zdroj, abyste měli možnost vidět, jak se dá vypořádat s přebytečnými kabely. I přes značné množství kabeláže u Corsairu GS800 V2 se schovaní kabelů povedlo velmi dobře a vnitřní proud vzduchu narušují jen jejich nezbytné části.
Mezi bočnici a základní desku se jich vleze hromada a pokud byste si pohráli ještě se stahovacíma páskama, bude výsledek o něco lepší než náš.
Teplotní testy
Měření teplot několika různých komponent a částí základní desky probíhalo podle naší standardní metodiky, se kterou máme již naměřeno několik předchozích modelů.
Na to, že se jedná o skříň zaměřenou vyloženě na tichý provoz, nejsou teploty až tak špatné. Měli jsme trochu strach o grafickou kartu. Naše obavy se však nenaplnily a její teplota v Define R4 nebyla ani nejvyšší z dosud měřených skříní.
Měření hlučnosti
Dosud byla lídrem v hlučnosti Antec Solo II. Nyní je však překonána a to právě novou Define R4. Její odhlučnění je naprosto perfektní. Rozdíl je i poměrně velký, celých 2,2 dBA. To se na první pohled nemusí zdát moc, ale nesmíme zapomenout, že decibel je logaritmická veličina, nikoliv lineární.
Téměř dokonalá skříň za slušné peníze
Téměř dokonalá skříň za slušné peníze
Kvalita zpracování
V minulosti jsem se již setkal s modely Define R2 a Define R3, byť tak trochu okrajově, kdy jsem neměl možnost žádného delšího zkoumání a testování. Co však mohu porovnat, je kvalita provedení a konstrukce. Kvalita provedení se stále drží na velmi vysoké úrovni a nenarazil jsem snad na žádný nedostatek v podobě ostrých hran, špatně držících košů, apod. Kvalita konstrukce však dle mého malinko klesla. R4 je po kompletním odstrojení dost poddajná a celá konstrukce se lehce kroutí. Pokud však osadíte všechny komponenty a nasadíte bočnice, je naopak pevná. Nebudu to tedy brát jako velký nedostatek, jelikož snad nikdo z vás neprovozuje počítač v kompletně odstrojené skříni.
Chlazení, vnitřní provedení a vedení kabeláže
Pokud jste viděli grafy, tak už víte, jaké bude naše hodnocení možností chlazení. Teploty často nebyly zrovna nejnižší, ale na to, že se jedná o skříň, u které jsme naměřili dosud nejmenší hodnotu hluku, jsou naopak výsledky dobré. Nikde se nic nepřehřívá a ani nijak nadměrně nezahřívá, což je to hlavní u odhlučněných skříní. Možnosti vedení kabeláže jsou vynikající a výrobce si zaslouží velkou pochvalu za zvětšení prostoru mezi základní deskou a pravou bočnicí.
Pochválit musím také koše na pevné disky, jelikož i přes možnost je úplně demontovat je jejich uchycení spolehlivé a nikde nic nerezonovalo. Taktéž může potěšit možnost otočit si vrchní koš o 90°, či ho úplně vyjmout.
Cena
Cena je jednou z mnoha výhod Define R4. Ač se jedná o téměř dokonalou skříň, cenově se pohybuje na velmi slušné hranici okolo 2400 Kč. To z ní dělá velmi atraktivní volbu, kterou můžeme jen a pouze doporučit.
Za vynikající návrh, perfektní odhlučnění, kvalitní zpracování, slušné možnosti chlazení a příjemnou cenu udělujeme skříni Fractal Design Define R4 ocenění Smart Buy.
Fractal Design Define R4
+ vysoká kvalita zpracování
+ výborné odhlučnění
+ možnost osadit i extrémně dlouhé grafické karty
+ skvělé možnosti vedení kabelů
+ dva kompletně vymontovatelné koše na pevné disky
+ jednoduchá instalace komponent bez překážek
+ prachové filtry na všech „nasávacích“ otvorech
+ decentní vzhled
− ne úplně pevná konstrukce po „odstrojení“
− stále pár míst, kudy se prach může dostat dovnitř
Cena: 2 330 Kč (19. 10. – Alfa.cz)
Za zapůjčení skříně Define R4 děkujeme společnosti Fractal Design
Za zapůjčení základní desky Asus Sabertooth P67 děkujeme českému zastoupení společnosti Asus
Za zapůjčení zdroje MaxRevo EMR1350EWT děkujeme společnosti Enermax