Minulý čtvrtek zveřejnil HardOCP (přesněji řečeno Kyle Bennett) novinku o pádu cen akcií Nvidie. Což samo o sobě není nijak zvláštní (i když společnosti takové zprávy moc rády nemají); Kyle si ovšem v článečku navíc postěžoval, že Nvidia chce HardOCP zamezit přístup k testovacím vzorkům GeForce GTS 250. A to nejen tím, že mu jednoduše žádný sample nepošle – aby měla absolutní jistotu, domlouvá prý výrobcům karet, aby ani oni nepůjčovali HardOCP „nové“ GeForce.
Z důvěryhodných zdrojů už víme, že GTS 250 nebude přeznačená 9800 GTX+, ale že můžeme čekat design GeForce 8800 GTS-512 (kratší, 23cm PCB a jeden napájecí 6-pin konektor) a takty 9800 GTX+, z níž je přejata také 55nm varianta G92
Tohoto tématu se chytil také Charlie Demerjian. Ten navíc tvrdí, že výrobci karet mají povoleno na recenze půjčovat pouze lepší kusy vybrané Nvidií (s lepším taktovacím potenciálem). Kolik je na tom pravdy, si opravdu netroufám odhadnout, neboť Charlie patří ke zdrojům s vysoce proměnlivou (a po většinu času mizivou) důvěryhodností. Pokud jste ale podobného smýšlení jako já jako Charlie a rádi se zasmějete na adresu Nvidie, zamiřte na The Inquirer.
Kyle Bennett se dále nechal slyšet, že Nvidia si pro zapůjčení vzorků vybírá ty weby, které v dostatečné míře vychválily technologie CUDA a PhysX, a kde má tudíž GeForce GTS 250 (která oproti 9800 GTX+ kromě větší pamětí nepřináší vůbec nic navíc) šanci na pozitivní recenze. Dostat sample od Nvidie také znamená testovat podle jejích pravidel – tedy alespoň jednu hru s PhysX, kde GeForce s velkým náskokem zvítězí nad Radeonem, který musí čekat na výpočty fyziky prováděné procesorem. Kterýžto k výpočtům snadno paralelizovatelné fyziky může využívat pouze jedno jádro, a tak je úspěch GPU zaručen. No a právě proto, že Kyle na tyto podmínky odmítl přistoupit, dostal se na „černou listinu“.
To je tedy dost silná káva, co říkáte? My jsme dali prostor i druhé straně a požádali jsme o komentář zástupce Nvidie. Igor Staněk nám zprostředkoval vyjádření Bryana Del Rizza, PR manažera pro Spojené státy:
„Nvidia při zapůjčování testovacích vzorků karet recenzentům spolupracuje s add-in board partnery [výrobci karet]. Server HardOCP si zažádal o kartu a my jsme obratem požádali jednoho z partnerů, aby mu pomohl. Snažíme se poskytnout vzorky pro recenze co největšímu počtu novinářů a naši partneři budou nadále vypomáhat těm, pro které nemáme vzorky my sami.“
Dále nám bylo řečeno, že narozdíl od preview GeForce GTX 295, pro které byla stanovena přísná pravidla, co se smí testovat, pro recenze GTS 250 žádná centrálně stanovená pravidla neexistují. Když ale PR manažer vyfasuje pouze několik málo karet pro celou střední Evropu, logicky je raději půjčí těm recenzentům, kteří mu slíbí test PhysX a pár teplých slov o aplikacích využívajících akceleraci přes CUDA. Ti ostatní se ale mohou „beztrestně“ obrátit na výrobce karet, kteří si opět své podmínky klást mohou a nemusí, hlavní však je, že Nvidia nikomu nebrání v testování jejích produktů.
Takže, Kyle Bennett byl přesměrován do rukou některého z výrobců karet. Co se stalo poté, není zcela jasné. Ve výše zmíněné novince se totiž Kyle rozčiluje, že testovat přeznačenou kartu je zbytečné a že podobný výkon byl ve formě GeForce 8800 GTX dostupný už na podzim roku 2006. Jako by GeForce GTS 250 vlastně ani recenzovat nechtěl…
Doteď byla řeč pouze o věcech, které teoreticky mohou ovlivnit nezkušené čtenáře recenzí. Na ty ještě méně znalé spotřebitele má ale dle slov Hardware.fr Nvidia připravenou jinou fintu, která téměř hraničí s klamáním zákazníka. Francouzský server zjistil, GeForce GTS 250 bude existovat ve dvou verzích, z nichž jedna bude o něco pomalejší.
Referenční GeForce 9800 GTX+, z níž GTS 250 vychází, je osazena GDDR3 čipy s ratingem 0,8 ns a má paměti taktované na 2200 MHz efektivně. To se ale týká standardní velikosti pamětí, 512 MB. Méně rozšířené verze s 1 GB VRAM bývají dnes zpravidla vybaveny pomalejšími čipy (1,0 ns) a efektivní takt pamětí je 1800 nebo 2000 MHz. Údajně nejde o rozhodnutí výrobců, jak bývá zvykem, ale samotné Nvidie. Jak již bylo řečeno, pro GeForce GTS 250 budou standardem gigabajt pamětí na 2,2 GHz, ale nebude se to týkat všech karet. Ani tohle prý není rozhodnutí výrobců, ale přímo Nvidie, která ve svém rozvrhu počítá s „rychlými“ a „pomalými“ kartami.
GeForce GTS 250 bude oficiálně vydána 3. března/marce na CeBITu, v ten den skončí NDA a budou publikovány první recenze variant s 1 GB pamětí. O týden později, 10. března, by měly v obchodech být dostupné „rychlé“ karty (s 2,2GHz VRAM v kapacitách 512 i 1024 MB). A až o další týden později, to jest 17. března, až mediální humbuk o GTS 250 dostatečně utichne, mohou výrobci tiše poslat do prodeje starší karty osazené pomalejšími GDDR3 čipy, s taktem pamětí rovné 2 GHz. Pouze pokud se výrobcům podaří paměti na těchto kartách přetaktovat na 2,2 GHz (nad jejich certifikované maximum), mohou je prodávat už dříve.
Opět záleží na tom, zda je to pravda přesně tak, jak Hardware.fr píše. Možná došlo jen k tomu, že Nvidia pro získání názvu karty GTS 250 předepisuje takt čipu a u pamětí je benevolentní (jako tomu už bylo několikrát v minulosti, z aktuálně prodávaných karet to platí třeba pro Radeon HD 3870 s pomalejšími GDDR3 či později Gainward přišel s Radeony HD 3850 s DDR2). I to samozřejmě pro kupující není dobré, ale pozorný člověk se problému vyhne nákupem karty tam, kde takty udávají a kde budou alespoň 738 MHz pro jádro a 1100 (2200 efektivně) MHz pro paměti. To, že na recenze půjdou samozřejmě všechny ty AMP!, SSC, XXX, TOP, Extreme a jiné přetaktované edice, zatím nevíme zda připisovat Nvidii, či přímo výrobcům.
GeForce GTS 240, slabší sourozenec modelu GTS 250 se 112 aktivními stream procesory, nebude podle nejnovějších zpráv vydán na CeBITu, ale až v průběhu dubna/apríla.
Jelikož na GeForce GTS 250 do příštího úterý platí embargo, nemohl nám Igor Staněk sdělit nic víc, než že Hardware.fr nemá pravdu. A kdyby nám čirou náhodou prozradil více, stejně bychom vám to nemohli říct. Kdo tedy lže a kdo mluví pravdu? Ohledně Hardware.fr se to dozvíme za několik týdnů, kdy se GTS 250 s pomalejšími pamětmi mají dostat do prodeje, ohledně Kyla Bennetta asi už nikdy…
Zdroj: HardOCP, Hardware.fr