Jenže dosavadní karty byly certifikovány primárně pro použití s multimédii, tedy fotkami, videem nebo zvukem. Typicky jde o velké soubory, u nichž hraje velkou roli rychlost sekvenčního čtení/zápisu. Jenže aplikace často pracují s malými bloky dat, a tyto operace jsou na microSD kartách řádově pomalejší než u rychlých UFS úložišť.
Karty označené jako A1 budou muset zvládnout minimálně 1500 IOPS (vstupně/výstupních operační za sekundu) při náhodném čtení a 500 IOPS při zápisu. Podmínkou je též sekvenční rychlost čtení/zápisu minimálně 10 MB/s. Jde o první třídu, další přijdou později. Už dnes by měly tyto parametry splňovat všechny lepší karty, protože uvedené hodnoty IOPS jsou docela obyčejné.
Samsung už loni uvedl NAND paměti s rozhraním eMMC 5.1 pro použití v mobilech, tabletech nebo netboocích, která zvládne přes 10 000 IOPS a rychlosti přes 100 MB/s. Letos ukázal NAND pro rozhraní UFS 2.0 s rychlostmi přes 40 000 IOPS a sekvenčním čtením/zápisem 850/260 MB/s. Takže i základní microSD karty označené logem A1 budou pomalejší než interní úložiště a nemusí být o nic rychlejší než dnešní neoznačené karty.
Je to ostatně Samsung, který je stagnací vývoje formátu SD dlouhodobě nespokojený, protože v mobilech chce více. Letos proto představil vlastní UFS kartu, která přinese až 40 000 IOPS pro náhodné čtení a 530 MB/s pro sekvenční čtení.
Zdroj: SDA