Huawei MateBook X Pro je ultrabook pro technologické nadšence za 50 tisíc (recenze)

25. 8. 2020

Sdílet

 Autor: Huawei
MateBook X Pro je příjemný tenký ultrabook s hliníkovým tělem, tenkými rámečky displeje a slušným výkonem. Primárně je určen technologickým nadšencům a manažerům, proto si připravte padesát tisíc. Oslní skvělým displejem a čtečkou otisků v samostatném zapínacím tlačítku.

Huawei vyrábí vlastní notebooky nazvané MateBooky v řadách 13, 14, D14, D15, X a X Pro. Ne všechny se dostanou i do Česka. Sesterský Honor pak přispívá MagicBooky 14 a 15. A zatímco většina modelů jsou cenově posazené nízko (ale i tak slušně vybavené), MateBook X Pro je bestie za padesát tisíc.

Huawei je sice stále hlavně „smartphonová firma“, ale letos výrazněji začíná s notebooky a příští rok má představit i počítače typu All-in-One. Tento byznys mají více táhnout zahraniční trhy než domovská Čína. V Česku se ročně prodá necelý půl milion notebooků a Huawei si chce část tohoto koláče ukousnout.

MateBook X Pro třetí generace má matné kovové tělo a působí dostatečně bytelně. Prodává se (v Česku) v šedém provedení jen s decentním logem na víku. Displej otevřete jedním prstem. Panel typu LTPS má velikost 13,9", méně tradiční poměr stran 3:2, rozlišení 3000 × 2000 px a je dotykový.

model Huawei Matebook X Pro
konfigurace
představení / zahájení prodeje červenec 2020
displej 13,9", lesklý dotykový LTPS, 3000 × 2000 px (JDI LPM139M422A)
procesor Intel Core i7-10510U (14nm, Coffee Lake) na 0,4–2,3 GHz (turbo 4,9 GHz), 4/8 jader, TDP 15 W
grafický čip GeForce MX 250 / Intel HD Graphics
operační paměť 16 GB
SSD 1 TB NVMe (Samsung MZVLB1T0HBLR)
HDD (úložiště) ne
klávesnice ISO alfanumerická, podsvícená, diakritika
porty 2 USB-C, USB-A, jack
sítě Wi-Fi (802.11ac Intel 9560), Bluetooth (5.0), LAN (ne), LTE (ne)
biometrika/čtečka otisků čtečka otisků v samostatném tlačítku
akumulátor 56 Wh
rozměry a hmotnost 304 × 217 × 14,6 mm / 1,33 kg
OS Windows 10 Pro
doporučená cena 49 990 Kč

Displej ale neotevřete úplně, pouze do úhlu 136°. To je docela rozdíl proti MagicBooku 14 od Honoru, který si otevřete až do plných 180°, kdy na něm pak například pohodlněji sledujete filmy v letadle. Na druhou stranu MateBook již má senzor okolního osvětlení a tedy možnost automatického jasu. Tlačítky lze nastavit velký rozsah jasu mezi 5 a 506 nity (Huawei udává jen 450) při velmi dobrém kontrastu 2600:1. Barevné podání včetně vyvážení bílé je velmi přesné a kontrast 2600:1 je na notebook také velmi slušný.

Huawei MateBook X Pro sonda Huawei MateBook X Pro sonda

Alfanumerická klávesnice testovaného kusu neměla diakritiku, ale běžně prodávané MateBooky ji mít mají. Rozložení je typu ISO, tedy s dvouřádkovým Enterem a krátkým levým Shiftem. U nás prodávané MagicBooky od Honoru také disponují českou klávesnicí, ovšem „amerického“ typu ANSI s malým Enterem. Číňani v tom tedy nejsou jednotní.

Provedení kurzorových šipek
Provedení kurzorových šipek
Samostatné zapínací tlačítko
Samostatné zapínací tlačítko

Kurzorové šipky mají designové a tudíž neergonomické provedení, což je dnes bohužel smutný standard. Samotné klávesy mají velmi nízký zdvih, zcela rovný povrch a píše se na nich průměrně. Co se Huawei povedlo je samostatné zapínací tlačítko mimo klávesový blok, jež navíc obsahuje spolehlivou čtečku otisků prstů. Tady by si ostatní výrobci mohli vzít příklad. Touchpad je dostatečně velký a také velmi přesný.

Konektorová výbava

Ultrabooky mívají málo konektorů, ale MateBook X Pro na tom není špatně. Na levé straně najdete dvojici USB-C a sluchátkový jack, napravo potom jeden USB-A. Přes USB-C se laptop i dobíjí, v balení dostanete příjemnou kompaktní bílou nabíječku o výkonu 65 W, která má odpojitelný kabel s koncovkou USB-C na obou stranách.

2× USB-C, jack
2× USB-C, jack
USB-A
USB-A

Huawei udává výdrž 15 hodin kancelářské práce a 13 hodin videa. Já jsem při jasu 120 nitů naměřil lehce přes 11 hodin, což je také slušné. Full HD HEVC video pak zvládne přehrávat něco přes devět hodin. Za hodinu v nabíječce se MateBook dostane na 83 %.

Hardware a výkon

K hardwaru máte dobrý přístup, po odšroubování osmi šroubků jen sundáte spodní kryt. Vcelku masivní jednookruhové chlazení postačuje, MateBook se nijak nepřehřívá ani není hlučný. Chladič ale ostatní komponenty překrývá a povolit jej musíte i kvůli případné výměně akumulátoru.

Huawei MateBook X Pro obr2 Huawei MateBook X Pro

Na jedné straně z pod něj vykukuje SSD formátu M.2 od Samsungu, které výměnné je, jen to chce trochu větší zručnost. Testovanou verzi pohání Intel Core i7-10510U, dedikovaná grafika GeForce MX250 a 16 GB operační paměti. Ve výbavě pak třeba chybí nejnovější standard Wi-Fi, je zde pouze 802.11ac.

SSD
SSD
Detail kloubu
Detail kloubu
Chlazení
Chlazení

Lze si všimnout i vcelku velkých měničů, reproduktory hrají velmi dobře. V jednom místě je schovaný i NFC čip pro komunikaci se smartphonem. Jde o funkci Huawei Share, kterou najdete i u ostatních modelů. Pouhým přiložením telefonu tak můžete přenést fotku, ale také plně ovládat telefon z notebooku.

Výkon
PCMark 10 4 566 bodů
Cinebench R20 1 026 bodů
3DMark (time spy) 903 bodů
Crystal Disk Mark Huawei MateBook X Pro cdm
Výdrž
kapacita akumulátoru 56 Wh
nabíječka USB-C
PCMark 10 (Modern Office) 11:11 h
přehrávání Full HD H.265 videa 9:12 h
rychlost nabití za 60 minut 83 %

Hodnocení

Zatímco ostatní MateBooky i MagicBooky jsou velmi dobrými stroji za málo peněz, X Pro je jiný a nabídne výkon hodný pracovního stroje. Zde už je ale velká konkurence od Lenova i Dellu, takže jsem na prodejní úspěchy velmi zvědavý.

Ergonomie klávesnice je bohužel na úrovni většiny ostatních notebooků, ovšem samostatné zapínací/odemykací tlačítko i velký touchpad jsou skvělé. Funkce Huawei Share je návyková, praktické využití je ale hlavně v přenosu souborů.

bitcoin_skoleni

Celkově velmi povedený je displej, byť prezentované výhody poměry stran 3:2 jsou zavádějící, v praxi se 2000 pixelů na výšku velmi hodí. Výklopná kamera vás bude zabírat nelichotivě zespodu, ale podle Huawei jsou holt důležitější tenké rámečky, než webkamera, kterou používáte jen občas.

Kompletní galerie:

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.