Intel možná bude mít 10nm čipy dřív. Prý dostává pod kontrolu problémy s výtěžností

3. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Jednou z významných hardwarových „story“ tohoto roku jsou problémy Intelu s přechodem na 10nm výrobu. Loni se ještě čekalo, že by třeba již nyní mohly vycházet 10nm procesory Ice Lake-U/Ice Lake-Y, když už ne rovnou desktopové modely. Jenž pak na jaře Intel přiznal, že novou technologii (a s tím i novou architekturu CPU) odsune až na rok 2019 a výhled se pak ještě zhoršoval. Možná ale v této pochmurné historii dochází k obratu. Začaly se totiž dostavovat naopak dobré zprávy, podle kterých se dosavadní nepříznivý vývoj války s 10nm procesem podařilo zlomit a vydání těchto čipů se už konečně blíží. Analytici totiž přinesli pozitivní zprávu o stavu příprav 10nm výroby. Proti dosavadním zprávám, které opakovaně odsouvaly její start, naopak tyto informace ukazují, že by se start výroby proti očekáváním teď mohl uspíšit a čipy by tedy na trh mohly přijít dříve. Tato informace pochází od analytiků BlueFin Research Partners. Intel podle ní dělá výrazné pokroky při zlepšování výtěžnosti 10nm procesu (právě s výtěžností má podle oficiálních informací Intelu být problém).

10nm čipy ve výrobě už na jaře 2019?

BlueFin prý uvedl, že dle informací od partnerů Intelu by se asi reálná komerční výroba v masovém měřítku mohla udát dříve proti předchozím očekáváním. Počítalo se s tím, že by mohla odstartovat v červnu 2019. Nicméně po tomto rozjezdu výroby by ještě alespoň tři měsíce trvalo, než by čipy byly uvedeny na trh. Nyní se prý zdá, že by se tyto termíny mohly posunout dopředu o čtyř až šest týdnů – tedy do dubna až května. Intel by pak mohl uvést 10nm čipy oficiálně už během prázdninových měsíců.

Výrobní prostory továrny na polovodičové čipy (Zdroj: Intel) Výrobní prostory továrny na polovodičové čipy (Zdroj: Intel)

Je tedy možné, že se Intelu vrátí štěstí a zpoždění 10nm čipů nebude až tak katastrofické (v posledních měsících už se dokonce spekulovalo, že by se objevily víceméně až v roce 2020). Navíc pokud by se vyplnil odhad, že AMD může své 7nm procesory vydat až v třetím kvartálu roku 2019, pak by se Intelu možná mohlo podařit AMD ještě předběhnout, ač už se čekalo, že jím bude zahanben. Nebo bude mít své 10nm procesory jen s krátkým zpožděním (AMD ale bude jako první mít 7nm procesory pro servery, kdežto Intel pro notebooky).

bitcoin školení listopad 24

Ať už symbolický souboj dopadne jakkoli, mohla by ale asi tato zvěst hlavně znamenat, že je Intel s 10nm procesem na správné cestě. To dosud nebylo jasné, někteří kritici měli za to, že Intel problémy nebude schopen vyřešit nikdy. To, že se mimo postupného odkládání startu výroby dál a dál začalo datum naopak přibližovat, by mohlo signalizovat opak, že se výrobu zvládnout podařilo nebo podaří. Snad má tedy zpráva BlueFin pravdu a Intelu se vyhne osud dalších firem, které ze klubu vlastníků nejmodernější křemíkové technologie odpadly. Jak jsme říkali v komentáři k odchodu GlobalFoundries ze scény, těchto hráčů začíná být velmi málo a každé další omezení konkurence by bylo problémem. To asi přes jeho dominantní postavení platí i pro Intel, i když více asi trh potřebuje zakázkové výrobce.

Wafer s čipy Whiskey Lake-U (na fotografii je VP klientské divize Intelu Ran Senderovitz) Křemíkový wafer s 14nm čipy Whiskey Lake-U

Akcie reagovaly

Akciové trhy tuto zprávu vyhodnotily jako hodně důležitou, akcie Intelu po nich totiž včera stouply o 5 %, což je při jejich poměrně nízké volatilitě značná změna (jde o největší pohyb od března a doby, kdy se 10nm problémy provalily). AMD, které se ve stejné době stalo miláčkem do té doby spíše negativně hledících investorů, naopak oslabilo o 8,6 % (což je u něj silná, ale ne zrovna nevídaná reakce). Opět ilustruje, že časnější 10nm výroba by měla znamenat menší oslabení pozice Intelu a menší příležitost pro procesorovou dvojku. Jak to ale s těmito dvěma firmami po vypuštění 10nm/7nm čipů dopadne, to z toho ještě jasné není. Stále totiž nevíme, jak se 10nm proces Intelu a pro změnu 7nm proces TSMC navzájem poměří.