Intel chystá procesor Raptor Lake s 34 jádry a bez big.LITTLE. Největší čip, jaký kdy vyrobil

29. 9. 2022

Sdílet

 Autor: Intel
Intel zničehonic ukázal wafer s procesory označenými Raptor Lake-S, které mají 34 velkých jader oproti 8 přítomným v právě uvedených běžných modelech. Existence takových CPU by byla úplné překvapení. Tedy pokud nejde o něco trošku jiného, než jméno říká.

Intel předevčírem na akci Intel InnovatiON odhalil desktopové procesory Raptor Lake s až 24 jádry. Ale jak říká Horst Fuchs, to ještě pořád není všechno. Jako kompletní překvapení přišla zpráva, že Intel má také další čip označený „Raptor Lake-S“, který má podstatně víc jader, a pozor – není to vůbec big.LITTLE hybridní procesor. Firma ukázala přímo wafer s vyrobenými čipy, takže jde o hotový návrh, byť může ještě nějaké měsíce trvat, než se objeví na trhu.

More, More!

Tento wafer nebyl odhalen nějakým nedopatřením nebo indiskrétností, Intel ho přímo vystavoval, a to s popiskem „34-core Raptor Lake-S“ (či také „RPLS-34C“). Přímo tedy chtěl sdělit, že má v přípravě 34jádrový procesor Raptor Lake. A protože byly pořízeny skutečně detailní fotky, ví se také, že jde o homogenní 34jádro. Všechna jádra jsou velká, tedy P-Core, čip neobsahuje malá jádra E-Core.

Je ovšem také enormně velký. Plocha křemíku vyrobeného zřejmě procesem Intel 7 (či neoficiálně „Intel 7 Ultra“, mělo by totiž jít o vylepšenou verzi) vypadá na něco okolo 770 mm². Toto je asi zcela na hranici toho, jak velký může čip vyrobený procesem Intelu být. Existuje totiž tzv. reticle limit, jenž znemožňuje vyrobit čip větší, než je určitý rozměr, a ten by měl být někde okolo 800 mm². Tento Raptor Lake-S by dokonce zřejmě měl být vůbec největší čip, který Intel kdy vyráběl a z jednoho waferu se dá vytěžit jen 68 úplných kusů.

Wafer s 34jádrovými procesory Raptor Lake S 34C Wafer s 34jádrovými procesory Raptor Lake-S 34C (zdroj: Tom's Hardware)

34 velkých jader vás teď asi navnadilo, ale hráče teď zase zklameme jinou věcí: jádra jsou evidentně propojená sběrnicí typu mesh, která hrám moc nesvědčí, jak zjistíte například porovnáním mainstreamových procesorů Coffee LakeComet Lake (ty mají obvyklou prstencovou sběrnici) a Skylake-XCascade Lake-X na platformě X299 (ty mají mesh propojení).

https://twitter.com/aschilling/status/1575124849495867399

Zde ale asi už nebyla jiná možnost. Ve hrách lépe fungující prstencová sběrnice použitá v běžných procesorech Raptor Lake by se pravděpodobně nedala vyškálovat na 34 jader. Brání tomu topologické faktory (desktopové procesory s ní mají jádra ve dvou řadách, ale zde musí být jádra už v mřížce o více řadách). Ale také to, že u prstencové sběrnice stoupají latence a zhoršuje se škálování s každou další přidanou zastávkou (jádrem). Intel to u big.LITTLE procesorů obchází tím, že E-Core vyžadují jen jednu zastávku na čtyři jádra (celý klastr sdílí jeden přístup), tady s 34 velkými jádry by to nešlo. 34 jader by už asi potřebovalo dva nebo tři prstence s propojkami, což by také asi nefungovalo zas tak dobře jako jeden prstenec.

Popisek waferu s 34jádrovým čipem Raptor Lake Popisek waferu s 34jádrovým čipem Raptor Lake-S (zdroj: Tom's Hardware)

Raptor Lake, nebo ve skutečnosti Xeon?

Podle označení Raptor Lake-S je tento čip určený do desktopu. Bylo by ale dost kuriózní, kdyby pasoval do socketu LGA 1700 a používal jen dvoukanálový paměťový řadič. Když už, tak bychom to tipovali spíš na novou HEDT platformu se čtyřkanálovým řadičem, větší konektivitou PCIe a jiným socketem. Pro Intel by totiž dávalo smysl tento procesor vyrábět pro servery.

Dokonce se vkrádá myšlenka, zda toto není vlastně Intelův „Plán B“ pro případ, že budou problémy s jeho hlavním serverovým produktem, Xeony Sapphire Rapids. A ty problémů mají habaděj, Intel provedl postupně několik revizí, a přesto je pořád nemá připravené k uvedení na trh, takže celkově budou asi mít prakticky dvouleté zpoždění.

Budí to podezření, že toto 34jádro se svou mesh architekturou je ve skutečnosti primárně serverový procesor, ale dostal označení Raptor Lake-S evokující desktop coby krytí – protože Intel nechce úplně signalizovat neúspěch se Sapphire Rapids. Nakonec to S ještě ve skutečnosti může znamenat „server“. A není to zřejmě jen náhodné podezření, protože se objevil článek od webu Angstronomics, podle kterého „Raptor Lake-S 34C“ je ve skutečnosti derivát Sapphire Rapids – přesněji jeho varianta „Sapphire Rapids MCC“ (Mid Core Count), která je na rozdíl od již mnohokrát uniklé čipletové verze Sapphire Rapids „XCC“ pořád monolitická, tedy tvořená jedním kusem křemíku.

Je zajímavé, že tento serverový čip by byl sám o sobě jistou regresí proti předchozí generaci – protože Xeony „Ice Lake-SP“ na 10nm procesu zvládly jader až 40 (a s menší plochou). Proto také Intel asi přistoupil k problémy provázené čipletové verzi – ta používá čtyři asi 390mm² čiplety, každý s 15 jádry, takže maximální konfigurace má 60 jader.

Podle Angstronomics by zřejmě Sapphire Rapids MCC (alias Raptor Lake-S 34C) mělo obsahovat 34 jader Golden Cove v serverové verzi – tedy také s 2MB L2 cache, která definuje jádro Raptor Cove v procesorech Raptor Lake – ale vedle toho také plnohodnotnou rychlou podporu AVX-512 a nově i instrukci AMX pro umělou inteligenci.

Analýza rozložení procesoru Raptor Lake S 34C Analýza rozložení procesoru Raptor Lake-S 34C (zdroj: Angstronomics)

Procesor by měl mít 63,75 MB L3 cache (a zajímavé je, že L2 cache je v součtu ještě víc, 68 MB). Integrovaná je konektivita PCI Express o až 80 linkách a s podporou PCI Express 5.0. Procesor má tři linky UPI 2.0 pro komunikaci s dalšími procesory – vícesocketové sestavy jsou tedy možné. Má i rozhraní DMI ×8 pro připojení čipsetu, na druhou stranu ale asi chybí integrovaná grafika.

A vypadá to, že paměťová konektivita by mohla opravdu odpovídat serverové platformě – má být použitý osmikanálový řadič DDR5, takže tento monolitický procesor Sapphire Rapids / Raptor Lake-S půjde zřejmě používat ve stejných deskách, v jakých bude fungovat čipletová verze Xeonů Sapphire Rapids.

HEDT/WS na platformě Intel W790?

Pokud se všechno toto potvrdí, tak vzdor označení opravdu nepůjde o desktopový procesor, ale o regulérní Xeon. Nečekejte tedy, že si pořídíte nehybridní, ne-big.LITTLE procesor s 34 jádry, 68 vlákny a AVX-512 do desky se socketem LGA 1700.

ICTS24

Je ale docela možné, že Intel plánuje použití jména „Raptor Lake“ pro HEDT či „workstation“ verzi těchto procesorů, což by se za desktopový produkt dalo považovat. Možná by tedy mohlo jít o procesor pro highendovou platformu W790, o které se delší dobu mluví a pomalu by se dle dřívějších úniků měla sunout na trh – ale zatím ji Intel neoznámil.

Zdroje: VideoCardz, Tom's Hardware Angstronomics