Intel vydá koncem roku desktopové 28jádro do socketu LGA 3647. Při demu běželo na 5GHz

6. 6. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Intel včera odhalil limitovanou edici šestijádrového Coffee Lake, procesor Core i7-8086K s taktem až 5,0 GHz. Na Computexu 2018 se ale firma neomezila je na tento exponát. Zároveň se v její úvodní prezentaci objevila jiná a možná i větší pecka: ukázka nové generace highendových procesorů pro desktop Cascade Lake-X. A Intel věru překvapil.  

5GHz demo na 28 jádrech

Dosud se počítalo s tím, že Cascade Lake-X bude mírným pokrokem v mezích zákona, protože tyto čipy jsou stále 14nm a mají stejné počty jader jako Skylake-X/Skylake-SP. Ale na desktopu přesto dojde k velkému upgradu. Podobně jako Intel loni vpustil na platformu X299/LGA 2066 větší variantu čipu Skylake-SP/X s 12–18 jádry (čip tzv. „HCC“), aby mohl konkurovat Threadripperům, tento rok se zřejmě rozhodl, že nadšencům, hráčům a obecně spotřebitelům uvolní už i největší čip „XCC“. Firma totiž oznámila, že letos chystá pro high end desktop procesor s 28 jádry. Po loňském skoku z 10 na 18 jader by tu tedy byl další velký upgrade a platforma HEDT by byla v počtu jader konečně rovna serverům.

Během prezentace Intel procesor s 28 jádry demonstroval přímo před kamerou, přičemž čip údajně běžel s frekvencí 5,0 GHz na všech jádrech. Naživo na něm běžel Cinebench R15, který v multivláknovém režimu dosáhl skóre 7334 bodů. To by byl rozhodně skvělý výsledek, ale asi bych neočekával, že 5,0 GHz bude standardní frekvence, ať už v základu nebo při boostu pro vícevláknovou zátěž. Spotřeba CPU vyrobeného na 14 nm by totiž přitom musela být obrovská – klobouk dolů, pokud by nepřelezla přes 500 W.

Počítače s 28jádrovým Cascade Lake-X, na nichž při prezentaci běželo Cinebench R15 (Zdroj: On MSFT) Počítače s 28jádrovým Cascade Lake-X, na nichž při prezentaci běželo Cinebench R15 (Zdroj: On MSFT)

Prakticky určitě tudíž šlo o přetaktování. Ostatně s tímto výkonem je vícevláknový Cinebench spočítán za dobu v řádu sekund, takže skoro jde o přechodnou zátěžovou „špičku“. Podle tipu, které ještě před prezentací dostal anonymně web VideoCardz, údajně procesor fungoval s vodním chlazením používajícím podchlazenou kapalinu, což by dosvědčovalo, že jde o relativně vysoké OC. Web Tom's Hardware si na videu všiml, že ze skříně vedou pod stůl hadice obalené izolačním materiálem proti kondenzaci/námraze, takže na tomto tipu asi něco bylo.

Na různých místech se také objevila informace, dle které by základní takt čipu měl být jen 2,7 GHz, což by toto CPU v nepřetaktovaném stavu nakonec kladlo poměrně blízko Xeonu Platinum 8180, jenž má základní frekvenci 2,5 GHz a TDP 205 W. V tomto případě by ale patrně bylo vyšší turbo a CPU by samozřejmě bylo odemčené. Nevíme však bohužel, zda je tento údaj pravdivý a zda nejde jen o něčí spekulaci.

Běh 28jádra na 5,0 GHz při výpočtu Cinebench R15 MT (Zdroj: AnandTech) Běh 28jádra s 56 vlákny na 5,0 GHz při výpočtu Cinebench R15 MT, Computex 2018 (Zdroj: AnandTech)

Tato demonstrace je netypická ještě tím, že ji Intel ukázal zřejmě v hodně velkém předstihu před uvedením produktu na trh. 28jádrový highend má údajně vyjít na konci letošního roku nebo během čtvrtého kvartálu. Znamená to tedy, že je přinejmenším čtyři měsíce vzdálený, teoreticky možná i přes půl roku. Čekání na odhalení dalších podrobností tedy ještě asi bude výživné.

Socket LGA 3647 na serverové desce (Zdroj: eTeknix) Socket LGA 3647 na serverové desce (Zdroj: eTeknix)

Před časem se objevily zvěsti, že by Intel mohl do highendového desktopu přinést platformu LGA 3647 se šestikanálovým řadičem pamětí. Tato 28jádra by asi mohla patřit právě do ní. Není totiž jasné, zda by se čip XCC vůbec do pouzdra LGA 2066 vešel. Použitím LGA 3647 by si také Intel asi usnadnil vývoj, protože pro tuto patici už existují 28jádrové Xeony Platinum. Pro přetaktovávačské účely by pochopitelně bylo třeba vyrobit nové základní desky, leckoho by ale určitě potěšil šestikanálový řadič pamětí.

Deska s Cascade Lake-X na snímcích

O co tu možnápů jde, asi naznačilo demo, které poté ukazoval separátně Asus s „nezveřejněným CPU“ a deskou nazvanou ROG Dominus. Od té máme fotky pořízené webem techPowerUp (pokochejte se níže). Zdá se, že jde o stejný či podobný procesor a platformu, jako v demu Intelu – určitě ne o něco, co by nyní bylo na trhu.

Jak můžete vidět, procesor je zde chlazený vodním okruhem, zde patrně není použito chlazené médium. Asus také uvádí výkon v Cinebench jen „6000+“ bodů místo 7300. To by znamenalo, že systém dosahuje pod touto zátěží frekvence jen asi 4,1 nebo 4,2 GHz (pokud má CPU také 28 jader a uvažujeme lineární škálování). Mohl by tedy být méně přetaktovaný. Dále si všimněte socketu a šesti slotů pro paměti. To by potvrzovalo, že 28jádro půjde do platformy se serverovým socketem LGA 3647 a nikoliv do socketu LGA 2066.

Deska Asus ROG Dominus s mnohajádrovým procesorem Cascade Lake-X na Computexu 2018 (Zdroj: techPowerUp) Deska Asus ROG Dominus s mnohajádrovým procesorem Cascade Lake-X na Computexu 2018 (Zdroj: techPowerUp)

Podle popisu má deska 16fázové napájení, což nezní jako zas tak robustní kaskáda. Podle fotografie možná vyžaduje silné chlazení, aby (přetaktované?) CPU utáhla. Pasiv přímo nad socketem má po stranách a směrem k procesoru celkem čtyři ventilátory, a navíc z něho ještě vede tlustá heatpipe doleva, kde je napojen další pasiv ještě s dalšími dvěma. Toto by mohlo znamenat, že systém byl asi vyvíjen pod jistým časovým tlakem a muselo se přikročit k trošku partyzánským řešením, aby byla zvládnuta velká proudová zátěž a zahřívání. Nebo jde o prototyp, u kterého se neřešila krása.

Cinebench R15 a popis sestavy (Zdroj: techPowerUp) Cinebench R15 a popis sestavy. Jméno procesoru je zatím tajné (Zdroj: techPowerUp)

Je hodně pravděpodobné, že deska je ve skutečnosti konverzí nějakého modelu pro servery původně se dvěma sockety. Má nápadně široké PCB (rozměr je 35,6 × 35,6 cm) a zvláštní umístění socketu napravo. Volné místo vlevo téměř jistě vzniklo odstraněním prvního (či nyní druhého) socketu. V jeho místě jsou sice vidět nějaké komponenty, ale skoro bych se nedivil, kdyby nebyly funkční a inženýři je zde nalepili jen na oko na přelakované vývody určené k připájení socketu LGA 3647 pro druhé CPU, dalších šesti slotů DIMM a napájecí kaskády nahoře.

Deska Asus ROG Dominus na Computexu 2018, detail socketu a RAM (Zdroj: techPowerUp) Deska Asus ROG Dominus na Computexu 2018, detail socketu a RAM (Zdroj: techPowerUp)

Pokud ne a ony komponenty jsou reálně zapojené, pak asi PCB vzniklo rychlým adaptováním designu nějaké serverové desky, kde většina zapojení zůstala stejná kvůli rychlé validaci, a tudíž rozložení vypadá stejně. Šestnáctifázová kaskáda také možná měla na původní 2S desce živit jen 200–250W Xeon a na této 1S konverzi je výrazně přetížená, což by vysvětlovalo ono šílené chlazení.

Vystavený prototyp je nicméně asi hodně raný. Je možné, že až se tato platforma dostane v druhé polovině roku na trh, bude už o hodně učesanější. Asus a další výrobci by mohli navrhnout speciální PCB, které by už možná nemuselo být velké jako 2S deska. A taky by mohlo mít napájení s vyšším počtem fází, které by při spotřebě CPU okolo 500 W bylo snazší uchladit.

Aktualizováno:

Jak upozornil Berhof v komentářích, Tom's Hardware mezitím zveřejnil o dost názornější snímky systému, který je zřejmě i přímo počítačem použitým Intelem k demu během prezentace. Lze vidět chladič s izolovanými hadicemi, jelikož byla skutečně použita chlazená voda. Ještě zajímavější je ovšem samotná deska, která je už podstatně vzhlednější než ta od Asusu. U obou si všimněte, že standardní výška ATX formátu je nahoře rozšířena o několik centimetrů (takže se do typických skříní nevejde) a v tomto pruhu má Gigabyte uloženu napájecí kaskádu, jakou jste asi ještě nikdy neviděli: vedle sebe je tu pokud dobře počítám 29 fází.

bitcoin školení listopad 24

Toto napájení by mělo být schopno dodat několik stovek wattů, pokud dokonce ne přes kilowatt. S tímto napájecím výkonem by tedy frekvence mezi 4 GHz a 5 Ghz při přetaktování asi byly možné, ale spotřeba a nároky na chlazení CPU budou pochopitelně enormní. Ostatně samotná kaskáda má po celé délce masivní chladič, který ochlazují čtyři ventilátory.

Podle AnandTechu byla pro chlazení použita jednotka Hailea HC-1000B, která ochlazuje vodu na 4 stupně Celsia a má chladící výkon až 1770 W se schopností chladit v okruhu 1500 až 4000 litrů za hodinu. Zdroj v počítači měl výkon 1600 W (Corsair AX1600i). Spotřeba bude ale pravděpodobně o dost nižší, nevíme, jak moc byly tyto komponenty naddimenzovány.