Po třech měsících přišla zase sezóna kvartálních finančních výsledků hardwarových firem. Výsledky za druhé čtvrtletí roku 2019 včera jako první z námi sledovaných oznámil Intel. Z pohledu čistě desktopových počítačů to je poslední kvartál předtím, než se bude mít šanci nějak projevit příchod procesorů Ryzen 3000 od AMD, které Intel předběhly přechodem na 7nm proces, na což procesorová jednička zatím asi nebude mít odpověď.
Když jsme Intel probírali v dubnu po prvním kvartále, předpokládala firma pro druhé čtvrtletí (Q2 2019) tržby 15,6 miliardy dolarů s tolerancí plus minus 500 milionů. Ovšem toto skutečnost výrazně předstihla, tržby se dostaly na 16,505 miliardy $. Nicméně i tak je to pokles o 3 % proti loňsku, kdy měl v tomto období Intel tržby 16,962 miliardy. Čistý zisk je také o 17 % nižší než před rokem, vychází na 4,179 miliardy $ (při zdanění 11,2 %, zhruba polovičním proti tomu, co měl Intel v minulosti před snížením amerických firemních daní). Na jednu akcii je to 92 centů.
Klesaly prodeje Xeonů, v klientské divizi vylepšují bilanci zvýšené ceny CPU
Jak si vedly jednotlivé divize? V předchozích letech bývaly obvykle prodeje procesorů pro PC stagnující či klesající a naopak se drala nahoru divize serverů. To je teď paradoxně naopak. Z již zmiňovaných tržeb přinesla Client Computing Group (tedy ta, pod níž spadají běžné PC procesory) 8,8 miliardy dolarů, což je meziročně o 1 % více. Je to ale zejména zásluhou modemů, kde byl nárůst o 38 % a celkové tržby 0,9 miliardy (ale dlouho už je Intel prodávat nebude).
Jinak prodeje samotných CPU šly dolů, tržby se meziročně Intelu snížily o 2 %. Přímo na počty kusů to byl dokonce pokles o 5 % proti Q2 2018, ale firmě se opět dařilo prodávat dráž, průměrná cena desktopového CPU vzrostla o 5 % a notebookového o 3 % proti loňsku.
Divize serverových procesorů naopak meziročně o 10 % klesla a měla tržby „jen“ 5,0 miliardy dolarů. Podobně Intelu klesly meziročně také tržby za FPGA na 489 milionů (o 5 %) a z pamětí NAND a 3D XPoint na 940 milionů (pokles o 13 %), kde to bude dáno poklesem cen těchto pamětí v globálním měřítku. Ovšem růst trvá v divizi IoT (dříve embedded), kde tržby narostly o 12 % na 986 milionů a v automobilové divizi Mobileye, kde měl Intel zlepšení proti loňsku o 13 % a tržby byla 201 milionů.
Tržby se v létě ještě hodně zvednou, ale ne tak vysoko jako loni
Vzhledem k trvajícím problémům Intelu s 10nm procesem se asi nelze vyhnout spekulacím, že by se Intelu mělo teď dařit hůře, ale zatím to na to až tak moc nevypadá. Podle prognózy by totiž měly tržby narůst. Na Q3 2019 očekává Intel už 18,0 miliardy dolarů (plus minus 500 milionů), přičemž opět se asi dá čekat, že odhad překoná. Firma může nicméně i tak opět o něco zaostat za loňským rokem, kdy utržila tehdy rekordních 19,2 miliardy dolarů. Zisk je očekáván asi 1,13 dolaru na jednu akcii.
Intel ovšem zvýšil prognózu tržeb na celý rok, která na jaře byla pro investory asi poněkud nepříjemným překvapením. Místo 69 miliard dolarů nyní vedení čeká, že se dostane na zhruba 69,5 miliardy dolarů (a překročení je opět pravděpodobné), se zisky asi 4,10 dolaru na akcii. Podle Intelu by asi měly tržby jak z PC, tak z datacenter a dalších ne-PC divizí meziročně klesnout o 1–3 %, což zatím není nějaké drama. I když v minulosti byl Intel zvyklý na neustálý růst v serverech, takže zde se už možná začíná chybění oněch modernějších 10nm čipů projevovat.