Intel Rocket Lake může mít vysoké frekvence. Údajné ES šestijádro už běží na 4,2 GHz

25. 5. 2020

Sdílet

Procesory Rocket Lake, které Intel chystá na 14nm procesu pro příští generaci desktopových CPU, by mohly mít naráz o hodně zlepšené IPC i vysoké frekvence.

Intel minulý týden vydal a začal prodávat první procesory Comet Lake pro desktop na nové platformě LGA 1200. Ale prakticky hned potom unikl na internetu test, v kterém možná figuruje ES verze následující generace Rocket Lake. To mají být pořád 14nm čipy, ale s novou architekturou CPU i GPU a velkými novinkami ve výbavě, na které se u desktop Intelů dlouho čeká. Ačkoliv tato CPU asi na trh mohou jít až příští rok (ovšem názory, že by mohly být uspíšeny a vyjít třeba už koncem letoška, se také objevují), začíná Rocket Lake vypadat poměrně zajímavě. Tento vzorek už totiž nemá úplně nízké frekvence, což v kombinaci s tím, že IPC architektury by mohlo významně vzrůst, dává u finálních CPU naději na velký výkon.

3,5–4,2GHz šestijádro Rocket Lake v 3DMarku?

Únik se udál v databázi 3DMarku, kde ho našli leakeři Tum Apisak a _rogame operující na Twitteru. Jde o inženýrský vzorek (ES), takže procesor nemá jméno, označen je jenom jako „Genuine Intel CPU 0000 @ 3,50 GHz“. Ovšem deska se jmenuje „Intel Corporation RocketLake S UDIMM 4L ERB“, což by měla být interní testovací deska Intelu.

Procesor má šest jader a HT, takže nepůjde o nejvyšší model (ten by měl u Rocket Lake-S  být osmijádrový). CPU má základní takt 3,5 GHz, což je indikováno už v označení, a maximální boost je 4,2 GHz. Na snímcích je sice jenom 4,1 GHz, ale v jiných záznamech je údajně i tato vyšší hodnota.

Z toho, že jde o ES čip, také vyplývá, že frekvence nejsou finální a ještě pravděpodobně porostou. Zvlášť pokud je toto raný a ne nějaký pozdější ES. A navíc je tento ES jak už bylo řečeno od nižší šestijádrové konfigurace. Mohlo by to tedy znamenat, že Rocket Lake by mohlo ve finále mít maximální boosty nejméně 4,5 GHz a vyšší. Nemusely by nakonec ani tak výrazně zaostat za takty Comet Lake, které se teď dostalo až na už extrémních 5,3 GHz s Thermal Velocity Boostem.

Možný únik vzorku procesoru Rocket Lake v 3DMarku 11 Zdroj rogame Možný únik vzorku procesoru Intel Rocket Lake v 3DMarku 11, květen 2020 (Zdroj: _rogame)

Ovšem, je zde jedno ale. Není úplně jisté, zda je toto opravdu desktopové Rocekt Lake. Pokud má deska socket LGA 1200, asi by v ní inženýr mohl spustit i šestijádrový ES Comet Lake. Skóre, které čip totiž vygeneroval (jde o 3DMark 11), jsou totiž nízká, 11 887 bodů v testu fyziky a 1900 v testu GPU (kombinace 2100 bodů). Běžné šestijádro generace Comet Lake Core i5-10400 dosahuje v tomto testu až 12 828 bodů ve fyzice a 1822 bodů v GPU.

Ovšem u těchto raných testů výkonu na ES bývá často výkon výrazně snížený neoptimalizovaným nastavením BIOSu, pamětí, provizorními softwarovými opravami chyb prvních revizí křemíku a často možná i schválně kvůli zmatení konkurence. To znamená, že ač je výkon nízký, toto stále může být únik ES vzorku Rocket Lake. Bohužel v databázi nejsou vidět kapacity L3 cache a L2 cache, které by potvrdily, že jde o novou architekturu.

Detaily procesoru a platformy Intel Rocket Lake S Zdroj VideoCardz Detaily procesorů a platformy Intel Rocket Lake-S (Zdroj: VideoCardz, březen 2020)

IPC Rocket Lake by mohlo být o desítky procent lepší než Skylake

Rocket Lake má mít novou architekturu CPU, která by měla být částečným nebo možná i víceméně kompletním portem 10nm jádra Tiger Lake. Pokud by Tiger Lake mělo dejme tomu o 10 % lepší IPC než Ice Lake, pro které Intel uvádí 18% zlepšení výkonu při stejném taktu, mohlo by IPC být až o 30 % lepší proti Skylake. Pokud by Rocket Lake mělo třeba i nižší 25% zlepšení, pak už hypotetický takt 4,5 GHz by dával u Rocket Lake v průměru stejný výkon jako Skylake na 5,6 GHz. 5GHz frekvence by byla jako 6,3GHz Skylake.

bitcoin školení listopad 24

Jaké budou podle vás maximální boostové frekvence desktopových procesorů Intel Rocket Lake?

Zatím tedy pořád zůstávají nejasnosti, ale pokud by měl Intel s Rocket Lake štěstí, mohlo by jít o hodně zajímavá CPU. A to i přes to, že 14nm proces asi bude znamenat pořád špatnou energetickou efektivitu proti 7nm konkurenci.

Galerie: Uniklé informace k procesorům Rocket Lake

Zdroje: _rogame, Tum Apisak