Jak doma zesílit signál Wi-Fi: koupit extender, druhý router nebo mesh

6. 9. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Máte doma slabý signál Wi-Fi? Řešení je hned několik v různých cenových hladinách. Zadarmo můžete docílit zlepšení už pouhým přesunem Wi-Fi routeru na jiné místo a případně i lepším natočením antén. Některé routery mají antény interní, ale pokud na vás koukají tři nastavitelné „tyčky“, natočte ty krajní pod úhlem 45°.

Pravděpodobně bude ale zlepšení jen malé, navíc router zřejmě bude umístěný spíše tam, kde je kabel do internetu a zásuvka, než na nejlepším místě z hlediska šíření signálu.

Další možností je ruční změna frekvence, protože okolí může být zahlceno Wi-Fi sítěmi od sousedů. Stáhněte si do mobilu například aplikaci Wi-Fi Analyzer, která vám ukáže sílu okolních sítí a jejich frekvence. Pokud se některá kříží s vaší, zkuste ji v administraci svého routeru změnit.

wifi analyzer Analýza okolních sítí Wi-Fi

Wi-Fi extender

Následující tipy již budou vyžadovat nějakou investici. Můžete rozšířit stávající síť pomocí několika druhů zařízení. Nejjednodušším jsou zesilovače Wi-Fi do elektrické zásuvky, které koupíte už za cenu od několika stovek. Nepleťte si tato zařízení s rozvodem ethernetu přes elektrickou síť. Tahle jednoduchá zařízení je potřeba umístit tam, kde ještě rozumná síla signálu dosáhne. Ideálně do poloviny cesty mezi router a místo bez signálu.

WiFi extender Netgear Wi-Fi extender Netgear EX3700

Extender signál zjednodušeně řečeno převezme a znovu jej vysílá s větším dosahem. Takto docílíte většího pokrytí, nicméně rychlost bude pravděpodobně poloviční. Mezi vysílacími zařízeními (Wi-Fi router a Extender) většinou není páteřní síť a přenosová kapacita se musí podělit i mezi jejich vzájemnou komunikaci. Některá zařízení ale umí využít pro páteřní síť pásmo 5 GHz nebo 2,4 GHz a to druhé ponechat pro připojená zařízení. Pokud má Extender gigabitový port LAN, většinou slouží k připojení nějakého „drátového“ zařízení k síti Wi-Fi, než pro páteřní síť.

Druhý router

Místo Extenderu můžete pořídit další Wi-Fi router, spojit jej s existujícím a využít jen jako Access Point. Přepínání mezi nimi je ovšem složitější. Ne pro vás, ale zařízení nepoznají, kdy je vhodný čas na připojení ke druhému směrovači. Některé modely se o to nicméně snaží a alespoň částečně se jim to daří.

bitcoin_skoleni

Turris Omnia Český Wi-Fi router Turris Omnia

Mesh

Nejlepším řešením je systém mesh. V něm najdete dvě až tři krabičky, které vhodně umístíte po domě pro jeho plné pokrytí. Tyto krabičky/satelity spolu dokáží inteligentně komunikovat a předávat si připojená zařízení.

wifi mesh asus lyra Mesh systém Lyra od Asusu

Nemělo by se s nimi stát, že budete trpět připojeni na prvním Wi-Fi routeru s jednou čárkou, zatímco jste už poblíž druhého routeru s plným výkonem. Systémy mesh nabídnou vysoké rychlosti pro celý dům a jejich jedinou nevýhodou je cena: ty lepší začínají zhruba na 7000 Kč. Nahradí však i váš současný Wi-Fi router.