Na rozdíl od světa PC, kde je kolem procesorů x86 vytvořena navzájem velmi kompatibilní platforma se standardizovaným hardwarem, je svět desek s čipy ARM spíše džunglí. Vznikla ovšem iniciativa 96boards, která by chtěla určitý řád zavést i sem. Formát desek 96boards by měl mít podobnou funkci jako standard ATX/ITX (a nejnověji STX), tedy zavést vzájemně kompatibilní rozměry, montážní otvory a rozšiřující konektory, i určité softwarové standardy. Těchto desek bylo zatím uvedeno jen pár, nyní k nim ale přibyla položka jménem Bubblegum-96. Jde o 64bitovou desku zajímavou mimo jiné tím, že nese SoC méně provařeného (čínského) výrobce Actions Semiconductor.
V desce Bubblegum-96 od firmy uCRobotics je použitý čip S900, vyráběný 28nm procesem. Integrovány má čtyři jádra Cortex-A53 s taktem až 1,8 GHz a integrované GPU PowerVR G6230 od Imagination Technologies, běžící na 600 MHz. Deska k tomu nese 2 GB paměti LPDDR3 a 8GB úložiště typu eMMC přímo na PCB, víc se dá připojit formou karty MicroSD.
Deska s rozměrem 8,5 × 5,4 cm má rozšiřující konektory LS a HS předepsané standardem 96boards, kterými lze vyvést UART, I2C, SPI, GPIO, MIPI DSI a CSI, SDIO nebo USB 2.0. Přímo osazené jsou na PCB výstupy USB 2.0 a USB 3.0 (jeden od každého) a micro USB 2.0. Obrazový výstup obstarává HDMI 1.4, přes port USB se ale údajně monitor připojit i přes rozhraní MHL 2.1 díky tomu, že SoC S900 je určen pro tablety. Rozlišení může být až 4K, nikoliv ale při obnovovací frekvenci 60 Hz. Na druhou stranu asi kvůli tomu chybí síťová konektivita Ethernet; naštěstí má deska integrováno Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0.
K desce bohužel zatím není podrobnější dokumentace nebo specifikace (na wiki 96boards zatím informace chybí), takže nevíme například, jakou má Bubblegum-96 spotřebu (na čipu je ale z výroby pasiv). Po stránce softwaru má na ní běžet Android 5.1, Remix OS 2.0, Debian Linux a údajně také Phoenix OS, což je další nadstavba nad Androidem. Jak kvalitní softwarová podpora bude, je otázka, jelikož v těchto deskách se na rozdíl od například Allwinneru nebo v poslední době Amlogicu čipy Actions Semi moc neukazovaly. Těžko tedy říct, jak snadné bude rozběhat všechny funkce pod Linuxem a jak moc se výrobce bude snažit.
Desky 96boards jsou zatím dražší
Cena desky má být 89 dolarů (s daní 2650 Kč), tedy značně vyšší než u nedávno vydaného Raspberry Pi 3, které je již také 64bitové (tedy teoreticky, nyní podporuje pouze 32bitové OS) a po softwarové stránce poměrně slušně podporované. Za méně než polovinu (40 $) se také nyní dá pořídit Odroid-C2, jehož procesorový výkon by měl Bubblegumu-96 odpovídat a také má 2GB RAM (chybí mu Wi-Fi, ale zase má gigabitový Ethernet). Bubblegum-96 tak asi zaujme hlavně ty uživatele, kteří vyloženě chtějí desku kompatibilní se specifikací 96boards, například kvůli rozhraním vyvedeným skrze konektory LS/HS, nebo chtějí vývojářský kit pro čip Actions Semi S900.
Zdroj: CNX Software, uCRobotics